שר הפנים אריה דרעי הפעיל היום (ראשון) את סמכותו בנושא שמירת השבת במרחב הציבורי, וסירב לאשר חוקי עזר בחמש ערים שיעקפו את 'חוק המרכולים', כך דווח ב'כאן- רשת ב'. מדובר בערים מודיעין, ראשון לציון, חולון, גבעתיים והרצליה.

השר אריה דרעי. צילום: פלאש 90

 

מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, שיגר מכתב לרשויות שבו הבהיר כי הן לא סיפקו הסבר סביר אודות ההחלטה לאפשר פתיחת עסקים בשבת.

"משמעות הדברים כי אותם בעלי עסקים עבריינים שפעלו במשך השנים בניגוד לחוק ופתחו את עסקיהם בימי המנוחה, חרף האיסור לעשות כן, יקבלו כעת 'פרס' בדמות ביטול האיסור לפתיחת עסקיהם בימי המנוחה וקביעת אפשרות לפתיחת עסקים בימי מנוחה באזור פעולתם. זאת אך ורק על רקע הפרת החוק על ידם בתקופה שקדמה לחוק העזר", כתב.

דרעי הוסיף ואמר כי "רואה ערך יהודי, חברתי וסוציאלי לאפשר מנוחה לעובדים ביום השבת. בנוסף, הרשויות שפנו לחוקק חוק עזר עירוני שיאפשר פתיחת עסקים למסחר באופן גורף בשבת, לא הוכיחו צורך חיוני בכך, כפי שקובע החוק. יצויין כי האכיפה לגבי עסקים שפועלים בשבת, היא בסמכותה הבלעדית של הרשות המקומית. למשרד הפנים אין סמכות ויכולת לאכוף זאת".

ח"כ יאיר לפיד הגיב לדברים בחשבון הטוויטר שלו ואמר: "החלטת דרעי להפעיל את חוק המרכולים לא תעבור בשקט. לא יגידו לנו איך לחיות, איפה לקנות ומה לעשות בשבת. כמו בלימודי הליבה, בגיוס, בפונדקאות ובהעברת תקציבי עתק לישיבות נתניהו ממשיך להיכנע לחרדים בכל דבר. פוליטיקה צינית מפרקת את הישראליות מבפנים ואנחנו נלחם בה בכל מקום".

ח"כ בצלאל סמטריץ' צייץ חזרה: "גישה אגואיסטית. פתיחת עסקים בשבת מדירה מהיכולת לעבוד בהם את שומרי השבת (לא רק דתיים!), מייצרת תחרות לא הוגנת מול עסקים שומרי שבת, ובסופו של יום מאלצת אותם לעבוד בשבת כדי להצליח להתפרנס. וחוצמיזה שכל ישראל ערבים זה לזה. זו ממש לא קלישאה וגם לא רק הצדקה לקצבאות ותמיכה בחלשים".

 

לינור בר-אל

לינור בר-אל