העיתון הלבנוני 'אל-חיאת' פרסם הבוקר (א') כי גורם ערבי הזהיר את ארגון הטרור חיזבאללה כי ישראל תפגע בו בעצמה, אם יפעל נגדה משטח לבנון או סוריה. בעיתון סבורים כי נאום מזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, ביום חמישי האחרון הגיע בתגובה לאותה אזהרה.

על פי פרסום מכון ממר"י (המכון לחקר תקשורת המזרח התיכון), לאחרונה שבה העיתונות בלבנון לדווח על פעילותו הצבאית של ארגון הטרור חיזבאללה על גבול ישראל בדרום לבנון ועל התעצמותו הצבאית של הארגון בשנים האחרונות, מה שנוגד את החלטת 1701 של מועצת הביטחון של האו"ם. בין היתר דיווחו העיתונים הלבנונים כי בידי חיזבאללה מנהרות בגבול ישראל וכי הוא הצליח לקבל לידיו מסוריה ואיראן נשק "שובר שוויון" מול ישראל. עוד דווח, כי הארגון מקיים שיתוף פעולה עם גדודי 'עז אל-דין אל-קסאם', הזרוע הצבאית של חמאס.

נסראללה. ממשיך לנסות לפגוע בישראל
נסראללה מאיים

כיוון לדעת ביהמ"ש?

את הדיווחים הללו מאששת הודעה שפרסם הארגון לפני כחודש, על כך שפעיליו מצאו את שרידי המזל"ט הישראלי שנפל בדרום לבנון, סמוך לגבול ישראל, והם בוחנים אותם ב"מקום בטוח". בנאומו אז, איים נסראללה על ישראל ואמר כי "ההתנגדות מסוגלת להגיע אל מכל האמוניה בחיפה". נסראללה אף הוסיף כי הוא מציע ל"אויב הציוני" לא רק לרוקן את מיכל האמוניה, אלא גם לפרק את הכור בדימונה.

נאומו של חסן נסראללה: "תפנו גם את דימונה"

בדיווח בעיתון הלבנוני 'אל-מסתקבל', בבעלותו של ראש ממשלת לבנון אל-חרירי, היריב הפוליטי של הארגון, פורסם ב-18 בינואר כי חיזבאללה נערך לעימות עם ישראל ושם נכתב כי "לחיזבאללה עמדות נסתרות וקדמיות על הגבול הבינלאומי (עם ישראל) כולל מנהרות אותן חפר לפני יותר מעשר שנים, בפרט באזור אל-לבונה מדרום לאל-נאקורה, המשקיפות על החוף הפלסטיני ועל היישובים (הישראלים) שלומי ונהריה".

העיתון 'אל-אח'באר': הפצצות ישראל לא מנעו העברת נשק מסוריה לארגון

על פי מכון ממר"י, מספר ימים לאחר הדיווח ב'אל מסתקבל' (ב-24 בינואר) פרסם העיתון הלבנוני 'אל-אח'באר', האוהד את חיזבאללה, מאמר מערכת בו טען כי כוחו הצבאי, הביטחוני והמודיעיני של חיזבאללה התעצם בשנים האחרונות. לפי הדיווח, הדבר בא לידי ביטוי ביכולתו של הארגון לקבוע את כללי העימות עם ישראל, בארסנל הנשק העצום והמגוון שקיבל מסוריה ואיראן כולל נשק שובר שוויון, בנוכחותו בגולן הסורי בנוסף לגבול ישראל-לבנון, בהפיכתו לשחקן מרכזי בסוריה, עיראק ותימן ולבעל השפעה גדולה במקומות אחרים בעולם הערבי והאסלאמי ובזירות רגישות אחרות ובהמשך שיתוף הפעולה בינו לבין הזרוע הצבאית של תנועת חמאס. בעיתון אף נרמז כי ההערכות בישראל לפיהן חיזבאללה יכול לשגר 1,500 טילים ביום הן מינימליסטיות.

"האויב (ישראל) נכשל בניסיונותיו הנמרצים לשנות את כללי העימות עם ההתנגדות (חיזבאללה) לאורך חזית הגבול. פעולות החיסול של בכירים מההתנגדות ואנשיה (בידי ישראל) אילצו את הנהגת חיזבאללה לאמץ מדרג עולה של תגובות עד כדי מוכנות לכניסה לעימות כולל. דבר זה אילץ את האויב להימנע מפעולה צבאית ישירה על אדמת לבנון, כולל פעולות מקומיות", נכתב ב'אל-אח'באר'. "האויב החליט להפציץ שיירות צבאיות או מחסנים בתוך סוריה, שכביכול שייכים להתנגדות. ההפצצות אינן עולות על חמש הפצצות בממוצע לשנה מאז 2011, אך האויב יודע כי עשרות, אם לא מאות שיירות, הצליחו להעביר את הדרוש לבסיסי ההתנגדות בלבנון.

