ערב יום השואה, שנת 2008. גמר ליגת האלופות, מנצס'טר יונייטד נגד צ'לסי של אברם גרנט. לראות או לראות? ערב יום השואה היום, צריך להתייחד עם הנופלים, לא מתאים לראות כדורגל. אברם הוא בנם של ניצולי שואה והוא במגרש. סבא וסבתא שלי מאפגניסטן ואנגליה, תודה לאל, היטלר לא הגיע לשם. אז אולי אראה את המשחק אחרי הטקס ביד ושם? המדינה ביקשה ממני רק שתי דקות.

 

צ'לסי של גרנט בגמר
צ'לסי של גרנט בגמר

 

אני לא יודע מה עושים ביום השואה. ללכת לזוכרים בסלון, אולי להדליק נר, יהיה טקס במקום העבודה או בתנועת הנוער המקומית, להקשיב לטקס הממלכתי? בסופו של דבר אני אהיה בעבודה וחוץ משתי דקות זה יהיה יום רגיל.

יהודים יודעים לזכור. יהודים יודעים לציין אירועים היסטוריים. לפני שבוע וקצת חגגנו את פסח, יום הזיכרון ליציאת מצרים. לפניו היה פורים, יום בו רצו להשמיד אותנו אבל לא ממש הצליחו. גם להיות עצובים אנחנו יודעים. עד ל"ג בעומר אסור להתגלח בגלל מותם של 24,000 תלמידי רבי עקיבא. הימים שבין י"ז בתמוז לט' באב הם ימי אבל של ממש. תשעה באב זה השיא. יום צום, יושבים על הרצפה, לא אומרים שלום אחד לשני. אז למה יום השואה קיבל רק שתי דקות?

אין לי תשובה לשאלה הזאת. אבל הגיע הזמן שנשאל אותה. האם האסון הגדול ביותר שקרה לעם ישראל בכל תולדותיו לא ראוי למשהו קצת גדול משתי דקות? האם לא ראוי שאזרחי ישראל יעצרו מלכת ביום הזה? יותר מכך, האם לא ראוי שיהודים בכל העולם יעצרו מלכת ביום הזה? הרי אם היתה לו הזדמנות היטלר היה משמיד גם אותם.

ביום השואה הזה אני אדליק נר, אולי יגיד כמה פרקי תהילים ואשמע שוב את ראש הממשלה. מחר אולי אלך לעבודה ואז אעצור, רק לשתי דקות.

כי זה מה שהמדינה דרשה ממני.

חגי סימן טוב

חגי סימן טוב