יו"ר ההתאחדות, עופר עיני. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
יו"ר ההתאחדות, עופר עיני. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

 

מבחינת עופר עיני, יו״ר ההתאחדות לכדורגל, מסיבת העיתונאים נערכה בדיוק כמו שרצה. לראשונה נערכה מסיבת עיתונאים בלי להכניס אליה מצלמות טלוויזיה. שלומי ברזל, ראש מערך ההסברה של ההתאחדות דחה את הלחצים מצד התקשורת, וגם האיום להחרים את המפגש עם עיני לא גרם לו לשנות את ההחלטה. ברזל סירב בתוקף שעיני יהיה תחת שידור ישיר של שעה וחצי ברציפות ורצה מסיבת עיתונאים בסגנון נינוח יותר. התוכנית עבדה בדיוק כמו שברזל ועיני הכינו. יו״ר ההתאחדות דיבר על הכל וענה על כל השאלות בלי להתחמק.

קמפיין הנבחרת לא הסתיים אבל הוא כישלון גדול.

"זה קמפיין ראשון שמיניתי מאמן, עקבתי מקרוב אחרי התהליך. אני לא חושב שהבעיה של הנבחרת היא בעיה של מאמן. גם עם המאמן הכי טוב בעולם, לא בטוח שהיינו מצליחים לעלות למונדיאל. אני אפילו כמעט בטוח שלא היינו עולים. הבעיה של הנבחרת היא בעיה מנטלית. יש כנראה דרך לפתור אותה, לטפל בה. הנבחרת היא לא נבחרת של ההתאחדות, אלא של המדינה. שחקן שבא לשחק בה משחק בשביל המדינה. לפני המשחק שרים את ההמנון של ישראל, לא של ההתאחדות. הכבוד הכי גדול לשחקן הוא לשחק בשביל המדינה שלו. אני לא אומר ששחקנים לא מרגישים את זה. לטעמי צריך להרגיש את זה יותר".

שלם עם ההחלטה לבחור באלישע לוי למאמן?

"אני זוכר שמיניתי את אלישע, הפידבק שקיבלתי מהתקשורת הוא שבחרתי טוב. לפעמים זה מצליח ולפעמים לא. החכמה היא לעשות את מה שאתה מאמין בנקודת זמן הכי טוב. וזה מה שעשיתי".

יו"ר ההתאחדות, עופר עיני. צילום: משה בוקר/ערוץ 20
יו"ר ההתאחדות, עופר עיני. צילום: משה בוקר/ערוץ 20

 

הבעיה הכי גדולה בנבחרת היא היחס המזלזל של שחקני הנבחרת לנבחרת הלאומית.

"הנושא של המנטליות זה מערך שלם. אני מתכוון להיות מעורב בעניין הזה. בפן של כבוד הנבחרת, של ההערכה להיות בנבחרת, נצטרך לטפל. זה לא קשור לפן מקצועי. הכל בנבחרת פתוח. ממי מורכבת למשל ועדת האיתור? מהאקדמיה? לא, אלה שחקני עבר ואנשי כדורגל".

הבעיה בכדורגל הישראלי הרבה יותר מורכבת. זה לא רק מאמן.

"אני מבין את האנשים והעיתונאים, רוצים תוצאות כאן ועכשיו. אז אני אומר שגם אם היה קורה נס והיינו עולים למונדיאל זה היה נס, וזה משהו שנובע מתהליך. במשחק מול ווילס בקמפיין הקודם, ישבתי עם יו"ר ההתאחדות שלהם. שאלתי אותו כמה ילדים רשומים יש בהתאחדות, והוא ענה: 350 אלף. אצלנו יש 35 אלף ילדים, 10 אחוז. בסיס הפירמידה הוא פי עשרה יותר גבוה. אצלנו המספר יכול להיות גדול יותר. אלא מה? לצערי, אין לנו מספיק תשתיות. כמות המגרשים שיש היום בארץ, גם לאותם 35 אלף ילדים, לא מספיקה. זה אומר שאם לא נפתח פה עוד לפחות 200 מגרשים, יהיה קשה להרחיב את בסיס הפירמידה".

יש סגל. אלישע לוי
אלישע לוי

 

"פעלתי רבות עם שרת הספורט והצלחנו בכמה דברים: יש היום תקציב מאושר במועצה העליונה של 200 מגרשי אימון. מה שהקשה על הקמתם היה הטוטו: הם התנו קבלת כספים בכך שראשי העירייה יתנו סכומים דומים. הצלחנו לבטל זאת. בעיריות הלא חזקות, הסכימו לתת כסף מלא. אם כל זה נעשה, אז שואלים מה קורה? בשנתיים האחרונות נוספים חמישה עד שבעה מגרשים חדשים בשנה. הדברים לא יוצאים מהכוח אל הפועל. הטוטו לא דוחף מספיק. בנוסף, צריך להפשיר קרקעות חקלאיות. גם לעניין הזה לא נשארתי אדיש ואני מתכוון למנות מישהו לטובת העניין, שזה יהיה כל עיסוקו – לרוץ מעירייה לעירייה כדי לקדם את כל נושא התשתיות. בחצי שנה יש כבר 4,000 ילדים נוספים בפרוייקט פרחי הספורט. בתוך כמה שנים זה יגיע לעשרות אלפים".

ישנה התעלמות גדולה מצד ההתאחדות בטיפול בסוגיות חשובות כמו המעורבות של אלי טביב, ג'קי בן זקן ואבו סובחי בקבוצות שלהם בניגוד לתקנון.

"אם היה לנו את הסמכויות של הרשות לניירות ערך לצורך תפקידה בהתאחדות היינו פועלים אחרת. לגבי ג'קי, על הנייר הוא איננו הבעלים של הקבוצה. אני שואל את המשפטנים שלנו מה מותר ומה אסור. לגבי טביב, אנחנו פועלים וצריך להוכיח דברים. יכול להיות שאתם צודקים לגבי ג'קי. אבל בתקנון הקיים, ידינו כבולות. שוב, ג'קי לא רשום כבעלים. בתקופה הקרובה נייצר פתרונות. אנחנו רוצים לעשות שינויים בבקרה כמו שמקרים כמו מכבי נתניה והפועל תל אביב לא יחזרו. החלטנו עם המנהלת שהנושא יתוקצב במשותף כדי למצוא את הפתרון הטוב ביותר".

מה עמדתך לגבי מאבק נגד הכדורגל בשבת?

"באופן אישי לא היה אכפת לי שלא ישחקו בשבת. אבל אם בג"ץ יחליט שלא ישחקו בשבת, אין לנו מספיק איצטדיונים לקיים את הליגות המקצועניות. החלטה שאין כדורגל בשבת אומרת שלא יהיה כדורגל. בשלישי רביעי או חמישי אי אפשר לשחק. נשאר לנו מספר ימים מוגבל. אין חצי ליגה, יש או ליגה שלמה או כלום. הסוגיה לא פשוטה, אולי דרכה נסדיר חלק גדול מהעניין. נניח שהיה פתרון טכני, יש הסכם זכויות שידור. יש גם ערך כספי".

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20