סיור של הוועדה לפרשת היעלמותם של ילדי תימן מזרח והבלקן בבית העלמין קריית שאול. צילום:
סיור של הוועדה לפרשת היעלמותם של ילדי תימן מזרח והבלקן בבית העלמין קריית שאול. צילום:

סיור מיוחד של הוועדה לפרשת היעלמותם של ילדי תימן מזרח והבלקן, בראשות חה"כ נורית קורן שהתקיים היום (ראשון), ביקש לאחד לראשונה את קרובי משפחות התינוקות הנעדרים עם קברים שזוהו לראשונה בבית העלמין קריית שאול בתל אביב.

בני המשפחות הנרגשים הגיעו לחלקות קברים נטולי מצבות וטענו כי מדובר בקברים מפוברקים. "נשבעתי לאבא שאמצא את הקבר של אחי התינוק בן ציון", זעקה האחות בתיה נוני.

חה"כ קורן אמרה כי רק חוק פתיחת הקברים שיזמה ייתן שקט למשפחות: "משפחות כאלו עם ספק סביר יוכלו לבצע בדיקת D.N.A שתתן להם את סגירת המעגל שכל כך מגיעה להם. לא אנוח עד אשר המשפחות יקבלו את האמת בנוגע ליקיריהם".

סיור של הוועדה לפרשת היעלמותם של ילדי תימן מזרח והבלקן בקריית שאול. צילום:
סיור של הוועדה לפרשת היעלמותם של ילדי תימן מזרח והבלקן בקריית שאול. צילום:

הוועדה הצליחה לאתר את המקום בו טוענות ועדת כהן-קדמי והחברה קדישא כי נמצאים קברי תינוקות שנחשבו נעדרים מזה כשישים שנה. "גדלנו בבית של אבלים", שיתפה בתחילת הסיור האחות בתיה נוני שרון את יו״ר הוועדה ח״כ נורית קורן וחברת הוועדה ח״כ מירב מיכאלי, "אחי בן ציון הגיע לבית חולים הדסה תל אביב בגלל שלא חש בטוב ואז כשאבא בא לבקרו למחרת הודיעו לו שאחי התינוק נפטר. לא נתנו לו לראות את הגופה, לא נתנו לנו לקיים לוויה או לשבת שבעה ומעולם לא גילו לנו את מקום הקבר".

נוני סיפרה בדמעות כי בתור ילדה בת 4 היא הייתה בורחת מהבית כדי לא לשמוע את זעקות השבר של אם המיוסרת. "היא מתה בייסורים מצער על גורלו של אחי. נשבעתי להוריי שאגלה מה עלה בגורלו של בן ציון ואנחנו פה היום לשמוע אבל הספקות מאוד גדולות".

סיור של הוועדה לפרשת היעלמותם של ילדי תימן מזרח והבלקן בקריית שאול. צילום:
סיור של הוועדה לפרשת היעלמותם של ילדי תימן מזרח והבלקן בקריית שאול. צילום:

חה"כ קורן שמעה את עדויות בני המשפחות ואמרה כי ההגמוניה באותן שנים קשות החשיבה את העולים שנחטפו "כחיות שאת ילדיהם צריך להציל מהמשפחות ולתת אותם לאימוץ. הדברים הללו הושמעו גם על ידי אחיות שנתנו עדויות בוועדות השונות. אני מתחננת בפני כל ילד מאומץ שמרגיש שהוא לא גדל בסביבה הטבעית שלו לבוא ולעשות בדיקת D.N.A כדי שיוכלו להתאחד עם המשפחות שלהם אחרי עשרות שנים".

כאשר בני המשפחות וצוות הועדה הגיעו לחלקות הקברים שסומנו רק לאחרונה בשלטים שנכתבו בכתב יד על יתדות, התרעם ד"ר הלל שמריהו שמלווה את חקר הפרשה כבר שנים: "מה שעשו לנו פה זה מסדר למפקד. זה לשחק את המשחק עד הסוף. לקחו נושא כל כך קשה וטראגי והפכו אותו לתיאטרון אבסורד". ד"ר שמריהו הטיח ברבנים כי אלו קברים מפוברקים וכי הנעדרים לא קבורים בהם.

מנכ"ל החברה קדישא תל אביב אברהם מנלה השיב כי בעבר לא שמו מצבות מעל קברים. "אנחנו מיפינו את הקברים על פי הספרים שלנו ומצבות עתיקות שקיימות פה נתנו לנו את היחס למיפוי הקברים של קרובי המשפחה שלכם. לצערי אני לא חושב שפתיחת הקברים תועיל למשפחות כי לאחר כל כך הרבה שנים אין הרבה סיכויים שתמצאו שרידים שניתן יהיה להשתמש בהם לבדיקות גנטיות".

"אנחנו בעיצומו של תהליך שבסופו האמת תצא לאור"

קרובי משפחות החטופים התרעמו במהלך הסיור על נציגי החברה קדישא על כך שהחזיקו ספרי קבורה בבתיהם וכך ניתן היה לפברק את הנתונים כחלק ממה שהם הגדירו "טיוח האמת על ידי הממסד" . בחברה טענו מנגד כי הספרים נלקחו לבית לצורך עבודת מיפוי קשה וממושכת שאת תוצאותיה רואים בסיור היום.

לימור טוב אביטן אמרה לוועדה כי דודתה החטופה הייתה תמיד חלק ממשפחתה. "משפחתי עד היום לא מאמינה שדודתי עדינה נפטרה. בבית החולים בטפסים היה כתוב שהיא הייתה מאושפזת 4 חודשים אבל בפועל אנחנו יודעים שהיא אושפזה רק ליומיים. סבא שלי חיפש אותה עד יומו האחרון. באתי לכאן למצוא את הקבר ואז המשפחה תחליט מה עושים הלאה".

קרובי משפחתו של בן ציון שאלו מעל המקום בו נאמר להם כי אחיהם קבור, "איך יכול להיות שקיבלנו צווי גיוס עבורו, למה המשטרה הצבאית חיפשה אותו?" חה"כ מרב מיכאלי שהשתתפה בסיור, טענה כי היה ועדיין יש "בלאגן מטורף בצבא בנושא הגיוס. אני מטפלת בנושא ילדים עם מוגבלויות קשות שמקבלים גם היום צווי גיוס, זה שקיבלתם צווים לא מעיד בהכרח שהוא חי".

זוהר כורח טען כי דודו חי ולכן לא מוכן לומר קדיש מעל קברו. "הוא בטח חי אצל משפחה מאמצת. אין לי ספק שהוא לא מת ויש לנו ספקות מאוד גדולים על כל מה שקורה פה היום. כאבא בעצמי אני אפילו לא יכול לחשוב שהייתי עובר דבר כזה היום". דודתו בתיה הוסיפה: "אבא אמר לי 'אני סומך עליך שתמצאי אותו'. מטייחים פה הכל. אחי היה מקורר ואבא רצה לשחרר אותו. כשאבא חיפש את אחי הוא היה ברשומות של כמה בתי קברות אז על מי הם עובדים פה?".

עו"ד מאיר ברודר מהלשכה המשפטית במשרד הבריאות הבטיח כי במכון לרפואה משפטית יעשו הכל כדי להשיג הוכחות די.אן.אי עבור המשפחות. "הסבירות להפקת נתונים גנטיים נמוכה מאוד וצריך שיניים כלואות אבל עם הטכנולוגיה החדשה גם אם יש סיכוי של אחוז אחד, אפילו בשביל האחוז הזה נעשה את המאמץ".

בסיום הסיור אמרה ח"כ קורן: "כל אחד מבני המשפחה שנמצאים פה היום בא בשם צוואת ההורים מתוך תקווה שנצליח למצוא את הילדים הנעדרים ולדעת שהם נמצאים במנוחת עולמים. אני מאוד מקווה כי החוקים שאני מקדמת יעברו במהרה כדי שנוכל לאפשר לכל משפחה לדעת את האמת ולסגור מעגל. זה היה יום מרגש עבורי וסוף סוף הגענו לכאן. זה לא הסוף אבל אנחנו בעיצומו של תהליך שבסופו האמת תצא לאור".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20