על פי דובר צה"ל, חוליית מחבלים חדרה מרצועת עזה לשטח ישראל. טנקים של צה"ל ירו בתגובה פגזים לעבר המחבלים. שלושה מהם נסו חזרה לשטח הרצועה ובמקום מתבצעות סריקות נוספות. צה"ל חוקר את אירוע החדירה.

גבול רצועת עזה ביום שישי. צילום: רויטרס

 

לפי הפלסטינים, במקום מספר הרוגים. עוד דווח כי מדובר בחוליה שביצעה ירי לעבר כלי הנדסי והתפתחו עימה חילופי אש. "לא מוכר ירי לעבר כוחותינו או אירוע בטחוני בישוב. נסיבות החצייה נבדקות", נמסר מצה"ל.

צה"ל יקים מנגנון תחקור פנימי

לצד זאת, בצה"ל הוחלט להקים מנגנון בדיקה לאירועי הגדר בראשו יעמוד קצין בכיר תא"ל מוטי ברוך. המנגנון יתחקר את כל אירועי הירי בדומה לתחקורים לאחר מלחמות ומבצעים. בסיום התחקירים יועברו לעיונו של הפרקליט הצבאי הראשי תא"ל שרון אפק שיבחן האם בחלק מהמקרים נעשו עבירות בניגוד לפקודות צה"ל והפיקוד בשטח ובכלל זה עבירות אשלנות ויקבע האם להעביר את המעורבים לחקירה במצ"ח.

מחבלים במהלך הצעדה בגבול רצועת עזה. צילום: רויטרס

 

ההחלטה על הקמת המנגנון התקבלה לפני יותר משבוע. הבוקר קיבל תא״ל מוטי ברוך את המינוי מהרמטכ״ל והתבקש להתחיל לאסוף חומרים. בגדול מדובר במנגנון שנועד יותר להפיק לקחים מאשר לבצע חקירות. רק במקרים נדירים בהם עולים ממצאים חריגים הנושא מועבר לפצ״ר ומשם במקרה המורך למצ״ח.

תא״ל מוטי ברוך הוא קצין מוערך מאוד שעשה מספר תפקידי פיקוד כולל מבצעים ומלחמות. תא״ל ברוך היה בעברו מפקד עוצבת הפלדה, מפקד עוצבת עידן, מפקד חטיבת הנח"ל ומפקד יחידת מגלן.

הבדיקות יבחנו את כלל אירועי הפתיחה באש לעבר מפגינים בגבול הרצועה ויאסוף את הממצאים לרבות תלונות ועדויות שיגיעו מארגוני זכויות אדם. בדומה למבצע צוק איתן שם בחלק מהמקרים הוחלט לפתוח בחקירה פלילית ואף בחלק מהמקרים הוגשו כתבי אישום כנגד לוחמים כמו במקרה אירוע הביזה בו לקחו חלק לוחמים מחטיבת גולני במבצע "צוק איתן".

גורם ביטחוני מבהיר כי מדובר בצעד מתבקש על פי הדין הבינלאומי שמונע מארגונים בעולם לתבוע העמדה לדין של קצינים בבתי דין בינלאומיים. מנגנון התחקור הפנימי לדבריו הוא מנגנון הכרחי להגנה על פעולות צה"ל בזירות עימות.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון