סוכנות הידיעות 'רויטרס' מדווחת היום (ג') על כך שהמצפה הסורי לזכויות אדם השיג "הוכחות וודאיות" לפיהן מנהיג דאעש, אבו בכר אל בגדדי חוסל. "ווידאנו את המידע מול מפקדים בכירים בארגון דאע"ש, כולל אחד שנמצא בדרג הבכיר ביותר בקרב ההנהגה של הארגון בדיר-א-זור", צוטט מנהל הארגון, ראמי עבדול רחמן. נשיא ארה"ב דונלד טראמפ צייץ היום אחר הצהריים (שעון ישראל) בטוויטר: "נצחונות גדולים נגד דאעש!", אך לא פירט למה הכוונה.

אל בגדדי - מקום הימצאו נותר בגדר תעלומה. צילום: רויטרס
אל בגדדי/ צילום: רויטרס

על פי דיווח מוקדם יותר הבוקר בעיתון הלבנוני 'אל-נאשרה', בארגון הטרור דאעש מאשרים כי מנהיגם שזכה לכינוי ח'ליף ומכונה אבו-בכר אל-בגדדי נהרג. עוד דווח כי דאעש הודיעו כי שמו של ה"ח'ליף" שיוכתר תחתיו יפורסם בקרוב. הידיעה מצטרפת למספר דיווחים מהעת האחרונה על חיסול הטרוריסט, על רקע מיגור דאעש ממוקדי הכוח שלו בעירק ובסוריה. מטעם דובר הפנטגון נמסרה הודעה לפיה לא ניתן לאמת את מותו של מנהיג דאעש.

לפני כשבועיים הודיע עלי שירזי, גורם בכיר במשמרות המהפכה של איראן, המקורב למנהיג העליון של איראן האייתולה חמינאי, כי אל-בגדאדי, "מת בוודאות". להודעה זו קדמה הודעה מהחודש שעבר מטעם  משרד החוץ הרוסי בה נטען כי ישנה "סבירות גבוהה" שאל-בגדדי חוסל בחודש שעבר בסוריה. על פי הדיווח, אל-בגדאדי נכח בפגישה של בכירים בדאעש שנערכה בבניין בעיר הסורית ראקה,  שהופצץ  על ידי מטוסים של חיל האוויר הרוסי. מטעם ארה"ב נמסר אז כי אין אימות וודאי למותו.

אמש הודיע ראש ממשלת עיראק חיידר אל-עבאדי רשמית כי המערכה לשחרור מוסול מידי דאעש הסתיימה. "אני מודיע מכאן על סופה, כישלונה ומפלתה של מדינת הטרור שעליה הכריז דאעש במוסול", אמר אל-עבאדי כשהוא מוקף בחיילים עיראקים.

שוטרים עיראקיים צוהלים לאחר שיצאו מאזור הקרבות בעיר העתיקה של מוסול, בסוף החודש שעבר. צילום: רויטרס
שוטרים עיראקיים צוהלים לאחר שיצאו מאזור הקרבות בעיר העתיקה של מוסול, בסוף החודש שעבר. צילום: רויטרס

הצבא העיראקי היה על סף ניצחון במוסול כבר לפני כשבועיים אלא שבימים שחלפו מאז המשיכו הג'יהאדיסטים בקרבות, ובדאעש הבטיחו שהמערכה תימשך. אתמול, כך נראה, הושלמה התבוסה. מוסול, העיר השנייה בגודלה בעיראק, נכבשה על ידי ארגון הטרור ב-2014. בחודש אוקטובר האחרון פתחו כוחות הביטחון במבצע לשחרור העיר. הקרבות לשחרור מוסול הותירו חלקים גדולים בעיר תחת הריסות. אלפי בני אדם נהרגו בלחימה וקרוב למיליון נעקרו מבתיהם והפכו לפליטים.

 

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20