מסיבות שונות, שביל ישראל הרשמי שחוצה את הארץ לאורכה לא עובר ברמת הגולן, בשטחי יהודה ושומרון בהם ירושלים ולא בבקעה. בימים אלה מסיימת הוועדה לתכנון שבילי ההליכה בישראל את עבודתה ובשבועות הקרובים תגיש את מסקנותיה לממשלה שצפוייה לאשר ולתקצב אותם בסכום של כ-10 מיליון ש"ח.

"אישור השביל יחזק את הטיילנות ביו"ש". שביל ישראל. צילום: אמיר ג'ורנו

 

הוועדה ממליצה על שלושה צירים לאורכה של ישראל, שביל מערבי לאורך חופי הים התיכון, שביל ישראל והשביל המזרחי – שיחל ברמת הגולן, יעבור בבקעת הירדן ויגיע לים המלח. טרם ברור האם בתוך תוואי השביל תיכלל גם ירושלים הבירה. נציין כי יתכן ובמקומות מסוימים בשטחי יו"ש יצטרכו המטיילים לשאת איתם נשק בשל העוינות הערבית.

מאחורי יוזמת השביל המזרחי, שחלקו בבקעה וחלקו בגב ההר, עומדים אנשי בית ספר שדה 'כפר עציון'. מנהל בית הספר, ירון רוזנטל, בירך על ההמלצה "האמיצה" להכריז על שביל ישראל המזרחי ואמר כי מדובר ב"החלטה שתחבר ישראלים ותיירים לארץ, לנופים ולהיסטוריה של כולנו. אין ספק שאישור השביל יחזק את הטיילנות ביו"ש".

לדבריו של רוזנטל, "לארץ ישראל סיפור יחודי, לכל אבן סיפור, על כל שביל צעדו לפני אלפי שנים גיבורי תנ"ך, מצביאים מצבאות שונים וכל זאת לצד טבע ייחודי, צמחיה, בעלי חיים ועוד".

השביל יעבור בירושלים? מעיין הסטף. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20