המדען הסורי שחוסל עזיז אסבר

 

על פי דיווחים סורים, מטען צד הופעל על מכוניתו של המדען הסורי ד"ר עזיז אסבר, כאשר נהגו חוסל גם הוא בפיצוץ. מיד לאחר הפיצוץ כוחות סורים כיתרו את המקום ופתחו בחקירה.

גורם לא מוכר בשם "פלוגת אבו עמארה למשימות מיוחדות" לקח אחריות על ביצוע החיסול. בעיתון אלווטאן המקורב למשטר הסורי, קשרו את ישראל לחיסול, למרות שאף גורם סורי רשמי לא הודיע על כך.

אסבר נחשב לאחד המדענים הבכירים ביותר בתעשיית הנשק הכימי הסורי. הוא פעל במרכז המחקר במסיאף, שמרכז את פיתוח הנשק הכימי והנשק המתקדם הסורי. האתר היה עד לתקיפה אווירית שיוחסה לישראל.

על פי האתר הלבנוני אלמולחאכ המקורב לחיזבאללה, אסבר היה מקורב באופן אישי לנשיא סוריה בשאר אל אסד וכן להנהגה הסורית ולהנהגת חיזבאללה. הוא היה אמון על פיתוח הנשק שהועבר לארגון הטרור הלבנוני, והחזיק בסודות על יכולות הטילים הסורים והאיראנים.

המדען היה אחראי באופן אישי על מספר מחסני תחמושת של חיזבאללה ומאז 2015 היווה הציר המקשר בין מומחים סורים בפיתוח נשק למומחים איראנים, רוסים וצפון קוריאניים. האתר גם הצביע על ישראל כמי שעומדת מאחורי החיסול, וציין כי ישראל ניסתה מספר פעמים לחסל את האיש בין היתר בהפגזת המרכז במסיאף.

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20