מחשקים את נתניהו מימין: יוזמה חדשה של חברי מרכז הליכוד מ"פורום נאמני ארץ ישראל בליכוד" להצביעה במרכז המפלגה על החלטה לפיה בארץ ישראל מדינה ריבונית אחת והיא מדינת ישראל. עוד דורשים מחברי ההצעהכי עמדת המפלגה תהיה החלת החוק הישראלי על כל שטחי ארץ ישראל. מרכז הליכוד יתכנס בסוף חודש פברואר, כשראש הממשלה נתניהו ירצה בוודאי לדחות את ההצבעה על ההחלטה או להפיל אותה.

יצביעו נגד עמדת רה"מ? חברי מרכז הליכוד. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90
יצביעו נגד עמדת רה"מ? חברי מרכז הליכוד. צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

לפי ההצעה, "הליכוד חורט על דגלו כי מדינת ישראל היא היתה ותהיה המדינה הריבונית היחידה בארץ ישראל. בפרוס שנת ה-50 לחזרת עם ישראל לכל ארץ ישראל, יפעל הליכוד להחלת החוק הישראלי ללא אפליה, על כל חלקי ארץ ישראל מן הירדן ועד הים".

לדברי היוזמים, בכוונתם לעתור לבית הדין של הליכוד בדרישה שיורה לשר כץ להעלות את ההחלטה להצבעה.

עו"ד אביעד ויסולי, יוזם ההצעה ויו"ר נאמני ארץ ישראל בליכוד: "מרכז הליכוד הוא הגוף המחוקק העליון של הליכוד והוא הקובע את מדיניות התנועה. כל המחוות שעשה נתניהו לשמאל ב–8 השנים האחרונות, כגון נאום בר-אילן, הקפאת הבניה והתכנון בהתנחלויות, הקפאת הבניה בירושלים, הסיוע הכלכלי לרש"פ – הוכחו ככישלון חרוץ בהחלטת מועצת הביטחון האחרונה. מינויו של דונלד טראמפ לנשיא ארה"ב מסמל את תחילתה של תקופה חדשה, שבה הכנסת והממשלה ישנו את כללי המשחק מהיסוד, יעגנו את הריבונות ויחילו את חוקי המדינה על כל חלקי ארץ ישראל, בדיוק כפי שהם הוחלו בירושלים ובגולן. זוהי הזדמנות הסטורית, והליכוד לא יפספס אותה".

מוקדם יותר היום התייחס ראש הממשלה נתניהו ליוזמות הבית היהודי לספח את מעלה אדומים ואמר "זה לא הזמן לשליפות מהמותן, זה לא הזמן לתכתיבים וזה גם לא הזמן להפתעות. זה הזמן לדיפלומטיה אחראית ומושכלת עם ידידים, דיפלומטיה שתחזק את שיתוף הפעולה בינינו ואת האמון בין ממשלת ישראל והממשל החדש בוושינגטון".

נתניהו בישיבת סיעת הליכוד. צילום: עמוד הפייסבוק של בנימין נתניהו

ראש הממשלה פנה לשרים ואמר להם כי "בעזרת השם ובעזרתכם, בשיקול דעת ובסבלנות, ניכנס לעידן חדש שבו נמשיך לחזק את הביטחון שלנו, את הכלכלה שלנו, את ההתיישבות שלנו וגם את יחסי החוץ שלנו".

נתניהו סיפר על השיחה שערך אמש (א') עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ואמר כי "השיחה הייתה חמה מאוד ומשקפת את עומק היחסים בין נשיא ארה״ב לראש ממשלת ישראל", והדגיש כי ישנו קשר אישי חם בין השניים. נתניהו אמר כי לשניים עמדה דומה לגבי הסכם המעצמות עם איראן ובירך על שינוי הגישה בבית הלבן. לדבריו, "אנחנו עומדים לפני הזדמנויות גדולות אבל הן דורשות אחריות ושיקול דעת".