ארגון השמאל 'עמק שווה', הממומן מכספי ממשלות זרות ו'הקרן לישראל חדשה', מצא אויב חדש: משחק מחשב לילדים. 

הארגון מגדיר את עצמו כפועל נגד "שימוש באתרים ארכיאולוגיים לצרכים פוליטיים", אך בפועל נאבק נגד טענה ישראלית לזכות על הארץ בכלל ועל ירושלים בפרט. את תקציבו קיבל 'עמק שווה', בין היתר, מ'הקרן לישראל חדשה' ומישויות מדיניות זרות ביניהן האיחוד האירופי וממשלת שוויץ.

הכרזה שהעלה ארגון 'עמק שווה' לדף הפייסבוק שלו. צילום מסך

 

בפוסט שעלה לדף הפייסבוק שלו, יוצא הארגון נגד משחק קופסא לילדים שלדבריו "נמכר בטויס אר אס ולא רק בקניון עלי". מדובר במשחק במהדורה מיוחדת שהוציאה של חברת 'ישראטויס' ומבוסס על סיפורי ודמויות התנ"ך ועל מאפיינים תקופתיים רלוונטיים.

202 אלף פרנק שוויצרי לארגון 'עמק שווה' עבור "פעילות משפטית". צילום מסך מתוך אתר רשם העמותות

בתיאור המשחק נכתב: "ילדכם יתנסה בכיבוש המקדש והחומות תוך שהוא נחשף לדמויות התקופה, דוד המלך, נתן הנביא, יואב, אביתר, אמנון ועוד". במהלכו המשתתפים צריכים לנסות ולכבוש את מקדשו של היריב תוך שהם מגינים על המקדש שלהם מפני כיבוש.

"בשנים האחרונות פועלות תנועות המקדש במימון המדינה ובתמיכה של פוליטיקאים מימין, להפוך את הערגה לרעיון מופשט של גאולה, אותו מייצג בית המקדש, לחזון ממשי של בניינו", הוסיף ארגון 'עמק שווה' בפוסט שפרסם נגד המשחק.

"תשלום אחרון", 100 אלף יורו מהאיחוד האירופי ל'עמק שווה'. צילום מסך מתוך אתר רשם העמותות

 

הארגון לא חסך ביקורת גם  מהחברה הישראלית: "העובדה שלמשחק יש שוק במיינסטרים של החברה הישראלית פירושה שהזרעים שנשתלו במערכת החינוך תפסו אחיזה בקרקע וכל מי שמבין את משמעות הדברים יודע שהם הכל, חוץ ממשחק ילדים".

מתנועת 'אם תרצו' נמסר בתגובה: "חנוכה, חג שחרור הר הבית בדרך להקמת בית המקדש, חזון התפארת של העם היהודי, הופך למושא לעיוות וסילוף היסטורי שכן מהות החג לא מתיישבת עם תפיסתם המתייוונת של ארגוני השמאל הקיצוני".

מעמותת 'עמק שווה' נמסר בתגובה: "הפוסט מציג כיצד השיח של תנועות המקדש חדר באמצעות מימון ממשלתי למערכת החינוך ולשיח הציבורי. נזכיר שהמסרים של תנועות המקדש על שינוי הסטטוס קוו בהר הבית ובניין המקדש הובילו את ירושלים למערבולת של אלימות שנמשכה שנתיים וממנה יצאה רק לאחר שראש הממשלה התחייב בקולו לשימור הסטטוס קוו. כמי שמחוברים לעיר, לאנשיה ואתריה אנחנו יודעים שהמאבק על שינוי הסטטוס קוו באתר הוא הכל חוץ ממשחק ילדים".

אילת כהנא

אילת כהנא