"על אף ההתקדמות בהעברת השגרירות, מחלקת המדינה עדיין לא יישמה במלואה את מדיניות ההכרה של ירושלים כבירת ישראל", כך נכתב במכתב ששוגר לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ בידי חמישים וחמישה חברי קונגרס.

לטענת חברי הקונגרס, ארה"ב עדיין לא מכירה בירושלים כבירה "למטרות רישום לידה, אישור לאום או הנפקת דרכון של אזרח ארה"ב שנולד בירושלים".

The U.S. and Israeli national flags are projected on a part of the walls surrounding Jerusalem's Old City May 14, 2018. REUTERS/Ammar Awad – RC1F0B288A70

המכתב נשלח ב- 17 בספטמבר והוצג שלשום (ו') לתקשורת על ידי אחד מיוזמי המכתב, חבר המפלגה הרפובליקנית לי זלדין, יהודי אמריקאי המכהן כנציג מחוז מס' 1 של מדינת ניו יורק בבית הנבחרים של ארצות הברית.

זלדין יזם את המכתב יחד עם חברה נוספת בבית הנבחרים, ליאנה רוס-לאטינן, רפובליקנית ממוצא יהודי ומי שכיהנה בעבר כיו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים.

עד כה הביעו הממשלים הקודמים התנגדות לרישום 'ישראל' כמקום לידה למי שנולד בירושלים ובית המשפט העליון בארה"ב החליט בשנת 2015 שלא לשנות את ההחלטה.

ההחלטה הגיעה בעקבות תביעה של הורי הילד מנחם זיבוטופסקי, יליד ירושלים שביקשו להורות למחלקת המדינה האמריקנית לרשום בדרכונו האמריקני כי הוא נולד במדינת ישראל.

העתירה התבססה על חקיקה של הקונגרס מ-2002, שקבע אז כי אמריקנים שנולדו בירושלים יוכרו גם כמי שנולדו בישראל. אולם הממשלים התנגדו מסיבות פוליטיות. ההחלטה לא התקבלה פה אחד, השופטים היו חלוקים בנושא וההחלטה התקבלה לפי רוב.

כעת, לאחר העברת השגרירות וההכרה הרשמית של ממשל טראמפ בירושלים, מבקשים חברי הקונגרס ליישם את ההחלטה המקורית.

אורן רפאל

אורן רפאל