משרד החוץ הדני פרסם מוקדם יותר החודש מסמך ובו מפורטים תנאים חדשים למימון ארגוני חברה אזרחית. כך מפרסם היום ארגון NGOMonitor בחשבון הטוויטר שלו.

על פי המסמך החדש, לא ינתנו מענקים לארגונים המקדמים BDS, גופים המזוהים במישרין או בעקיפין עם ארגוני טרור או כאלו המסיתים לאלימות.

הפגנת תנועת החרם. צילום: CC BY-SA, Odemirense Wikimedia commons

 

המסמך, אשר מפרט את תוצאות הבדיקה שערכה ממשלת דנמרק אודות השימוש שנעשה בכספה על ידי ארגונים "העוסקים בסכסוך הישראלי פלסטיני", מגיע בסופו למסקנה כי ממשלת דנמרק צריכה לתמוך בפחות ארגונים על מנת לשפר את התיאום ביניהם, ולהציב תנאים "חדשים ומדויקים יותר" לשיפור שיתוך הפעולה.

כחלק "מתקופת המעבר" עד לביצוע התכנית החדשה, תופסק הזרמת הכספים ל-16 מתוך 23 הארגונים העוסקים בסכסוך המקבלים כיום מימון ממשלת נורווגיה.

בתנאים החדשים, בנוסף לאיסור על הפליה על רקע מגדר, גזע, זהות אתנית או דתית, או תמיכה  "בשנאה ואלימות״ ו"אימוץ ההגדרה האוניברסלית לזכויות אדם" יתווספו גם תנאים לפיהם הארגון, עובדיו, ואף הוועד המנהל שלו אינם יכולים להשתייך לארגונים הנמצאים ברשימת הטרור של הא״א ושל האו״ם, מה שצפוי לבלום את המימון למספר ארגונים פלסטיניים המשתתפים בקמפיין נגד ישראל.

תנאי רביעי, לפיו  ״אסור לארגונים להשתמש בכסף דני לפעילות BDS או לעשות מיקור חוץ לכסף דני לפעילות זו״ אמור להבטיח כי דנמרק לא רק תבחן האם הארגונים בהם היא תומכת מבצעים פעילות BDS אלא גם אם יעשו זאת באמצעות ארגון צד ג'.

נתניהו ושר החוץ הדני סמואלסן בביקורו בישראל. צילום: חיים צח, לע"מ

 

המסמך נסגר בתנאי לפיו כל ארגון שירצה לקבל מימון ממשלתי יצטרך לפעול לפי מדיניות ממשלת דנמרק בנוגע לסכסוך הכוללת תמיכה ב"שתי מדינות לשני עמים". לפיכך, ארגון שלא יכיר בזכותה של ישראל להתקיים לא יוכל לקבל מימון, כך לפי התנאים החדשים.

דנמרק מצטרפת בזאת לשורה של מדינות שכבר קיבלו החלטה למנוע מימון מארגוני BDS וביניהם ממשלת שוויץ שקיבלה במרץ 2017 החלטה דומה קמפיין של הארגון הישראלי NGOMonitor. וממשלת נורווגיה שנעתרה לבקשתו של רוה"מ נתניהו.

 

 

אלון מליק

אלון מליק