ישראל היא במקום השני בעולם בתחום החדשנות, כך קבע מגזין ה"ביזנס אינסיידר" בהתבסס על דו"ח התחרות העולמית.

דו"ח התחרותיות העולמית לשנים 2016-2017, שנכתב על ידי הפורום העולמי לכלכלה (WEF),  מעריך את התחרותיות בין 138 הכלכלות העולמיות, ומעניק תובנות על מנועי הצמיחה והיצירתיות שלהן.

כנס אבטחת הסייבר בת"א. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
כנס אבטחת הסייבר בת"א. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

השנה, מודגשת הדעיכה הכלכלית. הדו"ח שם דגש נוסף על תמריצים מוניטריים כהקלות כמותיות שאינן מספיקות לייצר צמיחה, וטוען כי על מנת להשיג זאת, התמריצים צריכים להיות נלווים לרפורמות כוללות. ממצא מרכזי נוסף שעולה מתוך הדו"ח מוסיף נהלים עסקיים עדכניים והשקעה בחדשנות למדדי התחרותיות, ממש כמו תשתיות, מיומנויות או שווקים יעילים.

בפסגת הכלכלות התחרותיות בעולם נותרו שוויץ, סינגפור וארצות הברית, שעמדו בראש הטבלה בדו"ח שפרסם WEF בשנה שעברה.

הפורום העולמי לכלכלה בוחן נתוני שטח כמו חוסנם של הבנקים במדינה, או התחכום של העסקים. על מנת לשרטט תמונה מדויקת של הכלכלה, הוא דוגם את הנתונים של כל מדינה כמעט על פני כדור הארץ.

אחד המדדים אותם בוחן הפורום העולמי, כאמור, הוא חדשנות, בה נבחנת איכות המחקר המדעי במוסדות אקדמאיים, השקעה מדינית במחקר ופיתוח, שיתופי הפעולה בין האקדמיה והתעשייה, פטנטים וכמות המהנדסים והמדענים בכל מדינה.

מגזין ה"ביזנס אינסיידר" קיבץ את 15 החברות הבכירות בתחום החדשנות והגיע למסקנה כי ישראל נמצאת במקום השני. לדברי כתב המגזין, הסטארט אפ ניישן, ישראל ערוכה על מנת להעניק אשרות שהייה מיוחדות ליזמן. לדבריו, ישראל היא רכזת מובילת לחברות סטארט אפ בתחום אבטחת סייבר. גם מערך הסייבר הצבאי, בבת עינו של ראש הממשלה נתניהו, זוכה לשבחים: "יזמי העתיד מאומנים על ידי הצבא המוביל בעולם בתחום הסייבר כחלק משירותם הלאומי".

ישראל הקטנה מדורגת במקום ה-2 בעולם עם הציון 5.7. שוויץ הגיעה למקום הראשון עם ציון 5.8. אולי בשנה הבאה נצליח לעקוף אותם?