רוב האנשים ידעו לדקלם כעובדה מוכחת את הטענה לפיה נשים מרוויחות רק שני שליש מגברים. שכנעו אותנו באותות ובמופתים שנשים מופלות לרעה רק בשל המגדר שלהן. ארגון 'נעמת' אפילו פרסם השבוע סרטון מקורי שמבוסס על ההנחה לפיה נשים מרוויחות שליש פחות מגברים.

האם זה אכן נכון?

מוזמנים לעשות ניסוי פשוט: האם במקום העבודה שלכם, נוהגים לתת לנשים שכר לשעה נמוך מזה של גבר? בשני העשורים האחרונים עבדתי במספר עבודות בתחומים שונים. בכל המשרות בהן נשאתי, נשים וגברים זכו לאותם תנאי שכר לשעה. אז איך זה מסתדר עם הטענה שנשים מרוויחות הרבה פחות?

אז בואו נלך לעובדות: הפער בשכר מתחיל מהיקף המשרה של גברים ונשים- גבר עובד בממוצע בשבוע 41 שעות, בעוד אשה עובדת רק 31 שעות בממוצע שהן בסך הכל רבע פחות ממשרה של גבר. הדבר משפיע כמובן על ההכנסה הממוצעת.

אבל גם בשכר לשעה ישנו פער: אשה מרוויחה רק 85 אחוזים מהכנסה לשעה של גבר. נציין שמדובר בנתון גבוה יחסית למה שהיה פה לפני חצי יובל, אז השכר הממוצע של אשה עמד רק על 70 אחוזים מזה של עובד זכר.

הסיבה לכך לא נובעת בהכרח מהעובדה שבוחרים לשלם לנשים פחות. לפי חוקרי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הפער נובע מהשוני בסוג העבודה בין גברים לנשים- בעוד שרוב מוחלט של הנשים בוחרות לעבוד במשרות פקידותיות, בקרב הגברים ישנו ריכוז ניכר של בעלי משלחי יד אקדמיים, חופשיים וטכניים ומנהלים – תפקידים שמצריכים יותר שעות עבודה.

מה שקרה בשנים האחרונות זה שהפער הצטמצם, ככל שיותר נשים התחילו לפנות לתעסוקה במקצועות שנחשבו ל"גבריים". האמת שאשה מרוויחה אפילו יותר מגבר. מכיוון שהיא זוכה בשל המגדר שלה לקבל חצי נקודת זכות ששוויה יותר מ 100 שקלים לחודש, ועוד מאות שקלים על נקודות נוספות לפי מספר ילדיה, הטבות מס שגבר לא יקבל. גם אם האישה לא תגיע לגובה המס, היא עדיין תרוויח יותר מהגבר, בזכות מענק עבודה, מס הכנסה שלילי, שגבוה בעד 90 אחוזים  מהמענק של גבר עם הכנסה מקבילה.

לסיכום, נשים מרוויחות פחות לחודש מכיוון שאין ולא יהיה שוויון אמיתי בצרכים של נשים וגברים. למרות הקידמה וטשטוש הגבולות, נשים מעדיפות באופן כללי לעבוד בסוג משרה כזה שישאיר לה יותר זמן פנוי להיות בבית, עבור הילדים, למשפחה. וטוב שכך.

רק עשו לנשים טובה: הפסיקו להציג אותן כיצור מוחלש שזקוק להגנה.

צבי טסלר

צבי טסלר