על רקע פסילת חוק הגיוס החדש בבג"ץ, התכנסו היום (ד') הסיעות החרדיות בכנסת, ש"ס ויהדות התורה, לישיבת חירום משותפת בחדר ועדת הכלכלה.

"הפסיקה אתמול היא בעיה של כל הכנסת. אנחנו נסתדר, תהיו בטוחים. יש לנו הסכם קואליציוני. כל שותפי הקואליציה יודעים למה הם נכנסו", אמר יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי בפתח הישיבה. "אנחנו נאמנים לקואליציה. לא משחקים משחקים. משוכנעים שכולם בקואליציה יתמכו בכל תיקון שנביא. יש פה הצטברות של פסיקות נגד הסטטוס קוו. לשופטים אין עדיפות על אף אחד. אם היו שופטים חרדים התוצאה הייתה ברורה. ולכן הציבור בוחר נציגים".

"לא יכול להיות שיש בחירות ומישהו אחר מנהל את המדינה. אנחנו עובדים אצל שופטי בג"ץ. לא ייתכן. גיור, כותל, כשרות, גיוס. השתנו סדרי שלטון. מדובר פה בעניינים עקרוניים שמי שאמור להחליט עליהם הם חברי הכנסת. מה אני אומר לתושבי דרום תל אביב? שנים של עבודה בג"ץ השליך לפח", הוסיף שר הפנים. "או שנפזר את הכנסת וניתן את המפתחות לבג"ץ או שנחזיר את הכוח לכנסת. זו הקריאה שלי היום: תחזירו את הכוח לכנסת".

כינוס החירום של הסיעות החרדיות ש"ס ויהדות התורה. צילום: פלאש 90
כינוס החירום של הסיעות החרדיות ש"ס ויהדות התורה. צילום: פלאש 90

שר הדתות דוד אזולאי (ש"ס) אמר כי "בפסיקת בית המשפט העליון אתמול בנוגע לגיוס בני הישיבות בית המשפט אמר למעשה כי הוא רוצה להמשיך את המחלוקת בעם ישראל. ואת דבריו בחר לומר דווקא ימים ספורים לפני ראש השנה".

"הגיע הזמן לעשות שינוי חקיקה ולומר לבג"ץ – לא נבחרתם אלא מוניתם. תפסיקו לגרום מחלוקות בעם ישראל בסדרה של פסקי דין נגד החלטת הכנסת. חוק דירה שלישית, המסתננים, מקוואות, כשרות, ועוד", טען השר. "תפקידכם לאחד את העם ולא לפלגו. אנו נפעל במשותף ונעביר את החוק כפי רצון הבוחר".

שר הבריאות יעקב ליצמן (יהדות התורה) אמר: "אנחנו צריכים להכניס את פיסקת ההתגברות שלא יוכלו לבטל את החוק הזה. מעניין שהשופטים המתינו ליום האחרון שלהם בתפקיד בשביל ההחלטה הזו". ליצמן הוסיף כי שוחח עם שר האוצר בנושא: "הזהרנו את כחלון. הוא אמר שלא תהיה לו בעיה עם פסיקת ההתגברות על החוק הספציפי הזה".

על החלטת בג"ץ מאמש בנושא הכשרות הפרטית אמר ליצמן: "חוק הכשרות זה נורא ואיום. אי אפשר שכל אחד יוכל לומר שיש לו הכשר, זה אומר שערבי בסכנין יוכל לפתוח כשרות. זה שטויות והבלים. זו התגרות מיותרת".

"בלי לומדי התורה אין לנו זכות קיום. התנהל ויכוח מ-2002 בין הכנסת לבג"ץ. השופטים אמרו שהחוק לא חוקתי – הכנסת תיקנה, ואחר כך שוב אותו דבר", אמר יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה). "בג"ץ הקדיח את תבשילו וחצה קו אדום. אנחנו נתקן את החוק, אחרת אנו מידרדרים לשלטון דיקטטורי".

לדבריו: "גם אם לא הולכים על פיסקת ההתגברות, לא ייתכן שבג"ץ יתערב כך בחוק. אין שם אף אחד שמבין את החשיבות של לומדי התורה. כל הכבוד לסולברג". גפני התייחס גם הוא לפסיקה בנושא הכשרות ואמר כי מדובר ב"חוצפה" וב"לעג". "בג"ץ אומר 'הנושאים הדתיים לא חשובים לנו'. צריך לעצור את זה כאן".

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20