הבוקר (רביעי) החל פינוי המבנה הראשון בשכונת נתיב האבות שביישוב אלעזר. כוחות מג"ב הגיעו מדרך נתיב האבות והחלו לפנות את מאות המתבצרים במתחם מבנה הנגרייה. מצה"ל נמסר כי "כוחות הביטחון השלימו לפני זמן קצר את הריסת המבנה הבלתי חוקי בנתיב האבות בהתאם להנחיית הדרג המדיני. כוחות הביטחון ימשיכו לפעול במרחב לשמירה על הביטחון, החוק והסדר".

הרס הנגרייה. צילום: הלל מאיר, TPS
הרס הנגרייה. צילום: טל מאיר

 

מאות הגיעו אמש לנתיב האבות בגוש עציון על מנת להתבצר במבנה הנגרייה לקראת הפינוי. מאות נוספים עושים את דרכם למקום. התושבים קוראים לציבור להגיע ולמנוע את הרס המבנה שצפוי להתרחש בימים הקרובים.

כוחות מג"ב החלו בפינוי בנתיב האבות. צילום: הלל מאיר, TPS
כוחות מג"ב החלו בפינוי בנתיב האבות. צילום: הלל מאיר, TPS

 

"עצוב מאוד שהגענו לרגע המחפיר הזה של אובדן שליטה ושלטון. אומרים לנו שזה הוא שלטון החוק ואנו אומרים שזהו אובדן השלטון והרס החוק", אמר הבוקר ראש המועצה האזורית גוש עציון, שלמה נאמן, בעקבות הפינו.

"לא רק מבנה תמים יהרס הבוקר בנתיב האבות, גם חוק העם הריבון בארצו ייפגע תחת דין ההרס", הוסיף נאמן. "לפני 70 שנה בדיוק הכירו אומות העולם בזכותנו להקים מדינת ישראל ובו ביום גוש עציון נכנס לקרב האחרון שלו – הקרב על ירושלים. הגיעה תורה של ממשלת ישראל להכיר בעובדת שלטון ישראל בכל חבלי הארץ ואין מתאים מגוש עציון שהולך בנתיב אבותיו להתחיל את הצעד ההסטורי הזה של החלת הריבונות".

כוחות מג"ב החלו בפינוי בנתיב האבות. צילום: הלל מאיר, TPS
"שלא נצטרך לחזות שוב במראות כאלה". צילום: הלל מאיר, TPS

 

ממפלגת 'האיחוד הלאומי' נמסר כי "המפלגה מביעה זעזוע לנוכח אי הצדק והעוול המתרחש לנגד עינינו היום בנתיב האבות. יש כאן פינוי מיותר וסתמי פרי יוזמתם של אויבינו ולא פחות גרוע מכך פרי פסיקותיו השערורתיות של בג"ץ. אנו נפעל בכל הכח למנוע מקרים דומים בעתיד ולהסדיר את יתר בתי השכונה במהרה שלא נצטרך לחזות שוב במראות כאלה"

צילום: הלל מאיר, TPS

"החלטת בג"ץ – מידת סדום"

גם נציגי המפלגה בכנסת הגיבו להרס. "החלטת בג"ץ של השופטת נאור להריסת הבתים בנתיב האבות בגוש עציון זוהי מידת סדום", קבע השר אורי אריאל. "זוהי פסיקה ללא חמלה ושוב מאבד בית משפט העליון את האמון של חלק גדול מהציבור".

ח"כ בצלאל סמוטריץ' צייץ הבוקר בקשת סליחה מתושבי השכונה: "נכשלתי. סליחה", כתב חבר הכנסת, "עשינו המון בחוק ההסדרה כדי שזו תהיה הפעם האחרונה אבל את הפעם הזו לא הצלחנו למנוע. סליחה".

הגעת הכוחות לשכונה. צילום: מטה המאבק נתיב האבות

מוקדם יותר השבוע התגייסו חבריו למילואים של צבי אהרונוביץ', תושב נתיב האבות ובעל הנגרייה, לסייע לו במאבק נגד החלטת בג"ץ על הרס המבנה. במכתב לרה"מ בנימין נתניהו ולשר הביטחון אביגדור ליברמן הביעו החברים זעזוע על הכוונה להרוס את המבנה. עוד הבטיחו כי אם ההחלטה תמומש, הם יבנו מחדש בעצמם את הנגרייה באופן מיידי.

אתמול ברכו במטה נתיב האבות על החלטת היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, לבחון אפשרות למניעת הריסת בתים ביישוב ובכך להקטין את מספר המבנים המיועדים להריסה.

הושלם הרס הנגרייה בנתיב האבות. צילום: הלל מאיר, TPS
הושלם הרס הנגרייה בנתיב האבות. צילום: הלל מאיר, TPS
מתחם הנגריה בנתיב האבות בבוקר הפינוי 29 נובמבר 2017. צילום: צילום: הלל מאיר/TPS
צילום: הלל מאיר/TPS

 

"אנו מברכים על החלטת היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, להשאיר שישה בתים ובכך למנוע הריסה חלקית, אך החלטתו זו היא טיפה בים וכי משימת הממשלה היא לקדם את הדיונים בעררים ולהסדיר את שכונת נתיב האבות כולה", אמרו במטה.

עוד הוסיפו כי "לו היו מקודמים העררים ועל פי תקדים פסק דין חרשה לא היה צורך בהרס הבתים ולא בניסור הבתים, וגם איום עתידי היה מוסר. על ממשלת ישראל והעומד בראשה, בנימין נתניהו, לקדם את הדיונים בעררים ולסיים את הליך ההכרזה בנתיב האבות. אנו קוראים לכולם להגיע למבנה הראשון הצפוי לההרס בימים הקרובים ולהתבצר יחד איתנו ולמנוע את ההרס".

מתחם הנגרייה בנתיב האבות בבוקר הפינוי 29 נובמבר 2017. צילום: מטה המאבק נתיב האבות
צילום: מטה המאבק נתיב האבות
מתחם הנגריה בנתיב האבות בבוקר הפינוי 29 נובמבר 2017. צילום: מטה המאבק נתיב האבות
צילום: מטה המאבק נתיב האבות
טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות