הרמטכ"ל גדי איזנקוט. צילום: פלאש 90
הרמטכ"ל גדי איזנקוט. צילום: פלאש 90

רבני הציונות הדתית מגיבים לפרסום הבוקר (ב') ב"מעריב" לפיו אין בכוונת הרמטכ"ל, רב אלוף גדי איזנקוט, לערוך שינויים מהותיים ב'פקודת השירות המשותף'.

"מזה תקופה ארוכה שאנו דנים עם ראשי הצבא בנושא פקודת השירות המשותף, מתוך מטרה לשמור על הקונצנזוס סביב הגדרתו של צה"ל 'צבא העם'. הגדרה זו מתבטאת בשותפות של כלל מרכיבי החברה הישראלית בצבא היקר לנו מאוד. נושא השירות המשותף נוגע בחוטים עדינים השוזרים את החברה הישראלית כולה, והנו רגיש ביותר עבור חלק מהותי המרכיב את צה"ל", אמרו הרבנים.

"יש לנו הערכה רבה לרמטכ"ל, ואנו מאמינים שלו הרמטכ"ל היה מחליט החלטה משמעותית וכנה בנושא, היה מיידע אותנו על כך כפי שראוי לעשות, עוד לפני חברות הכנסת מרב מיכאלי ותמר זנדברג והעיתונאי בן כספית. לכן, להבנתנו וכל עוד לא נמסרה מלשכת הרמטכ"ל תגובה רשמית וישירה לרבנים בנושא – אנו מאמינים כי הידיעה שפורסמה שגויה בתכלית ואין בה יותר מספין עיתונאי חסר משמעות", הוסיפו.

עפ"י הפרסום, איזנקוט יערוך שינויים הצהרתיים בלבד בפקודה וכן בכוונתו לדחות את דרישת הרבנים לאפשר לקצינים דתיים לסרב לשרת בגדודים מעורבים. עוד דווח כי ביום שישי נפגש הרמטכ"ל נפגש עם ח"כ מרב מיכאלי ואיילת נחמיאס ורבין (המחנה הציוני) וכן עם ח"כ מיכל רוזין ותמר זנדברג (מרצ). מוקדם יותר נפגש עם נציגות ארגוני נשים המעודדות שירות משותף, עם סגן שר הביטחון אלי בן דהן ועם רבני הציונות הדתית.

כזכור, בדיונים שקיימו רבני הציונות הדתית עם הרמטכ"ל לאורך השנה האחרונה, ובעיקר בדיון האחרון שהתקיים עימו לפני שלושה שבועות, העלו הרבנים היבטים שונים המהווים בעיה מהותית בפקודת השירות המשותף בתוכם הובהר כי סעיף 'פקודת הקצין' ושינויו, הינו קריטי ומשמעותי עבור שירותם בצה"ל. הרבנים הודיעו כי הם מצפים לעדכון הפקודה ואילו הרמטכ"ל הבהיר כי הדבר ייבחן בשלושת השבועות העוקבים.

אמש (א') פנה ארגון 'אחים לנשק' במכתב לשר הביטחון אביגדור ליברמן בדרישה להפסיק את שילובן של נשים בתפקידי לחימה בצה"ל ולבטל את פקודת השירות המשותף. על המכתב חתמו כ-70 קצינים במילואים הפעילים במערך הלוחם לצד קצין רפואה ראשי לשעבר תת אלוף במיל' אריה אלדד.

פקודת השירות המשותף פורסמה באוקטובר 2016 ועד היום ממשיכה להסעיר את בכירי הציונות הדתית על רקע העלייה הניכרת בשיעור הלוחמים והמפקדים הדתיים בצה"ל. הרמטכ"ל קבע כי לא יבוצעו שינויים במהלך השנה הראשונה ליישום הפקודה, אך תוקם ועדה שתבדוק את השלכות הפקודה בשטח. כעת, משהתקבלו המסקנות, נותר להמתין להחלטת הרמטכ"ל.

טל מאיר

טל מאיר

כתבת ערוץ 20 לענייני התיישבות