משרד הבטחון בוחן אפשרות להעתיק את מאחז עמונה לאזור שילה ולהקים אותו מחדש על אדמות מדינה, כך מפרסמת הבוקר רשת ב'. על פי הדיווח, אפשרות זו נבחנת לצד הבחינה שנערכת עתה במשרד המשפטים באישור היועץ המשפטי לממשלה להעביר את עמונה לשטח סמוך על פי החוק לנכסי נפקדים.

עמונה כיום ובעתיד?
עמונה כיום ובעתיד?

יש לציין כי תושבי עמונה מתנגדים להעברת היישוב לגבעה באזור שילה, בין השאר משום שמדובר בישוב המרוחק ממקום מגורם כיום בכ-20 ק"מ. חוות הדעת העומדת היום בפני הכרעת היועץ המשפטי לממשלה מייתרת יוזמה זו.

אתמול (ב') סיפרה שרת המשפטים איילת שקד כי האפשרות להעתיק את הישוב נבחנת יחד עם אביחי מנדלבליט, "כפי שקבע היועמ"ש, נבחנת האפשרות להעתיק את עמונה".

"גם צמרת משרד המשפטים וגם היועצים המשפטיים במשרד הביטחון דנו בעניין עמונה. בסופו של דבר זה הגיע להכרעה של היועץ המשפטי לממשלה, שאישר את הפרסום של מתווה נכסי נפקדים שגיבשה ועדת ההסדרה. נצטרך לראות איך זה יתקדם", אמרה השרה במהלך סיור שערכה בהר חברון.

הפטריוטים מדברים על העתקת עמונה

בכנס לציון 11 שנים לגירוש מגוש קטיף, התייחס היום גם שר החקלאות, אורי אריאל (מהבית היהודי) לסוגיית פינוי הישוב עמונה: "התשובה הציונית לאינתיפאדה היא בבניה. זו אחריות לאומית לא לגרש את אנשי עמונה פעם נוספת".

"היינו בסרט האימים הזה שנה לאחר גירוש גוש קטיף. המתיישבים התנהגו מאה אחוז באחריות, לא הרימו את ידם על חיילים למרות שניסו לתפור טענות. ההוראות היו לשבור להם את העצמות. בשם מי? בשם מי שלא היה לו אחריות לאומית", הוסיף השר.

אמש התקיימה ישיבה בנושא המלצת צוות ההסדרה בעניין היישוב עמונה בלשכת היועץ המשפטי לממשלה, בהשתתפותם של פרקליט המדינה, משנים ליועץ המשפטי לממשלה, חברי צוות ההסדרה ונציגים ממשרדי הממשלה הרלוונטיים.

לפי המלצות צוות ההסדרה, מוצע לפנות את היישוב ולהקימו מחדש על אדמות סמוכות, שניתן להגדירן כ"נכסי נפקדים". כזכור חוק נכסי נפקדים מקנה למדינה את נכסיהם של מי שעזבו אותה לשטחיהן של מדינות עוינות במהלך מלחמת העצמאות.

המלצה זו מעוררת סוגיות משפטיות כבדות משקל, בין השאר גם בתחום דיני הקניין ומעמדם של נכסי נפקדים, ובתחום דיני התכנון והבנייה. נקודת המוצא לדיון, כפי שהודגשה על-ידי היועץ המשפטי לממשלה, היא הקפדה ללא פשרות על קיום שלטון החוק בכלל, וביו"ש בפרט.

תושבי עמונה בהפגנה. פלאש 90
תושבי עמונה בהפגנה. פלאש 90

במקרה זה עמד היועץ על החשיבות בכיבוד החלטת בית המשפט העליון בשבתו כבג"ץ, מיום 25.12.2014, ככתבה וכלשונה, ולפיה יש לפנות את כלל הבנייה הקיימת במאחז עד לא יאוחר מיום 25.12.2016.

באשר להמלצות הצוות, סיכם היועץ המשפטי לממשלה, כי אין מניעה משפטית לבחון את מעמדן הקנייני של החלקות הסמוכות שקיימת לגביהן אינדיקציה ראשונית להיותן נכסי נפקדים, וזאת על מנת שיהיה לדון באופן מסודר ויסודי בהמלצת צוות ההסדרה.

לאחר שתושלם הבדיקה ויונח מסד נתונים מלא ככל הניתן, יוכל היועץ להידרש לסוגיות המשפטיות המתעוררות, בין היתר בתחומים של ניהול נכסי נפקדים ובנושא של דיני התכנון והבנייה, כאמור.

בנוסף, מסתמכת חוות הדעת על שלוש חוות דעת משפטיות קודמות שאפשרו השכרה של נכסי נפקדים, האחרונה בהן מ-2014 של היועץ המשפטי של איו"ש, ושל מי שהיה הפרקליט הצבאי הראשי בשנת 1998, שופט בבית המשפט העליון – אורי שוהם.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20