בדיון המתקיים הבוקר (רביעי) בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת אומר נציב קבילות החיילים בצה"ל, אלוף יצחק בריק: "תרבות ארגונית קלוקלת גורמת לחוסר מוכנות צה"ל למלחמה".

בדיון, המתקיים בעקבות ביקורת חריפה שהעביר בריק לאחרונה על צמרת צהל, הציג נציב הקבילות תמונה חמורה במיוחד: "מי שקורא את הדוחות מבין שלא צריך את בריק כדי להבין את עומק הבעיה. אנחנו נמצאים במצב החמור ביותר שצה"ל היה בו מזה 50 שנים", אמר בריק.

 

"במשך שנים מתקיים תהליך הידרדרות וביתר שאת ב-3 השנים האחרונות", המשיך, "ליבת הבעיה היא התרבות הארגונית הקלוקלת. הסטנדרט השתנה, הגרוע והבינוני הולך ומשתלט על כל מה שטוב". הוא הוסיף כי "תרבות של קשר שתיקה מתקיים היום בכל דרגות הפיקוד ועוברת כחוט השני בכל היחידות".

 

האלוף בריק קרא להקמה של ועדת חקירה חיצונית ובלתי תלויה: "לא רוצה לחזור לימים שלפני מלחמת יום כיפור", אמר והזכיר גם את ועדת וינוגרד שחקרה את הכשלים לאחר מלחמת לבנון השנייה.

 

 

בריק נשמע בדיון במתריע בשער: "אני היחיד שנמצא שעות בכל יחידה, מדבר עם חיילים, שומע הכל ועושה ביקורת עומק. יש חוסר שקיפות ודיווח מוטעה לקבינט. המצגות במשרד נראות אולי נראות אולי נהדר, אבל בפועל הכל נראה אחרת", אמר וסיכם: "במלחמה הבאה אנחנו בבעיה גדולה. מתנהל כאן שיח שמאבד כל מנהיגות ויש כאן פשוט עולם שהשתגע".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20