רס"ל אבי ביאזי היה אמור לחגוג ביום ראשון הקרוב יום הולדת 62. סיפורו זעזע מדינה שלמה. הוא שירת במחוז ירושלים של המשטרה כבלש ובשנתו השישית שימש כרכז מודיעין ביחידת המיעוטים ששכנה בקישלה, בשער יפו. עיקר עיסוקו של אבי ז"ל היה מניעת סמים ופשיעה במגזר הערבי.

אבי עם רעייתו רותי וביתו מעיין. צילום: באדיבות המשפחה

 

אבי היה נשוי לרותי, אותה הכיר במשטרה. הם נישאו ביוני 1983 והביאו לעולם את מעיין, שהייתה בת פחות משנתיים כשקרה הנורא מכל.

בכ' בשבט תשמ"ו, כשהיה בן 29 בלבד, יצא אבי ז"ל ליום עבודה נוסף. במהלך הנסיעה לעיר העתיקה, רכבו הותקף ביריות על ידי כנופיית עבריינים ערבים חמושים מסילוואן שהיו ידועים באותה התקופה כ"כנופיית סילוואן", כנופיה שהייתה אחראית למעשי שוד מזויין. אבי ז"ל עוד הספיק להודיע למשטרה שירו בו. הוא הצליח לשלוף נשק לעבר הכנופיה, אך פציעותיו הכריעו אותו, הוא לא הספיק לירות בחזרה ונפטר.

זה לא היה סתם ירי, אלא חיסול ממוקד. חברי הכנופיה הבינו שאבי ז"ל עלה על עקבותיהם ויביא למעצרם ולהעמדתם לדין, ואז גמלה בליבם ההחלטה לחסל אותו. זה היה השוטר הראשון בישראל שנרצח על ידי עבריינים.

 

שלושת חברי הכנופיה – עומר פרג', ספואן דאהר ומוחמד נורין – ברחו מיד לאחר הירי. לאחר שחששו כי חברם לחוליה, דאהר, ידבק ויפליל אותם – פרג' ונורין רצחו גם אותו. כשבוע לאחר הרצח השניים נתפסו. פרג' נרצח בכלא, על נורין נגזרו שני מאסרי עולם.

לבני משפחתו של אבי ז"ל הגיע מידע על כך שנורין מצא את מותו בכלא, אלא שהמידע לא היה נכון. "במשך כל השנים אבא שלי היה משוכנע שהמחבל מת ועם הידיעה הזו הוא נפטר", מספרת בכאב מימי, אחותו של אבי ז"ל. "אימי עוד בחיים ולא סיפרנו לה שהמידע שקיבלנו היה שגוי ושהמחבל הנתעב שרצח את אחי עדיין בחיים", מוסיפה מימי.

עכשיו, 32 שנים אחרי, ייתכן והוא ימצא את עצמו בחוץ. נשיא המדינה לשעבר עזר וייצמן ז"ל קצב את עונשו של המחבל ל-35 שנות מאסר בפועל. המחבל הגיש בעבר בקשה לשחרור מוקדם, אך הדבר לא צלח. כעת, כשנותרו לו כשלוש שנים לריצוי העונש, נשמעים קולות הקוראים לשחרורו והסיכוי לכך נראה גבוה. משפחתו של אבי ז"ל זועמת ודורשת למצות עם המחבל את הדין.

משפחתו של אבי ז"ל סיפרה על הדאגה והחמלה שהיו לו כלפי האחר. רבים כל כך המקרים אשר דאגה זו התבטאה בהם. בין המקרים הללו, סיפור אשר אמו מספרת עוד כשהיה ילד: "יום אחד, בזמן עבודתנו במעדניה, נכנסה ילדה קטנה שעמדה בצד וחיכתה. אני לא ראיתי אותה, כשהילדה יצאה מהמעדנייה והלכה, אבי פתאום התחיל לבכות ואמר 'למה לא נתת לילדה עוגה? לא ראית שהילדה רוצה עוגה?'. אמרתי לו 'לא שמתי לב', והוא ענה 'את רואה שהיא נורא מסכנה, למה לא נתת לה?'".

משפחתו של אבי מקווה שהצדק יעשה והרוצח הנפשע ישלים את שנות המאסר שנגזרו עליו. אבי נרצח והותיר את משפחתו כואבת והמומה. לא יתכן שמי שרצח שוטר בעת מילוי תפקידו ובכוונת תחילה ישוחרר בחסות המדינה, הגיע הזמן להפנים שיש דברים שאין עליהם סליחה ומחילה.

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי