דו קיום נטול יהודים: הפועל אום אל פחם הוזמנה למשחק ידידות שיתקיים הערב (ה') בעיר הפלסטינית ג'נין. התנאי: המאמן והשחקנים היהודים לא יוכלו להצטרף. המשחק מתקיים לרגל חניכת אצטדיון חדש בעיר.

דו קיום? כדורגל. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

לפי שעה, הקבוצה המשחקת בליגה א' בצפון ישראל תיפרד ממאמנה מוריס אוזן ומ-11 שחקנים יהודים נוספים בשל האיסור על כניסת יהודים לשטחי A שבידי הרשות הפלסטינית. "זאת הייתה יכולה להיות אפשרות נפלאה לפעילות לקידום השלום אך כנראה שארגון המשחק בטווח קצר מדי היווה את הבעיה ולא נוכל להצטרף לקבוצה", הסביר אוזן בשיחה עם 'ישראל היום'.

את צוות השחקנים המקורי יחליפו בין היתר שחקני הנוער."ישראלים מאום אל פאם, ג'ת וטירה יהיו אלו שיסעו", הוסיף אוזן וציין שמחשק בנסיבות דומות נערך בג'נין ב-2001. לדבריו, ההחלטה לשחק את משחק הראווה בג'נין התקבלה  בהנהלת הקבוצה לפני כשבועיים. "אני לא מתעסק בפוליטיקה, אני מאמן כדורגל ומתעסק רק בזה", הבהיר המאמן. על הטענות להקצנה בקבוצתו השיב: "יש פה אהבה גדולה לכדורגל ותחושה של עניין רציני בדו קיום".

בתגובה לפרסום, פנה עו"ד איתמר בן גביר, מראשי עוצמה יהודית, ליועמ"ש ולפרקליט המדינה. "לא אחת הגשתם כתבי אישום כנגד חסידי ברסלב או פעילי ימין בגין כניסה לא חוקית לשטחי A. אני מזכיר לך שאום אל פחם היא עיר ואם במדינת ישראל ושחקניה הערבים הם אזרחים ישראלים החייבים בכיבוד חוקי מדינת ישראל", כתב בן גביר ליועמ"ש.
"אני דורש ממך להורות לשחקני הקבוצה שלא להיכנס לשטח A ובמידה ויעשו כן, אני מבקש ממך לחקור את ההנהלה והשחקנים ולהעמידם לדין מיותר לציין כי במידה ולא תעשה כן יהווה הדבר תקדים מוצהר וברור ומדינת ישראל לא תוכל להגיש כתבי אישום נגד יהודים הנכנסים לשטחי A, לא אחת נפסק כי האפליה היא אם כל חטאת, ואין לך תחושה קשה יותר מאשר תחושת חוסר השוויון של בניה ובנותיה של החברה הישראלית כאשר הם חשים שנוהגים בהם איפה ואיפה", הוסיף עו"ד.
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20