האם תנועתו של הרב מאיר כהנא הי"ד תחזור לכנסת? עו"ד איתמר בן גביר פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה להחזיר לתנועת 'כך' את מעמדה החוקי, אחרי שהוצאה מחוץ לחוק. בכוונת 'כך' לפנות לבג"ץ במידה והדרישה לא תתקבל ובנוסף, לפתוח בקמפיין ציבורי.

סמל תנועת כך. צילום: ויקי שיתוף

 

בתנועה זועמים על כך שהרשימה הערבית המשותפת לא הוצאה מהחוק כמו גם חברי כנסת ערביים המסיתים כנגד ישראל, ואילו תנועתו של הרב מאיר כהנא ז"ל הוצאה בקלילות מהחוק, למרות שפעולותיה היו רחוקות שנות דור מההסתה של חברי כנסת ערביים.

במכתבו ליועמ"ש, ציין עו"ד בן גביר: "אני פונה אליך בבקשה לשקול מחדש האם לא הגיעה העת לבטל את החלטת הממשלה מספר 2757 (מיום 13.3.94) להכריז על תנועת כך וכהנא חי כארגון טרוריסטי. כידוע לאדוני, החלטת הממשלה נסמכה על סעיף 8 לפקודה למניעת טרור התש"ח 1948 ומאחר ועסקינן בהחלטה שהתקבלה לפני כ-24 שנה ניתן היום לבחון את ההחלטה בפרספקטיבה לאחור".

"ההוצאה מחוץ לחוק נסמכה על חומרים של סוכני שב"כ דוגמת אבישי רביב שאמינותם כקליפת השום"

בן גביר המשיך וכתב: "ברור לכל בר אוריין כי החלטת הממשלה הייתה החלטה פוליטית, שהתקבלה משיקולים זרים ונועדה לסתום פיות, וכן לא היה לה כל בסיס מקצועי. נדמה שהיום אין עוד ספק כי ההכרזה נעשתה כלפי חבר אנשים אשר אהבת ישראל פיעמה (ועדין מפעמת) בקרבם, רובם ככולם לא פעלו בדרכי אלימות, והדעות שלהם היום (גירוש האויבים, מאבק למען מדינה יהודית ואהבת עם ישראל) – הן דעות ששר הביטחון של מדינת ישראל מתדהר בהם וחוק כמו חוק הלאום שעבר – הוא הבסיס להם.

כהנא חוזר? חבר הכנסת לשעבר הרב מאיר דוד כהנא. צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

 

"בדיעבד מסתבר כי מירב החומרים החסויים שהובאו על מנת לאשר את הוצאת 'כך' מחוץ לחוק היו חומרים של סוכני שב"כ דוגמת אבישי רביב אשר העלילו עלילות וטפלו האשמות שווא – והאמינות שלהם כקליפת השום.

"המחבלים האמיתיים נמצאים בכנסת"

"בכנסת ישראל פועלת היום הרשימה המשותפת שאנשיה מסיתים נגד ישראל, מבקשים לפגוע במדינה היהודית הדמוקרטית – ואדוני מגלה אוזלת יד משוועת בטיפול באותה מפלגה ובחבריה – אם מחבלים אלה ראויים לכהן בכנסת ואין לאדוני כל כוונה לא רק לבקש פסילתם אלא אפילו להכריז עליהם כארגון טרור, הרי שנוצר מצב אבסורדי ולפיו אוהבי ישראל מוכרזים כטרוריסטים והמחבלים האמיתיים נמצאים בכנסת".

עוד הוסיף בפנייתו ליועמ"ש: "אציין כי לא נעלמה מעיני החלטת בית משפט העליון בבגצ547/98‏ פדרמן נ' מדינת ישראל, פ"ד נג(5) 520, אלא שגם לפי החלטה זו נקבע על ידי השופטים כי 'יש לבחון את ההכרזה אחת לכמה שנים, על–מנת לבחון אם היא עדיין רלוונטית נוכח פני המציאות'. תאורטית, ברי כי אם אכן חלים שינויי נסיבות, ייתכן שיהיה בהם כדי להצדיק את שקילתה מחדש של ההכרזה, גם אם לא דבק בה כל פגם חוקי שעה שהוכרזה.

"מתכוונים לעתור לבג"ץ ולהתחיל קמפיין ברחובות". עו"ד איתמר בן גביר. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

נכבדי: אין ספק גם נוכח דברים אלה שיש לבחון את ההכרזה ולערוך בדיקות שיגלו כי תנועת כך לא רק שלא ראויה להיכלל בתוך הארגונים הטרוריסטיים ומי שהכריז עליה ככזאת עשה עוול נוראי, אלא שיש היום – יותר מתמיד – את כל הסיבות לבטל ההכרזה ולאפשר לתנועת כך לפעול בתחום האידיאולוגי והערכי", חתם.

לדברי עו"ד בן גביר באולפן הפתוח, "החשיפה היא רק תחילתו של הקפמיין. אנחנו מתכוונים לעתור לבג"ץ ולהתחיל קמפיין ברחובות. היום הציבור מבין איזה עוול נעשה. סתמו את הפה ליהודים שאוהבים את עם ישראל. סתימת פיות בימין".

שאלנו גם על דעתכם במסגרת המשאל היומי, ואלו התוצאות:

כ-88% מהמשיבים סברו כי יש להחזיר לתנועת "כך" את מעמדה החוקי, כ-3% בעד להשאיר את התנועה מחוץ לחוק, וכ-9% מהמשיבים סבורים כי יש לבחון כל מקרה לגופו.

תוצאות המשאל היומי
האולפן הפתוח

האולפן הפתוח