המפכ"ל רוני אלשיך. צילום: פלאש90

 

ועדת הפנים של הכנסת תחקור את קביעתו של מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, שטען כי "גורמים רבי כוח" שכרו חוקרים פרטיים נגד קציני משטרה החוקרים את פרשות ראש הממשלה בנימין נתניהו, כך פורסם ב'ישראל היום'. ההערכות הן שאלשיך יזומן לאחד הדיונים בנושא, ישיב לשאלות חברי הכנסת בעניין ויספק הסברים.

ח"כ מיקי זוהר פנה ליו"ר ועדת הפנים, ח"כ יואב קיש בבקשה לקיים דיון מידי בנושא מה"חשש לפגיעה בטוהר החקירות של ראש הממשלה". זוהר כתב בפנייתו כי "בראיון שהעניק מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך לתכנית 'עובדה' טען המפכ"ל כי 'חוקרים פרטיים אספו מידע נגד קצינים המעורבים בתיקי נתניהו'. בהמשך הראיון טען המפכ"ל כי החוקרים נשכרו על ידי 'גורמים רבי כח'. בעקבות הדברים החמורים והמדאיגים שנאמרו עולה חשש כבד לטוהר החקירות בעניינו של ראש הממשלה".

יזמן את אלשיך לוועדת הפנים? ח"כ קיש. צילום: פלאש90

 

זוהר המשיך: "אם לכאורה מאמינים חוקרי המשטרה כי רה"מ או מי ממקורביו פעל לכאורה נגדם באופן אישי ושלח חוקרים פרטיים לעקוב אחריהם, כיצד הם יכולים להמשיך לחקור אותו ולהגיש המלצות נגדו באופן אובייקטיבי ובלתי תלוי?. מצד שני, אם ישנם גורמים העוינים את רה"מ ומעוניינים בהדחתו בכל מחיר הייתכן שהגורמים הללו פעלו לשם הפעלת לחץ פסול על החוקרים כדי להאשים את רה"מ בכל מחיר?. מהדברים עולה חשש כבד לטוהר החקירות ולטיב ההמלצות שיוגשו בסיומן".

דרישה דומה הגיש ח"כ בצלאל סמוטריץ, שכתב בפנייתו: "עצם פרסום הראיון בעיתוי הזה, ההאשמות ההדדיות והסערה הציבורית שנוצרה בעניין, יוצרים תחושה לא נוחה, ואולם תוכן הדברים מטריד ולא נותן מנוח. בין אם הדברים שייחס המפכ"ל לסביבתו של ראש הממשלה נכונים ובין אם לא זו לא פחות מרעידת אדמה. כך או כך מן הראוי שהדברים יבדקו לעומק. מצב שבו בין ראש הממשלה למפכ"ל המשטרה שמופקד על חקירתו מוחלפות מהלומות פומביות הוא בלתי נסבל וגורם נזק אדיר לאמון הציבור. הדברים מצטרפים לפרשיה הנוגעת לניצב רוני ריטמן, שיש יותר מרמזים לכך שגם היא קשורה לאופן ניהולן של חקירות רה"מ".

ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: פלאש 90

 

יו"ר ועדת הפנים, יואב קיש, אמר כי: "מהראיון עולות שאלות קשות שאזרחי ישראל זכאים לקבל עליהן תשובות ברורות. אמון הציבור הוא הדבר החשוב ביותר לתפקודה והצלחתה של המשטרה". גם במשטרה לא אהבו את הראיון של המפכ"ל. "הראיון גרם נזק לעבודה קשה ממושכת, מקצועית והגונה של חוקרים שעבדו יומם וליל", אמרו קצינים בכירים.

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם