דרעי. צילום: פלאש 90
דרעי. צילום: פלאש 90

 

לאחר קביעת בג"ץ הבוקר (ה'), שקיבל את עמדת עיריית ת"א וקבע כי המרכולים בעיר יישארו פתוחים בשבת, התגובות המערכת הפוליטית סוערות.

שר הפנים אריה דרעי מש"ס: "ברגע עצוב זה אין לי אלא להיתלות באילנות גבוהים, בנשיא ראובן ריבלין, שאמר השבוע : 'לא מהפכה עושה בית המשפט אלא הפיכה'. ומדובר בהפיכה של ממש. עצוב מאד לגלות שהשבת הקדושה, שעל שמירתה מסרו יהודים את נפשם לאורך הדורות, דווקא כאן, במדינת היהודים, חילולה הופך לדגל ולסמל. סיכמתי השבוע עם נתניהו על קידומם המהיר של שני חוקים ממשלתיים, שיעניקו לשר הפנים את הסמכויות הדרושות לשמור על צביונה של השבת היהודית בפרהסיה הציבורית, כדרישת רוב הציבור בישראל".

שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן: "פסיקת בג"ץ מנוגדת לעמדת רוב העם בישראל, הרואה בשבת את יום המנוחה הלאומי ובשבילו שמירת השבת מהווה ערך עליון לאורך הדורות. כמיטב המסורת הבג"צית הנפיקה הנשיאה היוצאת פסיקה אנטי דתית כ'אות פרישה' צפוי ומוכר. זהו ניסיון בוטה של שופטי בג"צ לפגוע בצביונה היהודי של המדינה, תוך גרימת עוול מוסרי ורמיסת זכויות אלפי עובדים שפרנסתם נפגעת כתוצאה מפסיקה זו, ומונעת מהם מנוחה משפחתית כזכות בסיסית לכל אדם. קיימת תמימות דעים בקרב כל הנציגות החרדית והדתית לסתום את הסכר האנטי דתי שמוביל בג״צ בפסיקותיו אלו ואנו ניאבק לתקן את העוול הזה בחקיקה".

ליצמן. צילום: פלאש 90
ליצמן. צילום: פלאש 90

 

שר החקלאות ויו"ר האיחוד הלאומי אורי אריאל: "מדינת ישראל בהגדרתה היא מדינה יהודית ודמוקרטית. החלטת השופטת נאור בנוגע לפתיחת מרכולים בתל אביב בשבת מהווה תקדים לכל הארץ, מנוגדת להלכה ורומסת את השבת הציבורית במדינת ישראל. עכשיו אני מבין יותר מתמיד למה אנחנו מתפללים "השיבה שופטנו כבראשונה ויועצנו כבתחילה". החלטת בג"ץ מתווספת לפסק דין חמור ביותר של השופטת נאור שניתן השבוע לגבי נתיב האבות בגוש עציון, פסיקה ללא חמלה זוהי מידת סדום".

סגן שר הביטחון אלי בן דהן מהבית היהודי: "בג"ץ לוקח לעצמו סמכות להכריע בנושא שנציגי הציבור, חברי הכנסת, מעוניינים להתקדם בו קמעא קמעא. שוב בג"ץ מכריע הכרעות ערכיות המנוגדות לרצון העם ונציגיו. אין מנוס אלא מלחוקק חוק המבטל את פסק הדין ומשאיר את סמכות ההכרעה בנושאים אלו, רק בידי נציגי העם".

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני: "בית המשפט העליון פשוט מנותק מהעם, השופטים פוגעים בדרך קבע בתורה הקדושה ובמסורת העם היהודי, כל פסקיהם מבוססים על עידוד חילול שבת ופגיעה בציבור המסורתי שומר השבת, לפגוע ברגשותיו מצפונו ופרנסתו. על פי ההסכם הקואליציוני נביא ביום ראשון את התיקון לחוק, ומה שבית המשפט קלקל אנחנו נתקן כדי לשמר את ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

משה גפני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90
משה גפני. צילום: הדס פרוש, פלאש 90

 

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ מנחם אליעזר מוזס: "אינני מופתע כלל מהחלטת בג"ץ בראשות הנשיאה נאור, והיא תואמת את האג'נדה הקבועה של בית המשפט לפסוק נגד כל דבר הקשור למסורת, לדת וליהדות. אני חש כאב עמוק וצער על בזיון השבת שיהודים בכל הדורות מסרו נפשם עליה, ובטוחני שגם הורי הוריה של השופטת נאור בכללם. חבל מאוד שזה סמל הפרידה שלה מכס השיפוט. סיעת יהדות התורה תפעל לתיקון העניין בחקיקה".

יו"ר סיעת ש"ס בכנסת, ח"כ יואב בן צור: "החלטת בג"צ היא החלטה כואבת ואיננה מתכתבת עם הצביון היהודי של מדינת ישראל כמדינה יהודית דמוקרטית. יתרה מכך, משמעות הפעלת המרכולים פוגעת קודם כל בשכבות החלשות, במנקים, בקופאים, בשליחים ובעובדים שיאולצו לעבוד בשבת בחסות המעסיקים שימשיכו ליהנות מהשבת ולתת הוראות בשלט רחוק. כאנשי ציבור המחויבים לשמירה כל צביונה היהודי ורווחתן של השכבות החלשות נקדם חקיקה ברורה שתוביל לסגירת המרכולים ככלל יסוד במדינת ישראל".

ח"כ אורי מקלב מיהדות התורה: "יהיה חוק עוקף בג"ץ ולא בג"ץ עוקף שבת. בית המשפט מנסה לעקוף את תורת ישראל ולשנות את מהות ותכלית שבת קודש. זוהי פרשנות עקומה שאינה מתאימה לתכלית החוק ולכוונת המחוקק, התחרות הקלוקלת בין השופטים בשאלה מי יותר קיצוני מובילה אותם לפסיקות אבסורדיות והזויות. פסיקות אילו שומטות את הבסיס הציבורי עליו הם יושבים, השבת לא תהיה מוחלשת – הבג"ץ הוא זה שנחלש".

שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90
שר הביטחון אביגדור ליברמן. צילום: פלאש 90

 

תגובת ח"כ ישראל אייכלר מיהדות התורה: "ההצגה הקבועה של השופטים הפורשים עלתה שוב הבוקר מעל בימת התקשורת. זה כבר הפך למסורת, שופט או שופטת מסיימים את כהונתם והם מחפשים כותרת הגונה שתשאיר אותם בהיכל התהילה המזויף. עלינו לומר לשופטים את האמת בפנים: הדרך הנואשת בה אתם נתפסים בשארית הכח בשאריות הרייטינג שנשלחות לעברכם על ידי התקשורת, אינה מוסיפה לכם כבוד. הציבור חכם ואינטילגנטי הרבה יותר ממה שאתם חושבים. האזרחים רואים את ההתנהלות הזו ומבינים את משמעותה היח"צנית, זה לא מוסיף תמיכה למעמדו הירוד גם ככה של בית המשפט העליון. העובדה שפסיקות הרייטינג הללו הן תמיד בסוגיות הנוגעות לדת ולטשטוש צביונה היהודי של המדינה, רק מוכיחה כמה הייאוש משחק תפקיד משמעותי בתהליך הזה. אלו לא פסיקות, אלו הצגות".

"שופטים נכבדים, דעו, הזיכרון היחיד שאתם משאירים הוא גיחוך ומבוכה. אתם תישאו באחריות לדם הרע שאתם שופכים על מדורת מלחמת התרבות שתשרוף את כל החוטים המקשרים את החברה הישראלית. זיכרונכם יישאר לדיראון עולם, כעריצים שניסו לחסל את תורת ישראל. אתם תיעלמו בתהום הנשייה של אויבי היהדות בכל הדורות, והיהדות הנאמנה תחיה לנצח נצחים", הוסיף אייכלר.

ח"כ מיכאל מלכיאלי מש"ס: "שופטי בג"ץ מוכיחים פעם אחר פעם שהם מנותקים מהעם. איש לא באמת חשב שביום של פסטיבל שכזה עם עזיבתה של נשיאת העליון תצא פסיקה בעד סגירת חנויות בשבת. שוב הוכח כי הגיע הזמן לחוקק חוק שיעשה סוף לשליטת בג"ץ וייתן לנבחרי הציבור בכנסת את היכולת להחליט".

מתח ביקורת. ח"כ לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
לפיד. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

מזכ"ל האיחוד הלאומי אופיר סופר: "יש דבר אחד שצודקת נשיאת בית המשפט העליון באשר לעיצוב השבת הפרטית של כל אחד ואחת, אך כאן מדובר בעיצוב השבת הציבורית. ככל שנאפשר עוד ועוד עסקים שיעבדו יחויבו מאות אלפי עובדים לעבוד בשבת וכך ישנה סתירה בין השבת הפרטית לציבורית. מאות אלפי אזרחים עלולים למצוא את עצמם ללא עבודה בגלל שיחייבו אותם לעבוד בשבת ומי שלא מוכן יהיה מחוסר עבודה. ניכר כי גם במקרה זה ישנו פער בין רצון העם הפשוט לבין אלו היושבים על כס השיפוט. הם אינם מייחסים חשיבות לרצון האזרחים המסורתיים המעוניינים להנות עם משפחתם בשבת. חבל שהשופטת מפלגת את העם ועלולה להביא לכאוס ולפילוג מיותר בעם".

שר הביטחון אביגדור ליברמן: "החלטה ראויה! אין כל סיבה שהמדינה תפגע במרקם העירוני בתל אביב, ותכפה על תושבי העיר, ורוב האזרחים בישראל, אורח חיים שאינו על פי דרכם ורצונם".

יו"ר המחנה הציוני אבי גבאי: ‏"מכבדים את הדת, לא מכבדים כפיה דתית. מברך את נשיאת העליון היוצאת מרים נאור עם פסיקתה האחרונה ומאחל בהצלחה למחליפתה אסתר חיות".

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי. צילום: פלאש 90
יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי. צילום: פלאש 90

 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד: "אני מברך את החלטת בג״ץ לתת חופש החלטה לראשי הערים בפתיחת עסקים בשבת. בבני ברק בטח יהיה סגור, בתל אביב בטח יהיה פתוח, ואף אחד לא חושב שהוא יגיד לשני איך לחיות. כך צריך להיות. יחד עם זאת אנחנו זקוקים לדיאלוג חדש ואחר על השבת הישראלית. גם אני לא רוצה שהיא תהיה יום ככל הימים. בין אם אתם הולכים לבית כנסת או למוזיאון, בין אם ארוחת השבת שלכם כשרה או לא, השבת היא מתנה מופלאה שנתן העם היהודי לעולם ובואו נתחיל לדבר (שזה ההיפך מלצעוק) איך אנחנו רוצים שהיא תיראה".

ח"כ רחל עזריה מכולנו, שהיתה מיוזמי חוק השבת: "מעמד השבת בישראל צריך להיות מוסדר בחקיקה, כל עתירה כזו או אחרת היא רק כלי במאבקים בין הקבוצות השונות על צביון השבת. הגיע הזמן שננסח יחד כיצד השבת בישראל צריכה להיראות – והמשימה מוטלת עלינו, המחוקקים, לעשות זאת. לכן יחד עם ח"כ זוהר, ח"כ שטרן וחכ"ל טכטנברג יזמנו חוק להסדרה כוללת של מעמד השבת בישראל שעתיד לעלות ביום א' הקרוב לוועדת שרים לחקיקה. השבת חשובה לנו מכדי שנמשיך לריב עליה, הגיע העת לגבש הסכמה רחבה לטובת כלל המגזרים. אני קוראת לחברי הכנסת מהמפלגות החרדיות והדתיות, הפסיקו לחפש את האשם בבית המשפט ובואו הצטרפו לחוק השבת שלנו".

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם