יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, בריאד אוקטובר 2017. צילום: רויטרס
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן, בריאד אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

ייתכן שאנחנו נמצאים בפתחו של צעד דיפלומטי היסטורי? ביקור פומבי ורשמי של אזרחים ישראלים בבירה הסעודית, ריאד, למטרות תחרות שחמט עומד בימים אלו על הפרק, ובימים הקרובים נבחרת השחמט הישראלית צפויה לקבל את התשובות בנוגע לאשרות הכניסה לסעודיה.

ליאור איזנברג. דובר ארגון השחמט הישראלי, סיפר לערוץ 20 כי אנשי ארגון השחמט העולמי פיד״ה, נמצאים במגעים מתמידים עם ארגון השחמט הסעודי לשם קבלת אישורי הכניסה. איזנברג אומר כי הוא מאמין שבסופו של דבר ההחלטה בדבר האשרות תלויה בדרג הפוליטי בסעודיה: "סביר להניח שזאת החלטה של אנשים בודדים, ובסופו של דבר כנראה תגיע להחלטתו של הנסיך מוחמד בן סלמן".

"מצפים שפיד"ה תדאג לשחקנים שלנו"

"כל התקשורת הערבית מסקרת את העניין הזה", הוסיף איזנברג. "באיראן היו מספר כתבות, בקטאר, תימן, אלג׳זירה סיקרה את ההגעה האפשרית של ישראלים לסעודיה, פאקיסטן, לוב ועוד הרבה מדינות ערביות הגיבו לסוגיית ביקור שחקני שחמט ישראלים בסעודיה".

"אנחנו מצפים שפיד״ה תדאג לשחקנים שלנו, אנחנו תומכים בקיום התחרות בסעודיה תחת האישור של ויזות לשחקני שלו לשחק בתחרות הזאת, שהיא מאוד חשובה לשחקנים וגם לנו כאיגוד שלוקח חלק במפעל השחמט העולמי", הדגיש הדובר.

בתקופה בה מורגש הוואקום הגדול בהיעדרותה של ארה״ב במזרח התיכון, ובימים בהם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, מארח פסגת מנהיגים אזורית יחד עם רוחאני וארדואן ולמעשה חושף בגאווה בעיר סוצ׳י את הברית רוסיה – איראן – תורכיה, יש משמעות רבה לכינון יחסים דיפלומטיים עם מדינות שחולקות מגוון אינטרסים מדיניים וביטחוניים.

בזמן שמצרים טובעת בבוץ בסיני, והסעודים בהנהגת מוחמד בן סלמן מחפשים דרכים יצירתיות בכדי להשיב חלק מן ההגמוניה שאבדה להם במזרח התיכון, ייתכן כי נבחרת השחמט הישראלית שעשויה לבקר בריאד בחודש הבא, היא הדרך היצירתית שדרכה יפתח סכר מדיני ממשי בין המדינות הערביות המתונות לישראל.


ספי פישמן

ספי פישמן

תחקירן, ערוץ 20