איך הצליח המחבל לחמוק מרדאד השב"כ והמודיעין ולחדור ליישוב נווה צוף? איך חלפו 15 דקות שלמות בלי שאיש הבחין במחבל שמהלך בתוכו? איך, למרות כיתת הכוננות וכוח צה"ל הממוקם בסמוך, מי שניטל את המחבל היה חייל צה"ל בחופשה מהבית השכן? ומדוע תוכנית האבטחה המקיפה ליישוב, הכוללת מערכת מצלמות, שצה"ל אישר לפני חודשיים לא בוצעה במלואה?

בצה"ל מתחקרים את הטבח בנווה צוף (חלמיש) שביצע מחבל בליל שבת האחרונה, בו נרצחו יוסף, חיה ואלעד סלומון. במקביל, לאחר הערכת מצב, הוחלט על תגבור כוחות, הכולל גיוס 60 חיילי מילואים בצו מיוחד להגנה על היישובים ביהודה ושומרון.

אם החייל שנטרל המחבל משחזרת את רגעי האימה. מתוך 'לפני כולם' אמש (א')

על פי פרסום 'ידיעות אחרונות', תושבי נווה צוף מוחים על כך ששדרוג אבטחת היישוב, שאושר על ידי צה"ל אחרי שמחבלים הציתו את השריפה שכילתה 18 בתים ביישוב, טרם התבצע. במשרד הביטחון משיבים בתגובה כי הגדר ההיקפית ביישוב, הכוללת רשת אינדיקציה למתן התרעות על כל נגיעה, הותקנה בשנה האחרונה ובקרוב יותקנו במקום גם מצלמות – "פרויקט שתוכנן עוד לפני הפיגוע ויתבצע בקרוב". יש לציין כי המערכת שהותקנה אכן התריעה על קפיצתו של המחבל מעל הגדר, אך ללא הואיל.

אולם מערכת ההתרעות המותקנת בגדר הביטחון, מחוברת לכיתת הכוננות ביישוב, המורכבת מאזרחים. לפי הדיווח, בצה"ל מתחקרים גם את הממשק בין כיתת הכוננות לבין הגדוד הגזרתי, נצח יהודה של חטיבת כפיר.

סמ"ר ע', שניטרל את המחבל בטבח בחלמיש בפגישה עם הרמטכ"ל. צילום: דובר צה"ל
סמ"ר ע', שניטרל את המחבל בטבח בחלמיש בפגישה עם הרמטכ"ל. צילום: דובר צה"ל
כוחותינו ליד גדר הביטחון בנווה צוף. צילום: TPS
כוחותינו ליד גדר הביטחון בנווה צוף. צילום: TPS
אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20