ראש הממשלה מגיב לדו"ח המבקר שפורסם היום. "מדובר בעוד ניסיון סרק לייצר פרשייה יש מאין נגד ראש הממשלה", נמסר. "רה״מ לא הסתיר שום דבר. יחסיו עם מילצ׳ן היו ידועים לכל. ביחס לאלוביץ׳ היו לו יחסי ידידות ולא מעבר לזה, אך כשהדבר הועלה על ידי היועמ״ש, רה״מ פעל על פי ההנחיות וההוראות שניתנו לו. כל ההחלטות שהתקבלו על ידו ביחס לשוק התקשורת, גם לפני כן, היו אך ורק בהתאם להמלצות של גורמים מקצועיים, כשטובת הציבור בלבד עומדת לנגד עיניו".

לא דיווח. רה"מ נתניהו
לא דיווח. רה"מ נתניהו

התנהלות משרד התקשורת מעידה על חולשה רגולטורית ואינה עולה בקנה אחד עם תפקידו כרגולטור האמון על האינטרס הציבורי – כך קבע דו"ח מבקר המדינה שהתפרסם היום (ד') על ידי המבקר השופט (בדימוס) יוסף חיים שפירא על "היבטים בפעולות משרד התקשורת לאסדרת מגזר התקשורת הנייחת".

על פי הדו"ח, ראש הממשלה בנימין נתניהו, בתקופת כהונתו כשר התקשורת בשנת 2014, לא דיווח על זיקה חברית בינו לבין שאול אלוביץ', המחזיק בבעלות על חברות 'בזק' ו'יורוקום' ורשימת הנושאים בהם עסק נתניהו בתפקידו כשר התקשורת לא הועברו למשרד המשפטים. מדובר במסמך המרכז רשימת נושאים הקשורים ל'בזק', שבהם עסק רה"מ לפני שנקבע הסדר ניגוד העניינים.

בעניין ביטול ההפרדה המבנית בחברת 'בזק', מותח המבקר ביקורת על כך שמנכ"ל משרד התקשורת, שלמה פילבר, הגיע להסכמות עם בזק בנוגע לקידום ללא עדכון הספקיות האחרות בתהליך. כמו כן, הדיונים בין המשרד לחברה לא תועדו ולא נמסרו לאגף התקציבים במשרד האוצר ולרשות להגבלים עסקיים. בנוסף, המשרד הסתמך על נתונים על פה בלבד מטעם החברה, ללא בקשת תימוכין להם.

עוד קבע המבקר כי התנהלות המשרד הייתה פסיבית ואיטית, והציב "תמרור אזהרה" לגבי התנהלות משרד התקשורת מול גופי התקשורת. זאת כדי שהמערכת תלמד להתנהל אחרת, בלי לדלג על עבודת מטה מסודרת ועל התמודדות עם סימני שאלה מקצועיים. על פי הדו"ח, התנהלות המשרד הובילה לעיכוב משמעותי ביישום רפורמת השוק הסיטונאי בתקשורת ובהתפתחות התחרות שיצאה לפועל בתחילת שנת 2015.

שלמה פילבר. מנכ"ל משרד התקשורת. צילום: פלאש 90
שלמה פילבר. מנכ"ל משרד התקשורת. צילום: פלאש 90

 

במקביל לפרסום הדו"ח, הותר היום (ד') לפרסום כי מנכ"ל משרד התקשורת שלמה פילבר עוכב לחקירה במסגרת "פרשת בזק" כחשוד בביצוע עבירות טוהר המידות ועבירות ניירות ערך. אולם יתר פרטי החקירה עדיין אסורים בפרסום. הרשות פתחה בחקירת הפרשה בחודש שעבר אודות עסקות בעלי עניין ב'בזק', וביניהם בעל השליטה בקבוצה, שאול אלוביץ'.

אביה ריש

אביה ריש

עורכת תוכן, אתר ערוץ 20