הנציג הפלסטיני באו"ם ריאד מנסור, אמש בדיוני עצרת האו"ם. צילום: רויטרס

 

עצרת האו"ם אישרה אמש (ג') ברוב גדול כי הנציגות הפלסטינית תעמוד בראש קבוצת ה-77 – התאגדות המדינות המתפתחות. הקבוצה שהוקמה בשנת 1964 מנתה בתחילה 77 מדינות חברות, כיום היא מונה 134 חברות.

המהלך שנוסח ע"י המצרים אושר ברוב גדול של 146 אל מול התנגדותן של 3 מדינות בלבד: ישראל, ארה"ב ואוסטרליה. 29 מדינות לא הצביעו ועוד 15 נמנעו, בהן מדינות להן יחסים טובים עם ישראל כמו קנדה, אוסטריה, הונגריה, פולין, צ'כיה, סלובקיה, הונדוראס וטובאלו.

כזכור,  למרות שלא מדובר במדינה, בשנת 2012 הכיר האו"ם ברשות הפלסטינית כ"מדינה לא חברה". כעת מדובר בצעד נוסף לטובת הפלסטינים.

משמעות ההחלטה היא שמתוקף תפקידם הפלסטינים יוכלו לתפקד כמדינה חברה לרבות הגשת הצעות, פרסום הודעות רשמיות ותיקון החלטות קיימות.

"ארה"ב אינה מכירה בקיומה של מדינה פלסטינית"

סגן שגרירת ארה"ב באו"ם, ג'ונתן כהן, אמר בנאומו קודם להצבעה: "איננו יכולים לתמוך במאמצי הפלסטינים לקדם את מעמדם מחוץ למסגרת של מו"מ ישיר. ארה"ב אינה מכירה בכך שקיימת מדינה פלסטינית".

כהן הוסיף: "אנו מתנגדים נמרצות לבחירת לבחירת הפלסטינים כיו"ר 'קבוצת ה-77', וכן להחלטה שמאפשרת את הבחירה הזו". לדבריו, "רק מדינות חברות באו"ם זכאיות לפעול בשם גושי מדינות גדולים בארגון".

 

שגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי. צילום: רויטרס

 

בנוסף, שגרירת ארצות הברית באו"ם, ניקי היילי, הגיבה הלילה (רביעי) להחלטת האו"ם: "הפלסטינים אינם מדינה חברה באו"ם או בכלל מדינה כלשהי״, הזכירה היילי. ״ארצות הברית תמשיך להצביע על כך בדברינו באירועים של האו"ם בראשות הפלסטינים".עוד הוסיפה השגרירה: "הטעות שעשה היום האו"ם מערערת את הסיכויים לשלום בכך שהיא מעודדת את האשליה של כמה מנהיגים פלסטינים שהם יכולים לקדם את מטרותיהם ללא משא ומתן ישיר לשלום. למעשה, ההצבעה של היום אינה מסייעת לעם הפלסטיני".

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, לא פרסם הודעה הנוגעת להחלטה, אולם בעקבות ירי הרקטות לישראל פנה לנשיא מועצת הביטחון של האו"ם בבקשה לגנות את הירי. "מועצת הביטחון צריכה לגנות בבירור את החמאס במקום לתת לגיטימציה לארגון ׳בצלם׳ שהוזמן לדיון המועצה שמטרתו להכפיש את חיילי צה"ל", כתב דנון.

 

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20