האחים אדרי עם השרה רגב. צילום: אלי סבתי
האחים אדרי עם השרה רגב. צילום: אלי סבתי

 

אפקט החרם: האחים משה ולאון אדרי, מבכירי תעשיית הקולנוע הישראלית, הודיעו הבוקר (ו') כי יחרימו את טקס פרסי אופיר, בעקבות החלטת האקדמיה לקולנוע שלא להזמין את שרת התרבות מירי רגב לאירוע.

במכתב ששלחו האחים ליו"ר האקדמיה לקולנוע וטלוויזיה, מוש דנון, כתבו: "מאז היווסדו ועד היום מטרתו של הטקס היא לאחד את תעשיית הקולנוע ולייצר מפגן אחד גדול של עוצמה ישראלית המאגד בתוכו את התרבות הישראלית על שלל גווניה וסגנונותיה. מסיבה זו, קיבלנו בתדהמה את ההחלטה המצערת שלא להזמין השנה את שרת התרבות והספורט, גב' מירי רגב לקחת חלק בטקס, כביכול באמתלה של הימנעות מהזמנת פוליטיקאים לטקס".

"אנו סבורים כי מדובר בהחלטה שגויה לכל הפחות, שלא לומר בוטה ולא דמוקרטית, המבטאת רצון של קומץ בלתי מייצג של יוצרים שלא מוכן לקבל ולכבד את האחר ומעוניין בהטלת חרם והשתקה של שר בישראל רק משום שמחזיק בדעות שונות. החלטה שעלולה לגרום נזק רב לתעשיית הקולנוע הישראלי בעתיד", לשון המכתב.

האחים אדרי עם השרה רגב. צילום: אלי סבתי
האחים אדרי עם השרה רגב. צילום: אלי סבתי

משה אדרי חידד את הטיעון בראיון שהעניק לרשת ב': "האקדמיה טעתה בהחלטתה. זה לא לרוחנו. השרה צריכה להיות בטקס ואסור לסתום לה את הפה. הם צריכים לחזור בהם מיד. בלי הכסף של משרד התרבות לא תהיה תעשייה. זאת שערורייה מצד האקדמיה".

שרת התרבות ח"כ מירי רגב התייחסה הבוקר להודעת האחים משה ולאון אדרי כי יחרימו את טקס פרסי אופיר בשבוע הקרוב ואמרה: "האחים אדרי הם עמוד השדרה והמנוע המרכזי של הקולנוע הישראלי. הודעתם הבוקר כי יחרימו את טקס פרסי אופיר ודבריהם על ההתנהלות המבישה של האקדמיה לקולנוע – מבטאת התנגדות נחרצת לסתימת הפיות ולמשטרת מחשבות בתרבות הישראלית".

"אני שמחה שהרוב הדומם מפסיק לשתוק, המיעוט הקטן והקיצוני ששולט בהנהלת האקדמיה פוגע בקולנוע הישראלי והוא לא ימשיך לקבוע את סדר היום של הקולנוע הישראלי. ציבור אוהבי הקולנוע הישראלי אוהב את הקולנוע ולא מוכן לקבל פגיעה והכתמה של חיילי צה״ל ולא את מדיניות סתימת הפיות וההתנשאות שאפיינה לאורך שנים רבות את הממסד המנותק. היום נפל דבר – האחים אדרי ורבים מהתעשייה עשו CUT על קומץ קטן שמנסה להיאחז בשלטונו בכל דרך ואמרו ACTION לישראל השפויה", כך רגב.

על מה בוכים האמנים? מתוך "כלכלי בלילה"

 

כזכור, מוקדם יותר השבוע הודיעה האקדמיה כי אף פוליטיקאי לא יוזמן לטקס פרסי אופיר בשבוע הבא, בניגוד לשנים קודמות שבהן שר התרבות היה מוזמן לטקס ואף נואם בו. הרקע להודעה הוא הרצון למנוע עימותים במהלך הטקס לאחר שבשנה שעברה יצאה שרת התרבות מירי רגב בהפגנתיות במהלך קטע שכלל את מילותיו של הלאומן הפלסטיני מחמוד דרוויש.

"כן, יצאתי באמצע שירו של מחמוד דרוויש בטקס אופיר", כתבה אז השרה רגב בעמוד הפייסבוק שלה. "יש לי הרבה כבוד וסבלנות לאחר, אבל אין בי שמץ סבלנות לדרוויש ולכל מי שרוצה לחסל את עמי או מדינתי. לא אהיה קהל לשיריו".

השנה הכנס היה אמור להיות נפיץ במיוחד לאור העובדה שאחד המועמדים המובילים לזכייה הוא הסרט "פוקסטרוט", שעם השחקן הראשי בו ליאור אשכנזי נקלעה רגב לעימות מתוקשר.

בהודעה שפורסמה נאמר כי הנהלת האקדמיה נחושה "לעשות כל שביכולתה כדי למנוע חזרה על אירועים מצערים מסוג זה, ועל כן החליטה שלא להזמין פוליטיקאים לטקס חלוקת פרסי ההצטיינות, ובכך להתאים עצמה לנהוג בעולם".

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם