תנועת 'אם תרצו' קוראת למבקר המדינה לחקור שורה של גופים ואישים, בהם מנכ"ל 'הקרן לישראל חדשה' והקרן עצמה, יו"ר מרצ תמר זנדברג והמועמדת לראשות עיריית תל אביב מטעם מרצ בבחירות האחרונות, מיטל להבי.

במכתב ששלח עו"ד יעקב כהן, ראש האגף המשפטי של תנועת 'אם תרצו', למבקר המדינה נטען כי 'הקרן לישראל חדשה' סייעה לסיעת מרצ בקמפיין בבחירות המקומיות לעיריית תל אביב ב2018 בניגוד לחוק מימון הבחירות ברשויות המקומיות.

 

מתוך המכתב שנשלח למבקר המדינה

 

מהפניה למבקר עולה כי גיצין הסתייע בתפקידו בקרן החדשה המממנת מאות ארגוני חברה אזרחית בישראל, והשתמש לכאורה בקשריו אלו לטובת קמפיין הבחירות של סיעתו: "בזמן מערכת הבחירות, בהיותו חבר הסיעה בעירייה, עסק מר גיצין בפעילות ותעמולה מפלגתית בעד ונגד מועמדים לבחירות בעירייה, וזאת בשיתוף פעולה עם גופים הנתמכים כלכלית ע"י הקרן", נכתב.

"יודגש כי פעולות אלו נעשו עבור הסיעה ועבור מי שהייתה מועמדת לראשות עיריית תל אביב עד סמוך למועד הבחירות, גב' להבי", הוסיפו. "משכך, הפעולות עצמן מהוות תרומה אסורה מתאגיד אל מר גיצין וגב' להבי, וזאת באמצעות סדרה של גופים המתוקצבים ישירות על ידי הקרן".

ב'אם תרצו' טוענים, ששורה ארוכה של שיתופי פעולה בין ארגונים הנתמכים על ידי 'הקרן לישראל חדשה' ובין מיקי גיצין והמועמדת לראשות עיריית ת"א מטעם סיעת מרצ מיטל להבי, עולים לכאורה לכדי ניגוד עניינים מצד גיצין, והפרה של מגוון סעיפים בחוק למימון בחירות מצד הקרן וסיעת מרצ.

קוראים למבקר המדינה לחקור. מתוך המכתב שנשלח למבקר המדינה

 

מיקי גיצין. צילום: באדיבות ויקיפדיה

מבחינת העובדות, הפניה של 'אם תרצו' למבקר המדינה מבוססת על עתירה שהגיד עו"ד עדי בן חור לבית המשפט המחוזי בירושלים. על פי פרטי העתירה, נופל טעם לפגם בעצם העובדה שגיצין מחזיק בתפקיד ציבורי בעת שמכהן כמנכ"ל בקרן המתקצבת ארגוני חברה אזרחית במליוני שקלים בכל שנה.

בנוסף, שורה של שיתופי פעולה בין חברי סיעת מרצ ובכללם גיצין ולהבי, לבין ארגונים הזוכים למימון מהקרן, עולה לטענת 'אם תרצו' לכדי עבירות על מספר סעיפים בחוק מימון הבחירות.

בין היתר מתייחסת הפניה להפגנה נגד 'חוק יסוד הלאום' בה לקחו חלק סיעת מרצ ורבים מארגוני הקרן ולפרסום שיתופי פעולה בין 'האגודה לזכויות להט"ב' המקבלת את תמיכת הקרן ובין להבי וגיצין.

לטענתם, פעילות זו מפירה את סעיף 16(א) לחוק מימון הבחירות הקובע כי סיעה, רשימה או מועמד המתמודדים בבחירות המקומיות לא יקבלו "במישרין או בעקיפין, כל תרומה מתאגיד בארץ ובחוץ לארץ".

מיקי גיצין מסר בתגובה כי "הנושא חסר שחר ובית המשפט המחוזי בירושלים כבר דן בנושא וגלגל אותם מכל המדרגות". הוא הוסיף כי "הקרן היא לא גוף מבוקר בכלל, למבקר המדינה אין סמכות לבקר אותנו".

ממיטל להבי נמסר: "לא מכירה את הנושא ולא זכינו למימון גם לא של שקל מגיצין או מהקרן, לפחות למיטב ידיעתי כיו"ר הסיעה".

מיתר האישים והגופים שנזכרו בכתבה טרם התקבלה תגובה.

אלון מליק

אלון מליק