סערת סרטון התפילין בנתב"ג: האישה מסרטון התפילין בנתב"ג שעורר סערה ברשתות החברתיות היא פרופ' פנינה פרי, רעייתו של יורם פרי, פרופסור לסוציולוגיה ומי שכיהן כנשיא הקרן לישראל חדשה בין השנים 1999-2001. בשיחת טלפון עם בן זיגדון ואמיר איבגי, טען פרי כי "היה עסוק ולא שמע על התקרית", אך אישר כי רעייתו עזבה את הארץ הבוקר.

פנינה ויורם פרי. צילום מסך מתוך פייסבוק

 

פרי אף כיהנה כמרצה חיצונית בשתי מכללות בארץ, והיא מומחית בתיאוריות רב-תרבותיות וידועה כמי שהוציאה ספרים דוגמת "חינוך בחברה רבת תרבויות: פלורליזם ונקודות מפגש בין שסעים תרבותיים". בני הזוג פרי מתגוררים בשנים האחרונות במרילנד שבארצות הברית, לשם טסה הבוקר פנינה פרי זמן קצר אחרי שתועדה בנמל התעופה בן גוריון כשהיא מנסה למנוע מחסיד חב"ד ואזרח ישראלי להניח תפילין. כיום מכהן פרי כראש המכון ללימודי ישראל ע"ש ג'וזף ואלמה גילדנהורן באוניברסיטת מרילנד.

כזכור, בסרטון שהעלה אתמול לפייסבוק גד קאופמן, הוא כתב: "אירוע מדהים אירע הבוקר בשדה, כאשר נשאלתי בנימוס ע"י איש חב"ד, אם אני מעוניין להניח תפילין? השבתי בחיוב, או אז קפצה אישה עם מבט מוטרף והחלה לגדף, להציק ולהפריע !!! ממש מביש שלהיות יהודי בארץ זה להיות נרדף ע"י הבוהמה השמאלנית. אם הייתי מוסלמי או נוצרי, זה היה לגביה יותר לגיטימי..?".

בשיחה שערכנו עם החב"דניק, הרב מאיר הרצל, מנהל בית חב"ד בפסגת זאב, הוא סיפר: "היום הגעתי לשדה התעופה בן גוריון רבע שעה לפני ההמראה החלטתי לנצל את הזמן ולזכות יהודים במצוות תפילין. ניגשתי ליהודים והצעתי להם בעדינות להניח תפילין. ואז יהודי אחד התרצה בשמחה".

"לפתע נגשה אישה שישבה באחד מהכיסאות הסמוכים", המשיך. "התחילה לצעוק ולדרוש שנעזוב מיד את המקום ושלא נתפלל לידה. לא התייחסתי אליה. המשכתי להניח ליהודי את התפילין והיהודי ביקש מהאשה שתיתן לו להתפלל בשקט. הוא רוצה להתפלל בכוונה כמה דקות. האישה לא אפשרה לו בשום אופן. היא צעקה, עשתה קולות משונים ודאגה להפריע לו עד סיום התפילה".

על ההחלטה כיצד לנהוג בסיטואציה, אמר: "לא מצאתי טעם לנכון להתייחס אליה ובכלל להגיב לה, היות והרבי שבשליחותו אנחנו פועלים, לימד והדריך אותנו להתעסק אך ורק בהפצת האור. להגביר את האור של הקדושה בעולם, ואז החושך נדחה מאליו וממילא".

"חינוך בחברה רבת תרבויות". ספרה של פרי, מתוך אתר הוצאת כרמל ירושלים
חדשות 20

חדשות 20