הריסת מבנה הדולפינריום בת"א. צילום: פלאש 90

סופו של עידן: הבוקר (ד') החלה הריסת מבנה הדולפינריום שהיווה חלק בלתי נפרד והיסטורי מנוף הטיילת בתל אביב וקשור לאירועים רבים בעברה של העיר, חלקם משמחים וחלקם הרבה פחות.

מהעירייה נמסר כי ההריסה צפויה להימשך כחודשיים, והיא תכלול את פינוי והריסת המבנה אשר מהווה כיום מפגע. במקומו של הדולפינריום תקים העירייה פארק חופי, מרכז ספורט ימי קהילתי וטיילת חוף ציבורית אשר תשלים את רצף הטיילות לאורך החוף התל אביבי.

המבנה העגול שתוכנן על ידי האדריכל נחום זולוטוב, הוקם בשנת 1978 ועמד נטוש ומוזנח שנים רבות לאחר שהיה אייקון תל אביבי מובהק. הריסת המתחם, שמתפרס על פני 18 דונם, תוכננה במקור לטובת בניית שטחי מסחר ומלונות, אולם לאחר מאבקים משפטיים ועתירות שהגישו תושבים הוחלט כי המבנים שייבנו על הקרקע יהיו לרווחת הציבור.

הריסת מבנה הדולפינריום בת"א. צילום: פלאש 90

 

בראשיתו שימש המבנה לתצוגות הדולפינים המאולפים – מופע שמשך מבקרים מכל רחבי הארץ ומהעולם. לאחר מכן הפך לאולם אירועים. אולם אחד האירועים שזכורים ביותר עם המקום הוא דווקא פיגוע הטרור בשנת 2001 שגבה את חייהם של צעירים רבים שהמתינו בכניסה למועדון ה"דולפי". כזכור, בפיגוע נרצחו 21 בני אדם ונפצעו 120, רבים מהם תלמידים בתיכון שבח מופת בתל אביב.

מאז הפיגוע המבנה נותר חצי נטוש ושימש בעיקר את מועדון הגלישה, אך החוף שלצידו המשיך לשמש את הרוחצים. בשנים האחרונות בלט מבנה הדולפינריום בהזנחתו, על רקע כתובות הגרפיטי שכיסו חלקים נרחבים ממנו. היום, הנוף התל אביבי ייפרד מהמבנה לאחר כ־40 שנה. באשר לאנדרטה לזכר הפיגוע שנמצאת במקום, הודיע חולדאי: "האנדרטה המוצבת בכניסה לדולפינריום תישאר ותטופח. אני גם אפגש עם המשפחות ואעדכן אותם. אף אחד לא ייגע באנדרטה הזאת".

בהודעה לעיתונות שפרסמה דוברות עיריית תל אביב-יפו לאחר ההריסה, נחשף לראשונה שבכוונתה להקים מרכז ספורט ימי באתר: "המבנה יתוכנן באופן מינימליסטי כחלק מאלמנט הצללה. חלקו המערבי של המבנה בו תעבור הטיילת יהווה את המרפסת שתעוצב כמסגרת הפונה מערבה ומאפשרת פתיחות מרבית ונקודת צפייה לחוף החדש והמורחב".