לפני כמה ימים התבקשתי על ידי קבוצה של כמה חברים חרדיים להצטרף אליהם לביקור במטה הבחירות של המועמד היהודי לנשיאות של המפלגה הדמוקרטית ברני סנדרס, חשוב מאוד להביא לציבור שלנו את המסר של המועמד הם טענו, הפוליטיקאי שבאופן חריג בנוף הפוליטי מדבר על מושגים שכל כך יקרים לנו, מושגים כמו שוויון, חמלה, עזרה לדל, והקשבה הדדית.

"אנחנו היהודים לא יכולים להתעלם מהשינוי הדרסטי שמתחולל בנוף הפוליטי", הם טענו בלהט. המועמד הוא לא רק פוליטיקאי שצובר תמיכה, הוא מנהיג שמוביל תנועה ענקית, תנועה שעושה היסטוריה, תנועה שמרבית חבריה הם צעירים אשר כבר נגעלו מהממסד הפוליטי ופתאום גילו כי יש מועמד אשר הם יכולים להזדהות איתו. כך הפך הסנטור הכי פחות כריזמטי בוושינגטון – היהודי הזקן הממושקף שנראה יותר כמו פרופסור לפילוסופיה באוניברסיטה העברית – לכוכב רוק.

 

סאנדרס. טוב ליהודים? צילום: Michael Vadon
סאנדרס. טוב ליהודים? צילום: Michael Vadon

 

אסיפות הבחירות המסורתיות שבדרך כלל מצליחות להגיע לקהלים של אלפים בודדים הפכו להיות הפגנות ענקיות עם עשרות אלפים משתתפים, רובם אנשים צעירים, צעירים מכל רחבי ארצות הברית אשר הולכים אחריו בלהט, צעירים עם נטייה לאנרכיזם שנטו לא להאמין לשום מילה שיוצאת מפי פוליטיקאי, פתאום מוצאים עניין בפוליטיקה ומתגייסים בהמוניהם למען המועמדות שלו לנשיאות ארצות הברית.

יהודי משלנו

גם אם זה לא יצליח ולבסוף הוא יישאר עוד סנטור בבית הנבחרים, ברור שהמהפכה שהוא מוביל כאן כדי להישאר. הקול של מיליוני צעירים שעד עכשיו לא נשמע פתאום קיבל פנים, מושגים חדשים נכנסו לשיח הפוליטי, והם כאן כדי להישאר. מילים כמו ערכים וחמלה כבר לא יהיו מילים גסות בפוליטיקה והערכים שסנטור סנדרס החדיר למילון הפוליטי החדש הם ערכים יהודיים, ערכים מקודשים לנו, ואין לי ספק שחובת השעה שלנו הוא לעמוד בצד הנכון של ההיסטוריה ולעמוד לצדו של ברני סנדרס.

בשבילנו הוא לא רק הסנטור של ורמונט, הוא יהודי משלנו, שגדל באותן רחובות שאנחנו גדלנו, ועל אותם ערכים שאנחנו גדלנו, בשבילנו הוא לא סנטור ברני סנדרס, בשבילנו הוא בנימין סנדרס, סבא יהודי, זקן טוב לב אשר נושא דגלה של בשורה דומה מאוד לזו ששמענו מהנביאים בקשר לעניינים חברתיים.

זו בדיוק הסיבה בגללה מצאתי את עצמי עם עוד קבוצה של יהודים חרדיים מברוקלין במטה הבחירות המרכזי של המועמד בניו יורק. באנו להביע תמיכה אמרנו, באנו להצטרף לתנועה היהודית של תיקון עולם שמוביל הסנטור אמרנו ואנשי המטה קיבלו אותנו בחום ודנו ביחד אתנו איך אפשר באמת להביא תמיכה מקרב הציבור שלנו למועמד אשר מעל כל ספק הכי מתאים מבחינתנו לשרת בתפקיד נשיא ארצות הברית ומנהיג עולם החופשי. ישבנו יחד וסיכמנו על דרכי פעולה.

 

מטה מרשים. צילום: Adampdx85
מטה מרשים. צילום: Adampdx85

 

פגשנו שם גם המון צעירים יהודיים אשר חדורים בתחושת שליחות ונרתמים בכל לב ונפש להצלחת הקמפיין. לא "למרות" שהם יהודים, אלא משום שהם יהודים, הם מאמינים באמת ובתמים שהסנטור מייצג תפיסת עולם שהוא יהודי לחלוטין, שמבוסס על ערכים יהודיים ועל העיקרון של תיקון עולם.

היתה שם גם בחורה בשם סימונה, סימונה זימרמן. בחורה שקטה, צנועה, טובת לב, יהודייה גאה אשר לא מנסה לרגע להסתיר את זהותה היהודית. היא הצטרפה לקמפיין "בגלל שהיא יהודייה" והיא מאמינה שהיהדות שלה מחייבת אותה להתנהג בהתאם למה שהנביאים לימוד אותנו לעשות צדקה ומשפט, לחמול על דלים, לעמוד לימין אביון, היא מאמינה שהמסר של הסנטור הוא מסר יהודי וזה מה שמניע אותה להתמסר לקמפיין הזה, לבוא לברוקלין מלוס אנג'לס ולעבוד עשרים וארבע שעות ביממה למען התוצאה המיוחלת להביא לבחירתו של ברני סנדרס לנשיאות ארצות הברית, מה שלדעתה יביא תיקון עולם ויהפוך את ארצות הברית ואת העולם למקום טוב יותר.

סנדרס יהיה טוב לישראל

יש עוד משהו שהיא באמת מאמינה בו: הסנטור יהיה הכי טוב למדינת ישראל. כך היא מאמינה, אני למשל חולק עליה, אבל היא שמאלנית. היא מתנגדת נחרצות למדיניות של בנימין נתניהו וכאזרחית אמרקאית פטריוטית היא גם חושבת שהוא התנהג בגסות ובחוצפה לנשיא שלה, אבל מעבר לזה היא תומכת במדינת ישראל. היא לא תומכת בחרם על ישראל, אבל בגלל שהיא לא מאמינה בחרמות היא מאמינה גם שהיהודים אשר תומכים בחרם על ישראל צריכים להיות חלק מהשיח, ולהיות חלק מהקהילה היהודית בארצות הברית.

הפעילות במטה הותירה עליי רושם חזק. התרשמתי מהאהבה שהפגינו כלפינו מנהלי הקמפיין ומהאנשים המדהימים שפגשתי שם,  אנשים מכל גווני הקשת בארצות הברית – אפריקנים, מוסלמים, יהודים, וכולם עובדים בלהט למען מטרה משותפת. אשר איני מוצא מינוח יותר טוב להגדיר אותה מאשר "תיקון עולם". סלחו לי אם זה נשמע נורא קיטשי, אבל כך זה נראה, וגם התרשמתי מסימונה, שמאוחר יותר נודע לי שהוא היועצת של המועמד לעניינים יהודיים. התרשמתי מהצניעות שלה ומהפתיחות שלה לשמוע ביקורת ודעות שונות.

"לקח לי רק כמה שעות לגלות שבעצם סימונה היא אנטישמית מסוממת והיא מהווה איום על קיומה של מדינת ישראל, הבחורה השקטה והצנועה והכל כך יהודייה היא בעצם "סממן אנטישמי" בתוך הקמפיין של ברני סנדרס, שהיא חותרת תחת המשך קיומה של מדינת ישראל, והכי נורא שהיא "תומכת בארגונים שמאלנים קיצונים" כמו בצלם [קרוליין גליק, מעריב]".

אז תנו לי לגלות לכם, סימונה היא בסך הכל צעירה מבריקה וכשרונית, אשר נאמנה לערכים יהודיים. היא מאמינה שמה שהיא עושה היא שליחות ושזה יעשה טוב גם למדינת ישראל. זכותם לחלוק על השקפת עולם הזה, אבל אם אחר כך תקומו בוקר אחד ותגלו שליהודים בארצות הברית כבר לא אכפת מה קורה למדינת ישראל אל תתמהו, כי הצעירים אשר אתם מתקיפים היום הם המנהיגים של מחר ואם אין להם זכות להביע דעה על מה שקורה בארץ אין לכם זכות לבקשה את התמיכה שלהם.

20 News

20 News