מבנה מרשים בן 2200 שנה (התקופה ההלניסטית) אשר יתכן כי שימש כמקדש או כארמון אדומי נחשף במהלך חודש אוקטובר בחפירה שהתקיימה בחורבת עמודה, המצויה בשטח אימונים צבאי בחבל לכיש.

צילום: רשות העתיקות
צילום: רשות העתיקות

 

לדברי מנהלי החפירה, ד"ר אורן גוטפלד מהאוניברסיטה העברית בירושלים ופבלו בצר ומיכל הבר מרשות העתיקות, "אם אכן מדובר בארמון או מקדש אדומי, הרי שמדובר בתגלית נדירה ומרגשת – מבנים דומים בארץ ניתן לספור על כף יד אחת. נראה שהמבנה פורק במכוון – יתכן שהאחראים לכך היו החשמונאים שכבשו את האזור".

צילום: רשות העתיקות
צילום: רשות העתיקות

 

באחד מחדרי המבנה נחשפו שני מקטרים – כלי פולחן בדמות מזבח קטן. אחד משני המקטרים עוטר בדמות שור, שנראה כיושב בחזית מקדש שלו עמודים מפוארים. לדברי החוקרים, "מדובר בממצא ייחודי ונדיר מבחינת העיטור שלו. יתכן שהשור בפתח המקדש מסמל את אחד האלים להם סגדו האדומים". לצד המקטרים נחשפו גם כלי חרס עדינים, חלקם יובאו מאזור יוון, ובהם קערות צבועות, פכיות ונרות שמן.

צילום: רשות העתיקות

צילום: רשות העתיקות

 

באתר התגלו גם מספר רב של חללים תת קרקעיים ובהם מתקנים שונים, כגון מחצבות, מקוואות, בתי בד וקולומבריה (שובכים קדומים לגידול יונים), וכן מחילות מסתור מימי מרידות היהודים ברומאים –  שבאחת מהן נמצא סיר בישול שלם מימי מרד בר כוכבא (132–135 לספירה).

צילום: רשות העתיקות

צילום: רשות העתיקות

 

התגלית החדשה אותרה בעזרת רחפן – אמצעי טכנולוגי שנכנס בשנים האחרונות לארגז הכלים של הארכאולוגים. במסגרת מחקר ארכאולוגי רחב המבוסס על סקר אווירי, צילמו הרחפנים את השטח שבין בית גוברין/מרשה בצפון ומושב אמציה בדרום – שטח אימונים הסגור לציבור בימי חול. הרחפנים הצביעו על קיומם של שרידים ארכאולוגיים מגובה של עשרות מטרים, וכך אותרו הרמזים לקיומו של המבנה ההולך ונחשף כעת בחפירה. "זוהי פריצת דרך מחקרית", אומרים הארכאולוגים, "הטכנולוגיה הזו סייעה לנו בבחירת מוקדי החפירה, ואכן מהר מאד הבנו שמדובר בתגלית יחידה במינה. יש לקוות שהמשך החפירות באתר, באביב הבא, יחשפו טפח נוסף מסיפור המקום".

צילום: רשות העתיקות

צילום: רשות העתיקות

 

בחפירה בחורבת עמודה, שמומנה ע"י ה-Beit Lehi Foundation ורשות עתיקות, השתתפו בתנאי שדה סטודנטים לארכאולוגיה מהאוניברסיטה העברית ואוניברסיטת בר אילן כמו גם קבוצה של מתנדבים מארה"ב. חורבת עמודה הייתה בתקופה ההלניסטית אחת מיישובי הלווין החקלאיים של מרשה (היום גן לאומי בית גוברין), עיר הבירה של האדומים בתקופה ההלניסטית. האדומים התיישבו בשפלת יהודה במהלך המאה ה-5 לפנה"ס, והתערו עם האוכלוסייה היהודאית עם כיבוש אידומיאה על ידי החשמונאים בשנת 112 לפני ספירת הנוצרים וגיורם הכפוי.

צילום: רשות העתיקות
צילום: רשות העתיקות
ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם