21 תלמידי שכבת י"א של ישיבה התיכונית אלוני הבשן מבית עמותת רוח הגולן יצאו השבוע לסיור בן יומיים בשדרות על מנת לפגוש את תושבי עוטף עזה ולהכיר מקרוב את המורכבויות והאתגרים השונים איתם הם מתמודדים בשנים האחרונות. את הרעיון יזם תלמיד הכיתה, יצחק אקשטיין יליד שדרות: "הצעתי למורה ולראש הישיבה להוציא טיול בן יומיים שבו חבריי לכיתה, שחלקם לעולם לא היה באזור העוטף יחושו מקרוב את החיים בדרום עם האתגרים השונים שכולל מגורים בסמיכות לגבול עם עזה, לצד הווי משפחתי וחם שמייחד את התושבים בעיר".

צילום באדיבות בלומברג תקשורת

 

תלמידי הכיתה והצוות החינוכי ראש הישיבה רן שם טוב, המחנך הרב חנן פלג והרכזת הפדגוגית נורית פרידמן, התלהבו מהרעיון והטילו על התלמידים לתכנן יחד תוכנית סדורה לסיור של יומיים שיעניק לתלמידים היכרות משמעותית עם תושבי העיר שדרות. "הקמנו צוות חשיבה כיתתי שהתכנס פעם בשבוע לבניית סדר יום מעשיר ומעניין. התהליך התגלה כמעצים מאוד עבור התלמידים שהסתייעו ביצחק והוריו אשר חיברו אותנו עם גורמים ברשות המקומית ומצאו מקום ללינה בלילה, מוסדות מעניינים להתנדבות, וגורמי מקצוע בתחומים שונים המעניינים את התלמידים".

כך ירדה הכיתה ליומיים מאתגרים במיוחד בעוטף עזה להכיר מקרוב חבל ארץ שחלקם לעולם לא ביקרו בו, לפגוש בצורה בלתי אמצעית את הווי החיים באזור וגם את הסיטואציות המורכבות לעתים עמן מתמודדים התושבים בזמנים של מתיחות ביטחונית. במהלך הסיור נפגשה הכיתה עם קצין הביטחון הראשי של שדרות שלקח אותם לגבעת קובי, נקודה אסטרטגית המתצפתת על כל רצועת עזה, בה התלמידים נחשפו למראה רצועת עזה אותה הם רגילים לראות בעיקר באמצעי התקשורת השונים.

צילום באדיבות בלומברג תקשורת

 

בנוסף, ביקרו התלמידים בנקודה סמוכה לסוללת כיפת ברזל הפרושה באזור, כאשר אחד מקציני הסוללה נתן להם סקירה על האופן בו עובדת המערכת והדגיש בפניהם כי "יש לנו זכות להיות אלה שתפקידם להעמיק ולחזק את תחושת הביטחון של התושבים שמצדם מרעיפים עלינו אהבה, ומפנקים באוכל ובכל מה שאנו צריכים". התלמידים העניקו לחיילי כיפת ברזל חבילות שי אותן ארזו מבעוד מועד, ומשם המשיכו לבסיס נוסף שממוקם בצמוד לגדר הרצועה והעניקו לחיילים בקו עזה חבילות שי נוספות.

הרכזת הפדגוגית נורית פרידמן: "התלמידים ראו מול עיניהם ג'יפים שמסיירים לאורך הגדר ופתאום הבינו עד כמה המרחק של התושבים לגבול עזה הוא כמרחק נגיעה. באותה נשימה התלמידים גם זכו לראות את ההתפתחות הגדולה של העיר בשנים האחרונות ואת החוסן הגדול של התושבים שהדגישו כי האתגרים השונים גרמו להם להתחזק ולהתעצם. בכלל, לאורך היום שמענו וחווינו את ההתמודדות אל מול האיום הביטחוני והאתגרים היום-יומיים בפריפריה הרחוקה, ובעיקר את העוצמה הרבה שמפגינים תושבי שדרות".

בנוסף, במסגרת הסיור בעיר התנדבו התלמידים בשתי מועדוניות של ילדים ממשפחות מצוקה החוזרים לביתם רק בשעות הערב. ההתנדבות כללה מפגשי היכרות עם הילדים לצד פעילויות ספורטיביות והפעלות חוויתיות שונות. משם המשיכו למשכן אלה- מבנה קהילתי שבו לנה הכיתה ועשו ערב משותף על האש, כשראש העיר שדרות אלון דוידי הגיע למפגש וסיפר לתלמידים כי "האתגרים והמורכבויות איתם אנו מתמודדים רק מעצימים אותנו וגורמים לנו לצמוח ולהתחזק". נורית מסכמת ומציינת כי "התלמידים הזדהו מאוד עם המסרים של התושבים שבמובנים רבים משיקים למסרים שאנו מעבירים להם בישיבה -ללמוד להתחזק ולהתעצם מתוך המורכבויות והאתגרים השונים, לא לוותר".

אורן רפאל

אורן רפאל