'התנועה למדינה יהודית ודמוקרטית', גוף הפועל לחיזוק צביונה היהודי של מדינת ישראל בכלים משפטיים, פנתה לעיריית טבריה בתלונה נגד כוונת ראש העירייה, רון קוּבי, לאפשר הפעלת הסעות בשבת לטיילת ולאתרי הבילוי כפי שהכריז ביום ראשון האחרון. במכתב שנשלח ליועץ המשפטי של העירייה, עו"ד שמעון בלסן, מבקשת התנועה להורות על השהיית המהלך המתוכנן עד לבירור משפטי באשר לחוקיותו.

התחבורה הציבורית בשבת נוע תנוע? צילום מסך מתוך אתר האגודה

לטענת התנועה, אופן ואופי הפעלת השירות לא ברורים מספיק, ולכאורה עולה כי מדובר במעשה שאינו עולה בקנה אחד עם הוראות הדין ועולה החשש כי מדובר בפעילות בחוסר סמכות ובניגוד לכללי מינהל תקין. "נוכח העובדה כי השירות ניתן בחינם, ברור כי מדובר בשירות במימון העירייה – ככל הנראה החלטה זו לא הובאה  לאישור העירייה, וכבר בשל כך יש למנוע בדחיפות את שירות ההסעיות אשר הוצא ע"י ראש העיר", נכתב.

תחת חקירה מסועפת במשרד התחבורה. לוגו 'נוע תנוע' מתוך אתר האגודה

"פגיעה חמורה בכללי מינהל תקין"

בתנועה תוהים מדוע התקשרה העירייה עם האגודה השיתופית 'נוע תנוע', שהיא "גורם מתווך ולא מַסִּיעַ", ולא פנתה למסיעים בהליך מכרזי. "מדובר במחדל ובפגיעה חמורה בכללי מינהל תקין, וכיועץ משפטי מצופה ממך כי תתקן מחדל זה ותורה על פסילת הסכם ההתקשרות", כתבו בתנועה ליועמ"ש העירייה.

"שת"פ על חשבון כספי הציבור באמצעות מחטף עם אגודה שחוקיותה שנוייה במחלוקת"

התנועה ציינה כי בימים אלו מתקיימת חקירה מסועפת במשרד התחבורה כנגד 'נוע תנוע', והוסיפה כי במליאת הכנסת אמר שר התחבורה כי נראה לכאורה שפעולות האגודה אינן חוקיות. "לא הגיוני ולא תקין שרשות מנהלית משתפת פעולה על חשבון כספי הציבור באמצעות מחטף וללא מכרז עם אגודה אשר חוקיותה שנוייה במחלוקת והחקירה בעניינה טרם הסתיימה", נכתב. "כיצד יכול להיות שקודם להתקשרות עם האגודה העירייה לא וידאה כראוי מול משרד התחבורה את הכשרה החוקי של התקשרות זו?!", תהו בתנועה.

מטעמו של רון קובי טרם נמסרה תגובה.

צבי טסלר

צבי טסלר