ראש המטה הכללי, רב-אלוף גדי איזנקוט, וראש השב״כ, נדב ארגמן, קיימו הערכת מצב בהשתתפות בכירי צה״ל ושירות הביטחון הכללי. במהלך הערכת המצב עמדו על מוכנות כוחות צה״ל וכוחות הביטחון למול התפתחויות עתידיות. צה״ל תגבר כוחותיו בפיקוד הדרום וערוך להפעלת כוח רב אם יידרש.

הרמטכ"ל רב-אלוף גדי איזנקוט: ״כוח מיוחד של צה"ל פעל הלילה במבצע בעל חשיבות גבוהה לביטחון ישראל. הכוח וכוחות חיל-האוויר ניהלו קרב אמיץ בקור רוח ובגבורה. מצדיע לכוחות. צה״ל חייב לסגן-אלוף מ׳ יותר משניתן לספר. מחבק את משפחתו ומאחל החלמה לקצין צה״ל הפצוע".

איזנקוט. צילום: פלאש 90

דובר צה"ל מסר כי הקצין שנהרג אמש במהלך הפעילות המבצעית ברצועת עזה הוא סגן-אלוף מ'. הודעה נמסרה למשפחתו. יש לציין כי מדובר בקצין הבכיר ביותר בצה"ל שנהרג ברצועה מאז מבצע "צוק איתן".

מוקדם יותר התיר צה"ל לפרסום כי במהלך פעילות מבצעית של כוח מיוחד ברצועת עזה, התפתחו חילופי אש. באירוע נהרג קצין צה"ל ונפצע קצין נוסף באורח בינוני. הודעה נמסרה למשפחותיהם והפעילות הסתיימה.

אזעקות צבע אדום הופעלו עשר פעמים ביישובי המועצה האזורית אשכול ובמרכז הנגב, החל מהשעה 22:20. עד כה זוהו לפחות 11 שיגורים ושתי נפילות, אחת מהן בשטח פתוח מחוץ ליישוב, סמוך לגדר המערכת. אין נפגעים. כמו כן, לוחמי כיפת ברזל ירטו שלושה שיגורים.

הירי מגיע לאחר דיווחים בתקשורת העזתית לפיהם כוח מיוחד של צה"ל חיסל שישה מחבלים, בהם השיח' נור ברכה (37), מפקד הגדוד המזרחי של 'גדודי עז אדין אל-קסאם' – הפלג הצבאי של ארגון הטרור חמאס – וכן את המלווה שלו, מאגד מוסא אלקרא, ופעילים נוספים.

 

התקיפה ברצועה. צילום: סוכנות שיהאב

על פי הודעת הזרוע הצבאית של חמאס, האירוע החל כאשר "כוח מיוחד ישראלי הסתנן ברכב אזרחי לאזור מסגד ע"ש השהיד איסמאעיל אבו שנב בעומק של שלושה ק"מ מזרחית לח'אן יונס. הכוח הזה התנקש במפקד הזרוע הצבאית, נור ברכה. אחרי שהם נחשפו ולוחמי הג'יהאד רדפו אחריהם וטיפלו בהם, מטוסי חיל האוויר הישראלי התערבו והפציצו כדי לחפות על נסיגת הכוח. כתוצאה מכך נהרגו כמה מבני עמנו. האירוע עדיין נמשך".

על פי דיווחים עזתיים, אחרי שהכוח נחשף, החלו במקום חילופי ירי, מה שהביא את חיל האוויר לתקוף ברצועה, באמצעות עשרות טילים, ככל הנראה כדי לסייע לכוח לצאת. דובר חמאס, פאוזי ברהום, מסר בתגובה: "מברכים את ההתנגדות האמיצה שהדפה את התקיפה הישראלית הפחדנית. מדובר בפעולה הירואית". בתוך כך, דובר צה"ל מבהיר כי בניגוד לפרסומים ברצועה, אין חטוף בקרב כוחותינו באירוע.

בכיר הזרוע הצבאית של חמאס, המחבל נור ברכה, שחוסל. צילום ערבי

 

גם בארגון הטרור הג'יהאד האיסלאמי מצטרפים להסלמה ומאיימים: "ההתנגדות תגיב לטרור ולהפרות של האוייב".

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לקצר את ביקורו בפריז ולשוב לישראל בעקבות האירועים הביטחוניים. זאת במקביל להערכת מצב שקיים שר הביטחון אביגדור ליברמן בקריה בתל אביב עם הרמטכ"ל, ראש השב"כ ובכירים נוספים במערכת הביטחון.

האזעקות הופעלו ביישובים חולית, ניר יצחק, סופה, מרכז הנגב, אבשלום, דקל, יבול, יתד, פרי גן, שדי אברהם, תלמי יוס, אבשלום, דקל, יבול, יתד, פרי גן, שדי אברהם ותלמי יוסף.

שניים מהמחבלים שחוסלו הערב בתקרית. צילום ערבי

 

מוקדם יותר מסר דובר צה"ל כי "במהלך פעילות ביטחונית של צה"ל במרחב רצועת עזה, התפתחו חילופי אש". במועצה האזורית אשכול נמסר כי "הדי פיצוצים נשמעים עקב פעילות צה"ל ברצועה" והוסיפו כי "אין לנו כרגע מידע מעבר לכך", אך הנחו את התושבים: "בהתאם להנחיות הצבא, יש להישאר בסמיכות למרחבים מוגנים במהלך הלילה".

ההתייעצות הביטחונית הערב בקרייה. צילום: אריאל חרמוני, משרד הביטחון

 

משרד הפנים של חמאס אישר כי אירעה תקרית ביטחונית מזרחית לחאן יונס, בה הרוגים ופצועים מקרב חמאס. עוד הודיעו על פינוי מפקדות והעלאת כוננות.

פיקוד העורף הודיע על ביטול הלימודים מחר (ב') במוסדות החינוך, בתי ספר, גנים, מעונות יום, פעוטונים ושאר המסגרות השונות בכל ישובי העוטף. השירותים הסוציאליים ביישובי עוטף עזה ובמרכזי החוסן יפעלו במתכונת חירום.

הנחיות פיקוד העורף

 

בצה"ל מדגישים כי "יש להישמע להוראות הביטחון בישובים ולהנחיות לעורף". כמו כן, דובר צה"ל מבקש להימנע מהפצת שמועות.

"השליחות שלי היא להגן על ישראל – וגם למנוע את הקריסה ההומניטרית בעזה"

מוקדם יותר היום (א') התייחס ראש הממשלה, במהלך ביקורו בפריז, להעברות מזוודות הכספים של קטאר לחמאס ואמר כי מדובר במהלך מוצדק. "אני יכול לנסות בכל דרך לנסות להחזיר את השקט לתושבי עוטף עזה וגם למנוע את הקריסה ההומניטרית בעזה. בואו נחזיר את המצב לתנאי ה-29 במרץ. בלי חשמל ומשכורות, הדבר הזה סיכן גם את תושבי עזה וגם את תושבי העוטף". לדבריו, "זו החלטה נכונה, מנהיגים צריכים לשלם מחירים ולמנוע מלחמות".

"אין פתרון מדיני לעזה". נתניהו משיב לשאלות עיתונאים בפריז. צילום: לע"מ

 

על שאלה אודות הצבת "חזון" להתמודדות עם רצועת עזה והטרור היוצא ממנה, השיב רה"מ כי "אין פתרון מדיני לעזה, כמו שאין פתרון לדאעש ואיראן. הם פשוט רוצים להשמידנו".

נועם אמיר ואסף גבור

נועם אמיר ואסף גבור