להבות הענק העולות משדה התעופה בדמשק. תמונה: Riham Alkousaa
להבות הענק העולות משדה התעופה בדמשק לאחר ההפצצה הישראלית. תמונה: Riham Alkousaa

 

"בפועל ישראל מביטה אל התמונה ורואה כי ארסנל הנשק של חיזבאללה ממשיך לגדול מבחינת כמותית, במאות האחוזים  ממה שהיה ב-2006, וכי סוג הנשק שהאויב ניסה ומנסה למנוע מידי ההתנגדות – כלומר הנשק שישראל מכנה בשם 'שובר שוויון'- עדיין מצוי אצלו בשפע. יתרה מכך, האויב צופה כיצד חיזבאללה, שפעילותו (בעבר) הצטמצמה לחזית שלאורך הגבול עם לבנון, נמצא כעת לאורך החזית הצפונית של פלסטין הכבושה (כולל רמת הגולן), ויש לו שטחי תמרון שלא היו לו בעבר. זאת, בנוסף למיומנויות יוצאות דופן שהמלחמה בסוריה העניקה לו.

"המלחמה הביטחונית העניקה למנגנוני ההתנגדות(חיזבאללה) מיומנויות גדולות בתחום המודיעין כמו גם יכולות שלא היו לה לפני עשר שנים. דבר זה בא במקביל להתפתחות (מנגנון) המודיעין הצבאי של ההתנגדות וזה מעורר חשש גדול יותר אצל האויב (ישראל).

"כיום האויב חש שתפקידו האזורי של חיזבאללה התעצם, לאחר שהפך לשחקן מרכזי בסוריה, בעיראק ובתימן ולבעל השפעה גדולה במקומות אחרים בעולם הערבי והאסלאמי. חיזבאללה יכול להשפיע על זירות רגישות מאוד עבור הציר השני, הכולל גורמים ערביים, ישראליים ומערביים. בנוסף לכך, כל ביטויי הפתנה העדתית (בין שיעים לסונים) לא פגעו ביכולות של חיזבאללה לשתף פעולה עם כוחות ההתנגדות בפלסטין, כולל גדודי 'עז אל-דין אל-קסאם', הזרוע הצבאית של תנועת חמאס.

"האם (האויב) יברח פעם נוספת לכיוון מלחמה כוללת (עם חיזבאללה)? במסגרת זו מן הראוי להפנות את תשומת ליבו של האויב ושל הידיד, כאחד, שישראל שוקדת על הצגת הערכות בנוגע לעוצמת הכוח הטילי של חיזבאללה, אך לאחר כל עימות התוצאות מתבררות הפוכות. במלחמת יולי 2006 (מלחמת לבנון השניה) שיגרה ההתנגדות לעבר ישות האויב כ-4,300 טילים במשך 33 יום. היום הישראלים אומרים ש(בעימות הבא) חיזבאללה ישגר כ-1,500 טילים ביום. אלה הן הערכות האויב והן בהכרח שגויות!".

השריפה בשדה התעופה בדמשק לאחר ההפצצות הישראליות
השריפה בשדה התעופה בדמשק לאחר ההפצצות הישראליות

 

 

העיתון 'אל-ספיר': פעילי חיזבאללה מבלים לילות כימים בגבול ישראל, מתצפתים וחופרים מנהרות

דיווחים אלה על פעילותו הצבאית של חיזבאללה בדרום לבנון ועל חפירת מנהרות, מתווספים לדיווחים קודמים בעניין זה שפורסמו בעיתונות הלבנונית, וסוקרו בעבר במסמכים של ממרי: ב-25 במאי 2016 פרסם היומון הלבנוני אל-ספיר , מאמר בעמוד הראשי לרגל יום השנה ה-16 לנסיגת ישראל מדרום לבנון, בו הדגיש כי פעילי ההתנגדות עושים לילות כימים לאורך קו הגבול עם ישראל, "מתצפתים, עושים הכנות וחופרים מנהרות המדירות שינה מעיני המתנחלים וחיילי האויב". המאמר אף ציין כי בלחימתו בסוריה נאלץ חיזבאללה להתמודד עם אויב שגם הוא חופר מנהרות, לאחר שעד כה היה הארגון היחיד שעשה זאת ולימד את תורת המנהרות את יתר גורמי ההתנגדות, בעיקר לפלסטינים ברצועת עזה.

כמו כן, ב-8 באוקטובר 2014 דיווח היומון הלבנוני אל-אח'באר המקורב לחיזבאללה, כי לוחמי חיזבאללה חזרו לפעול באזור שמדרום לנהר הליטאני וכי פעילות הארגון באזור זה דומה לפעילות שקיים שם בין השנים 2000 ל-2006.

העיתונות הלבנונית מדווחת על היערכות משמעותית של חיזבאללה בגבול עם ישראל. בין השאר מדווחים העיתונים על מוצבי תצפית ומעקב ואף על מנהרות, דיווח שיש בו כדי לאשש אזהרות והתרעות ישראליות ותיקות.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20