ארבעה ימים אחרי ההפגנה: שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) מגיב לראשונה למספר הפעילים ששרפו תמונות שלו במחאת תושבי דרום תל אביב ביום חמישי האחרון. "זו בפרובוקציה זולה. לא נפגעתי מזה. ליבי עם תושבי דרום תל אביב. אני מבין את המצוקה שלהם", אמר בהרמת כוסית לכבוד השנה החדשה של תנועת ש"ס. לדבריו, "הייתי שם במקום כמה פעמים, ומי שלא רואה מה שנעשה שם לא מבין".

שריפת תמונות השר דרעי בהפגנה. צילום: אור שרון, 'החזית לשחרור דרום תל אביב'

השר הסביר כי את חשיבות אזור דרום תל אביב כתומכי מפלגתו ואמר כי "הרבה מאד מהתומכים ומהמצביעים שלנו נמצאים שם. אנחנו לא באים שם כתיירים, לעשות סיבוב וללכת. האנשים הכי קרובים אלינו נמצאים שם. כילד אני זוכר כיצד היה נראה דרום תל אביב לפני כן ואיך הוא נראה היום. כאילו הגעת למדינה אחרת".

"מאז שנכנסתי למשרד – לא נכנס מסתנן אחד"

השר דרעי המשיך והתגאה בהישגיו בסוגיית המסתננים ואמר: "מאז שנכנסתי למשרד הפנים ועד היום – לא נכנס מסתנן אחד! ההיפך. יצאו בכמויות גדולות מאד. אפילו השנה, שאנחנו בבעיה קשה, יצאו אלפים. אין אבן שיכולת לעשות מבחינה משפטית או אחרת שלא עשיתי. גם מבחינת חוק הפיקדון".

אולם הנתונים מראים אחרת. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה שמפרסמת רשות האוכלוסין וההגירה, מאז כניסתו של השר דרעי לתפקיד שר הפנים בינואר 2016, נכנסו לישראל 198 מסתננים בלתי-חוקיים. אמנם לא עשרות האלפים שנכנסו מידי שנה עד 2012, אך השינוי המשמעותי ניכר כבר ב-2013, קדנציה אחת קודם לדרעי. על פי הנתונים, בסך הכל חיים כיום בישראל 35,659 מסתננים, לא כולל את ילדיהם שנולדו בישראל.

עם זאת, הוסיף דרעי, "לצערי, יש דברים שלא תלויים בנו. לא אנחנו גרמנו למדינות השלישיות לחזור בהם ולהוריד את המתווה שהובלנו".

עוד אמר שר הפנים כי הממשלה העבירה "תקציבים גדולים מאד בהחלטת ממשלה לטובת דרום תל אביב, להתחיל לתת לתושבים שסובלים שם בפעולות יומיומיות. הנציגים שלנו שם בעירייה עושים שם פעולות יומיומיות ושקטות, לא בפרובוקציות ולא בכותרות, פעולות גשמיות ורוחניות בכל מה שניתן".

"אנחנו באמצע מהלך גדול, אני מקווה שהוא יצלח ונוכל לפתוח דרך המלך בלי צורך בתחנות ביניים", סיכם.

שפי פז: "מה עם שמונה מאות הדארפורים שקיבלו מידיו מעמד?"

"חבל שנדרשה מחאה חריפה כדי ששר הפנים יבין שהוא לא יכול לנהל או לנהל מדיניות מאחורי הגב של התושבים", אמרה מנגד פעילת השכונות שפי פז. "בכל מקרה, אהבתי את נאום ההצטדקות שלו, למרות שהוא משתמש ברבעי אמיתות, לוקח קרדיט על עבודה של קודמיו ומתנער מאחריות על המחדלים של משרדו".

"זוכרים הבטחות". פז. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

פז המשיכה בהטחת שאלות: "מה עם שמונה מאות הדארפורים שקיבלו מידיו מעמד? מה עם עשרות אלפי המזרח-האירופים שמתחילים להצטייר כמכה הבאה, אף על פי שאין מניעה לגרש את כולם? מה עם סכסוך העבודה המתמשך ברשות ההגירה וכמעט אפס אכיפה של חוק הפיקדון? מה עם הדיונים בבג"ץ ובבתי הדין לעררים שבהם נציגי המשרד נכנעים מראש ולא מחזירים מלחמה? מה עם הרוצחים שפקידי משרד הפנים ובתי המשפט משחררים חזרה לרחובות?".

היא הזכירה כי במסגרת מתווה האו"ם מדובר על יציאה של 3,250 איש בשנה. "כרגע יוצאים בלאו הכי 2,500 איש. כלומר, מתווה האו"ם דרש מאיתנו להכשיר את ישראל כמדינת הגירה פתוחה תמורת יציאה של 750 איש בשנה".

עוד הזכירה פז כי השר הבטיח להחזיר את מתקן חולות בהיקף גדול יותר מיד אחרי החגים, אם ההסכם עם אריתריאה לא ייצא לפועל, וסיכמה: "אנחנו זוכרים הבטחות. נתראה שוב בעוד חודש ימים".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20