"למה אתה לא מייצגים משפחות שכולות? למה אתם מייצגים רק משפחות של מחבלים רוצחים? איפה הזכויות של הבת שלי?", כך הטיחה אמש (ד') מירב חג'אג, אימה של סגן שיר חג'אג' הי"ד, שנרצחה בפיגוע הדריסה בארמון הנציב, בראשי האגודה לזכויות האזרח. שרון אברהם וייס, מנכ"לית האגודה שממומנת בין היתר על ידי הקרן לישראל חדשה, ענתה בתגובה: "כל אדם זכאי לייצוג על ידי סנגורים"

חילופי הדברים היו במסגרת כנס של האגודה לזכויות האזרח שהתקיים בבית הספר "תיכונט" בתל אביב. הכנס אמור היה להתקיים תחילה באוניברסיטה העברית בירושלים בהשתתפות אנשי משרד החינוך, אך בוטל בהנחייתו של שר החינוך נפתלי בנט. מי שהרים את הכפפה הוא מנהל התיכון רם כהן, שבעבר כבר הפר את תזכיר שר החינוך והזמין את שוברים שתיקה להרצות במוסד אותו מנהל.

חג'אג' המשיכה והטיחה בקול רועד במנכ"לית האגודה, "איפה הזכות של הבת שלי לחיים? במעשים שלכם אתם יוצרים את הפיגוע הבא. ברגע שמחבל יודע שיש לו גב, שיהיה לו גיבוי".

התפרצות מירב חג'אג'. צילום מסך
התפרצות מירב חג'אג'. צילום מסך

האם השכולה הוסיפה: "אתם מספרים סיפורים על זכויות עובדים, תסתכלו על הילדה שלי, מגיעה לה תשובה, תספרו את מי אתם מייצגים מא' ועד ת'. לא בחרתי להיות אימא שכולה. בין הארבעה שנרצחו בפיגוע היו גם שמאלנים, הוא לא בוחר את מי להרוג".

אברהם וייס ענתה לחג'אג' בתגובה: "לא רצח ולא טרור מתקשר לזכויות אדם. אנחנו לא מייצגים בהליך פלילי, הגנה על מיעוטים זה אומר שגם במקומות שקשים לנו אנחנו צריכים לעלות סימני שאלה", הדגישה אברהם וייס,  "יש זכות בסיסית לחיים", ענתה לה חג'אג'.

שרון אברהם וייס. צילום מסך
שרון אברהם וייס. צילום מסך

חג'אג' שהייתה נסערת לאחר הכנס שוחחה עם ערוץ 20 ואמרה: "הגעתי לשם כדי לחשוף את הצביעות שלהם ולשים את הדברים על השולחן. לא יתכן שהמחבלים רוצחים את ילדינו והם יוצאים נגדנו נגד המדינה ומייצגים את משפחות המחבלים ודואגים להם.

"שיר שלי לא יכולה להשמיע את קולה ולמחות. למחות על החיים שנלקחו ממנה על ידי בן עוולה ברגע אחד רק כי הייתה חיילת וקצינה בצבא ההגנה לישראל. אני אהיה בכל מקום שבו אוכל לחשוף את הצביעות שלהם ואזעק את זעקתה של שיר. הגעתי שעה לפני  תחילת הכנס ואף אחד לא זיהה אותי והבנתי כמה אנחנו המשפחות השכולות שקופות מבחינתם . הם לא רואים אותנו אם חס וחלילה הייתי אמא של מחבל בטוח הם היו מזהים"

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי