ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף היום (ו') במפגש הפסגה של פורום מדינות קראיובה בעיר וארנה שבבולגריה. בפורום משתתפים ראשי מדינות בולגריה, רומניה, יוון ונשיא סרביה. נתניהו הוא המנהיג הזר הראשון המשתתף בפורום זה. אמש נפגש נתניהו עם ראש ממשלת בולגריה בויקו בוריסוב והיום קיים פגישות עם שאר ראשי הפורום: ראשת ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה, נשיא סרביה אלכסנדר ווצ'יץ וראש ממשלת יוון אלכס ציפראס.

ראש הממשלה התייחס בפעם הראשונה בקולו לרצח העיתונאי הסעודי ג'מאל חשוקג'י בקונסוליה של ארצו בטורקיה. "מה שאירע בקונסוליה באיסטנבול היה נוראי, ויש לטפל בכך באופן הראוי". עם זאת, הוסיף כי יציבות המשטר בסעודיה חשובה.

נתניהו בפגישה עם ראשת ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה. צילום: לע"מ

בתחילת פגישתו עם ראשת ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה אמר נתניהו: "אתם שכנים קרובים, שכנים טובים. לנו יש שכונה אחרת", בנוסף סיפר נתניהו על יחסי ישראל עם שכנותיה: "היחסים שלנו עם שכנינו הערבים משתנים בצורה דרמטית לטובה".
נתניהו ברך את רומניה לרגל בחירתה לנשיאות האיחוד האירופי וביקש כי רומניה תשנה לטובה את עמדת האיחוד כלפי ישראל.

נתניהו בפגישה עם ראשת ממשלת רומניה ויוריקה דנצ'ילה. צילום: לע"מ

 

בהמשך נפגש נתניהו עם נשיא סרביה אלכסנדר ווצ'יץ' והודה לו על פועלו לשימור המורשת היהודית בארצו. כמו כן דנו השניים בפרוייקט צינור הגז East-Med לייצוא גז לאירופה.
"לעונג הוא לי לראות אותך שוב ולשוחח אתך על נושאים בילטרליים ואזוריים ועל העולם", אמר נתניהו, והוסיף: "אני מביע את הערכתי לידידות שלך ולשיפוץ בית הכנסת שביצעתם".

נתניהו בפגישה עם נשיא סרביה אלכסנדר ווצ'יץ' צילום: לע"מ

 

פגישה נוספת ערך נתניהו עם ראש ממשלת יוון אלכס ציפראס, השניים דנו בהעמקת שיתוף הפעולה בין המדינות.

בסיום פגישותיו אמר נתניהו: "אני כאן בפסגה של ארבע מדינות – בולגריה, יוון, סרביה ורומניה וזאת הפעם הראשונה שהם הזמינו מנהיג מחוץ לארבע המדינות האלה להשתתף איתם. זה כבוד גדול לישראל, זה משקף את המעמד העולה של ישראל בעולם. ספציפית, כל אחד מהם הבטיח לי שהם יקדמו שיפור בהצבעות שלהם בעניינים שנוגעים לנו גם באיחוד האירופי וגם באו"ם, הם מאוד רוצים בידידות של ישראל. זה סימן טוב."

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20