שרת החוץ של האיחוד האירופי פדריקה מוגריני. צילום: רויטרס

 

לאחר הקיצוץ האמריקני בתמיכה באונר"א, סוכנות האו"ם למי שהוגדר כפליט פלסטיני, האירופים מתגייסים להגדיל את התמיכה בארגון.

האיחוד האירופי הודיע הלילה כי יוסיף עוד 40 מיליון אירו לתמיכתו הכלכלית באונר"א. שרת החוץ של האיחוד, פדריקה מוגריני, אמרה שזה צעד חשוב לא רק כי זו חובתם ההומניטרית אלא שזה גם יקדם את פתרון שתי המדינות. עוד צויין כי ממילא ממן האיחוד כיום כמחצית מתקציב הארגון.

גם בגרמניה מתכוונים להגדיל את התמיכה ל-100 מליון אירו השנה. שר החוץ הגרמני, הייקו מאס, אמר כי "גרמניה שוכנעה שפעילותה של אונר"א חשובה ולכן תוגדל תמיכתנו בארגון". נורווגיה תוסיף 64 מליון כתרים לתרומתה השנה, שתעמוד בסך הכולל על 294 מליון כתרים נורווגים.

ישראל הביעה נכונות לסייע לשיפור התנאים בעזה ולכלכלת הרש"פ

בתוך כך, ועידת המדינות התורמות לכלכלה הפלסטינית ( AHLC) התכנסה אמש (ו') בניו יורק ודנה בחבילת סיוע בגובה עשרות מליוני דולרים לשיקום רצועת עזה.

המשלחת הישראלית בהובלת השר לשיתוף פעולה אזורי, צחי הנגבי, ערכה שורה של פגישות עם הנציב האן, שרת החוץ הנורבגית ונציגי המדינות השונות, במהלכן הדגישה את מחויבותה לפעילות הפורום המקדם את הפעילות הכלכלית של הרשות הפלסטינית בגדה ובעזה.

השר צחי הנגבי. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

השיחות התמקדו בשורת הצעדים המיידים שיש לבצע בעזה בכדי להביא לשיפור בתנאי החיים הבסיסיים שם וכן בבחינה של המצב הפיננסי של הרשות. ישראל הציגה למדינות התורמות שורה של פרויקטים שאם ימצא מימון בינלאומי עבורם  – יביאו למניעת הידרדרות הומניטרית בעזה.

"ישראל תוסיף לקיים את השיח הנערך בין שני משרדי האוצר בנוגע למכלול הסוגיות הפיננסיות הנידונות מול הרשות הפלסטינית מתוך רצון כן ליצב את הכלכלה של הרשות כולל המערכת הבנקאית שלה", מסרה המשלחת.

עוד הודגש הצורך במעורבות הקהילה הבינלאומית להפעלת לחץ על חמאס שמוסיף להחזיק בחיילים ובאזרחים הישראלים. בתוך כך משרד החוץ תיאם פגישות למשפחת גולדין עם משלחות אחדות בשולי הכנס.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20