בימ"ש הצבאי לערעורים צפוי להכריע בימים הקרובים האם אברהים ואדי, אחד ממבצעי הלינץ' בטיול בר המצווה סמוך לכפר קוצרא, ישוחרר בערבות ממעצרו.

הטיול החוזר לקוצרא. צילום: טל מאיר

 

לקראת ההחלטה הצפויה קורא בני גל, אביו של אחד הילדים שהותקף בלינץ', שלא לשחרר את ואדי "אנו הורי הילדים שהשתתפו בטיול בר המצווה שהותקף בסמוך לישוב מגדלים על ידי ערביי קוצרא מתנגדים נחרצות לשחרורו ממעצר של אברהים ואדי" מסרגל בשם הורים רבים, "מדובר באדם בן 61, לא נער, שבאופן יזום יצא מהכפר עם חבורה של מתפרעים".

אברהים ואדי מתועד בעת הלינץ'

 

גל פירט את חלקו של ואדי בתקיפה "ואדי לקח בדרך מקל, תקף במכות את מאבטח הטיול ואת הילדים שלנו. שדד מהם תיקים, כסף, עודד את המתפרעים, הסית אותם. היה שותף מלא בתקיפה שרק בנס ילדינו ניצלו ממנה.כמעט ועמדנו בפני מצב של חס ושלום לוויות של קבוצת ילדים תמימים שבסה"כ יצאו לטיול בר מצווה. אנחנו מברכים ומחזקים את ידי התביעה הצבאית, ואנחנו דורשים מבית המשפט לא לאפשר לפורע הזה להשתחרר ממעצר". מסר.

לסיום ביקש גל מהתביעה למצות עם ואדי את הדין "לא יכול להיות שערבים יתקפו יהודים לאור היום בארץ ישראל במדינת ישראל. צריך למצות איתם את מלא הדין, ובכך גם להרתיע פורעים אחרים שירצו לתקוף יהודים בכלל ובוודאי ילדים יהודים בארץ ישראל".

נזכיר, כי לאחר שבימ"ש הצבאי קיבל את בקשתו של ואדי והורה על שחרורו ממעצרו עד לתום ההליכים, ביקשה הפרקליטות הצבאית עיכוב וביצוע והתנגדה לשחרורו בערבות. בשבוע שעבר התקיים דיון בערר אותו הגישה הפרקליטות, וכאמור בימים הקרובים צפוי בימ"ש הצבאי לערעורים להכריע בעניין.

עו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו אשר מייצג את קבוצת המטיילים כנפגעי עבירה הגיש בשבוע שעבר מכתב לבימ"ש, בו הוא מתאר את נקודת המבט של נפגעי העבירה. בלייכר מתאר במכתבו כי ואדי היה בין מנהיגי הלינץ, וכי הוא "בלט באכזריותו כאשר בעת שהמלווה מנסה להגן בגופו על הילדים, החל הנאשם להכותו באלה לכיוון ראשו. ורק בגלל שהמלווה הספיק להגן על עצמו עם ידו ניצל ממכה קטלנית בראשו". בלייכר הדגיש כי "את הנאשם הזה המלווה זכר בוודאות גמורה, מה עוד שיש תמונות וסרטונים הקושרים אותו לאירוע ולמערה ישירות".

לטענת בלייכר "אין ספק ששחרור הנאשם ממעצר בשלב זה מהוה סכנה ופוגע באפשרות ענישת הנאשם". בלייכר תיאר את הרגשת הילדים לנוכח התקיפה והמשך ההליכים "שחרור הנאשם מהוה סתירת לחי חזקה כלפי הילדים והמלווה שנפצע, בכך שהם רואים את הנאשמים גם אלה שיש נגדם ראיות חזקות משתחררים". בלייכר סיים את המכתב בדרישה "אנו נפגעי העבירה דורשים מבית המשפט שישיב לילדים שלנו את הביטחון והאמון".

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל