מתוך 'היום הזה' עם אמיר איבגי, הלילה (ג')

הימים האלה של יולי-אוגוסט בכל שנה הם לא הימים של רא"ל במיל' דן חלוץ, הרמטכ"ל לשעבר. האירועים לציון ההתנתקות ומלחמת לבנון השנייה בתקופה הזאת, מעמתים אותו שוב ושוב עם חלקו כרמטכ"ל בשני אירועים טראומתיים בזיכרון הלאומי. הנסיבות בהן סיים את כהונתו והביקורת כלפיו הותירו את חלוץ עם טעם כללי של מרירות. זה ניכר כמעט בכל ראיון איתו. חבר הכנסת נחמן שי היטב לתאר את זה היום ואמר שמאז חלוץ "לא מצא את עצמו".

כאשר מרירות פוגשת שחצנות מובנית, יכולים לקרות דברים לא נעימים, מסוג הדברים שהתרחשו אתמול. בראיון לגל"צ התבקש הרמטכ"ל לשעבר להתייחס לביקורת שהטיחו השרה מירי רגב וחבר הכנסת דוד ביטן בראשי מערכת הביטחון בעקבות אירועי הר הבית. חלוץ, ששנים ארוכות בחייו טס גבוה – מחליט לרדת הפעם הכי נמוך שאפשר.

חלוץ לא מעכל, גם לא בתוך המשך הראיון, את מה שאמר הרגע על נבחרי ציבור, על שרה ועל חבר כנסת, תהיה הביקורת נגדם מוצדקת ככל שתהיה. רגב וביטן באמת אמרו דברים חמורים ומיותרים על ראשי מערכת הביטחון, אבל האם הדרך להתמודד עם הביקורת – זה באמצעות ההשוואה הזאת? כאשר חלוץ מעומת עם הערה שמשמיעים מראייניו, הערה שמדגישה את חומרת דבריו, הוא אומר שהוא לא נוקב בשמות, אלא מדבר על תופעה כללית. מנסה להרחיק את עצמו מהאש אבל בהסבר שלו – שב ורץ לתוכה.

כרגיל במקומותינו במקרים כאלה, מיטב הפרשנים מנסים מאז אתמול להסביר האם האמירה הזאת של חלוץ היא ביטוי חד ופשוט לאותה גזענות טהורה שרגב וביטן, כמו מזרחים אחרים, סופגים מעת לעת – כמענה לדברים שאמרו. זה הרי כל כך קל להזכיר להם, ובדרך כלל אך ורק להם, מאיפה הם באו. וכבר ראינו בעבר שזה ממש לא משנה שמי שאמר הדברים הוא עצמו בעל שורשים מזרחיים, כמו במקרה של חלוץ.

אפשר להעריך שחלוץ לא היה מתבטא כך על שני פוליטיקאים ששם משפחתם המקורי אינו סיבוני-רגב וביטון-ביטן. מי שדן את חלוץ לכף זכות בעניין הגזענות בגלל מוצאו המזרחי, יכול להסתפק בתגובה של השרה מירי רגב שאומרת שחלוץ הצטרף לשורה ארוכה של אנשים שהגדירו את אלה החושבים אחרת מהם – "קופים ועדר של בהמות".

אז גזענות או שחצנות? מרירות או סתם בוטות? חלוץ הוכיח אתמול שלפעמים יכול להיות שמה שיתפרץ לך מהפה זה פשוט שילוב של כל הדברים ביחד.

אמיר איבגי

אמיר איבגי