העיתון השוויצרי 'באסלר צייטונג' (Basler Zeitung) מדווח כי למרות היעדר יחסים דיפלומטיים, ישראל וערב הסעודית משתפות פעולה במסגרת "ברית סודית" בתחום הביטחוני, במטרה למנוע התבססות איראנית במזרח התיכון.

בריאד חוששים מחיזבאללה. סלמאן מלך סעודיה. צילום: רויטרס
בריאד חוששים מחיזבאללה. סלמאן מלך סעודיה. צילום: רויטרס

עוד דיווח העיתון השוויצרי, כי "סעודיה שוקלת את האפשרות לרכוש נשק ישראלי והראתה התעניינות ברכישת מערכות הגנה של טנקים, כמו גם את מערכת 'כיפת ברזל', זאת במטרה להתמודד עם טילים המשוגרים אליה מכיוון תימן".

בנוסף, נכתב כי "במהלך אוקטובר האחרון, שני בכירים לשעבר במודיעין הישראלי והסעודי נפגשו על מנת לדון בנוגע למדיניות האמריקנית באזור. ראש המודיעין הסעודי, הנסיך טורקי אל-פייסל, אף היה מוכן להשתתף ביחד עם מקבילו הישראלי בכנס שנערך במרכז הקהילה היהודית בניו יורק".

אתמול פורסם כי הקבינט המדיני-ביטחוני כונס מספר פעמים בימים האחרונים בנושא החזית הצפונית. "ישראל אכן מודאגת מההתבססות האיראנית בגבול הצפוני", אמר הבוקר השר יובל שטייניץ בראיון לגל"צ, והוסיף: "ראש הממשלה מוביל מערכה מדינית נגד העניין הזה. הקבינט מתכנס לפעמים בלי הודעה לתקשורת, וזה כל מה שאני מוכן לומר בעניין הזה".

שת"פ ישראל-סעודי
שת"פ ישראל-סעודי

 

בחודשים נובמבר ודצמבר האחרונים, שיגרו החות'ים בתימן – הנתמכים על ידי איראן – שני טילים לעבר ריאד. האחרון יורט בהצלחה. בעת האחרונה האיצה סעודיה את קצב הפעולות בתימן, על רקע המאבק המחריף בין הציר הסוני לזה השיעי. בריאיון מתוקשר שהעניק יורש העצר הסעודי, מוחמד בן-סלמאן, ל'ניו יורק טיימס', הוא כינה את מנהיגה הרוחני של איראן, חמינאי: "ההיטלר של המזרח התיכון". עוד אמר סלמאן באותה ההזדמנות, כי "סעודיה למדה מאירופה שהפייסנות לא עובדת. איננו מעוניינים שחמינאי יעשה למזרח התיכון את מה שעשה היטלר לאירופה".

יורש העצר הסעודי מחמד בן סלמן. צילום: רויטרס
יורש העצר הסעודי, מחמד בן סלמאן. צילום: רויטרס

 

בנובמבר, חשף העיתון הלבנוני 'אל-אחבאר', הנחשב לבעל עמדות פרו-חיזבאללה, מסמך ובו מפורטות כוונות הסעודים לחידוש התהליך המדיני בתיווכם, וכן פרטים לגבי "פרויקט הקמת יחסים בין הממלכה למדינה ישראל".

בדברים שנכתבו, לפי טענת העיתון, על ידי שר החוץ הסעודי עאדל אל-ג'ובייר ליורש העצר מוחמד בן סלמאן, נאמר כי: "ההתקרבות של סעודיה עם ישראל, כוללת סיכונים מצד הממלכה כלפי העמים האסלאמיים, מאחר והסוגיה הפלסטינית מהווה מקור רוחני ומורשת היסטורית ודתית". ג'ובייר הסביר כי הממלכה הסעודית לא תיטול על עצמה את הסיכון שבהתקרבות לישראל אלא אם "הבחינה שארצות הברית פועלת באמת נגד איראן".

"בתחילת נרמול היחסים עם ישראל, הדבר לא יהיה מקובל על דעת הקהל בעולם הערבי", נכתב. "אך סעודיה רואה שהטכנולוגיה הישראלית, עם היכולות הכלכליות של מדינות המפרץ, בנוסף לכוח האדם הערבי, יביאו להתפרצות אדירה שתביא את המזרח התיכון לשגשוג, יציבות ושלום", הוסיף שר החוץ.

שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר. צילום: רויטרס
"הטכנולוגיה הישראלית תביא את המזה"ת לשגשוג, יציבות ושלום". שר החוץ הסעודי, עאדל אל-ג'ובייר. צילום: רויטרס

 

ג'ובייר התייחס במסמך גם לאפשרות שישראל תתפרק מנשקה הגרעיני, או לחלופין שיתאפשר לסעודיה עצמה לפתח נשק גרעיני: "ברמה הצבאית, ישראל היא המדינה היחידה שיש לה נשק גרעיני במזרח התיכון, מה שמעניק לה יתרון של עליונות אזורית, ולכן יש לאפשר לממלכה להחזיק במרכיבים מרתיעים כאלה או שישראל תוותר על הנשק הזה".

איראן, מעצמה אזורית שפועלת להשליט את הכוח השיעי באזור, פועלת ללא הרף לחזק בריתות עם סוריה, לבנון ותימן. מנגד ניצבת הממלכה הסעודית שגיבשה ברית עם מצרים, ירדן ומדינות המפרץ המתונות.  הסעודים והאיראנים מנהלים באמצעות שליחיהם קרבות במספר חזיתות, העיקרית ביניהן בתימן, שם נלחמים החות'ים השיעים בקואליציה הסעודית. זירה שהסלימה בעת האחרונה, כשהחות'ים, כאמור, שיגרו טילים לעבר ריאד.

 

ההתבססות האיראנית בסוריה גרמה השנה לדאגה, בעיקר בישראל. על רקע התייצבות מלחמת האזרחים בסוריה, יציאתם של האמריקנים מהאזור, והחיבוק הרוסי ממשיכים האיראנים בשלהם, מה שלפי פרסומים זרים זוכה לפעולות תגמול מהצד הישראלי.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20