רק לפני חודשיים המדינה סערה כשפורסמו ממצאים מדאיגים מתוך מחקר באוניברסיטת חיפה, כאלה שקשרו בין רמות זיהום האוויר באזור לעובדה שתינוקות במפרץ חיפה נולדים עם ראש קטן. תופעה שהולכת וגוברת ככל שמתקרבים לבתי הזיקוק. השר להגנת הסביבה, אבי גבאי הכריז אז שיש להמתין בסבלנות לממצאים המדויקים ולדו"ח המשרד להגנת הסביבה. אלא שרק בשבוע שעבר העלו כותרות העיתונים כי על אף שהדו"ח הוגש למשרדי הממשלה במלואו, הציבור לא יזכה לראות את הנתונים המדאיגים. אתמול (יום שבת), חזר בו השר להגנת הסביבה מהאמירות והודיע כי דו"ח הזיהום יפורסם לעיניי כל. בהתאמה התחלפו כותרות העיתונים בבשורה המשמחת. אבל האמת היא שאין שום סיבה למסיבה, והעובדה שחשבו להסתיר אותם מאיתנו צריכה להדאיג אותנו לא פחות מרמות החומרים המסוכנים שנמצאים במתחמי בז"ן. ממש כמו פרסום מתווה הגז, ספק אם ללא ההתעוררות הציבורית היה מעלה השר גבאי מהלך שכזה בעצמו.

מפעלי הזיקוק, חיפה
מפעלי הזיקוק, חיפה

חייבים להודות, יותר מדי זמן לקח לציבור החיפאי והישראלי כאחד להבין שמשהו כאן לא בסדר, שחיים של אנשים עומדים על הכף ושכן- יש קשר ישיר בין בז"ן לסרטן. המחקר שהתפרסם בחודש ינואר האחרון מפי מומחים מהטכניון לא היה הראשון לגלות כי רמות זיהום האוויר במטרופולין חיפה עוברות כל גבול ומסכנות את כל מי שמעז לנסות לנשום. גם באפריל שעבר המדינה סערה כאשר מדו"ח משרד הבריאות עלה כי כמות הילדים החולים בסרטן בחיפה גבוהה ב-50% מכל מקום אחר בארץ. כל סיפור תקשורתי מתאדה לחלל האוויר תוך מספר ימים, אלא שעדיין יש מי שבחייהם משלמים. ועדיין 800,000 תושבים מודאגים לא הספיקו כדי לנסות לעצור את התופעה, להוציא את החומרים המסוכנים מהמפרץ או לכל הפחות לבטל תכניות התרחבות שעומדות על הפרק, גם בימים אלו: הקמת מתחם פטרוכימי נוסף בשם "קרקעות הצפון", נמל נוסף והרחבת בז"ן פי 3.
ואולי התושבים פשוט לא היו מודאגים מספיק. עד לאחרונה היה זה מאבקם של ארגוני הסביבה, ביניהם ארגון הסטודנטים "מגמה ירוקה", שכבר למעלה מעשור לא רק שמזהירים מפני המחדל ומנסים להעיר את הציבור לדרוש את שמגיע לו- לנשום בשקט. אלא, שבשל העובדה כי ארגוני הסביבה מעורבים בדבר, העניין לא נתפס כמחדל בריאותי המסכן חיי אדם אלא כעניין סביבתי גרידא.

בחודשים האחרונים ניתן לראות בהפגנות כמויות גדולות יותר של "אנשים מן המניין", תושבים שנרתמו למאבק מתוך דאגה אמיתית והבנה שאם הם לא יעשו את "העבודה השחורה" בעצמם ויזעקו את זעקתם לא יהיה מישהו אחר שיעשה זאת בשבילם. ההתעוררות החיפאית באה לידי ביטוי בהפגנות יזומות גם בישובי "עוטף חיפה". ההתעוררות הזו, בשילוב עם עוד ועוד מחקרים התומכים בטענתם של הארגונים הירוקים, תביעות אזרחיות של הורים מודאגים ועדויות מצטברות מחולים, הם שגורמים לאנשים בחלונות הגבוהים, סטייל השר גבאי, לחשוש מפני המחאה הציבורית הבאה שתעלה להם בקריירה הפוליטית שלהם ודוחפים אותם לפעול נכון.

השאלה שצריכה להישאל היא מה יהיה ב"יום שאחרי", מי יהיה שם כדי לדאוג שגם שר הבריאות, יעקב ליצמן, ייקח לתשומת ליבו את הממצאים. אותו ליצמן שלא התבייש להודות מול תושבת העיר, ליהי שחר – במסגרת הפינה "שר בהפתעה" בחדשות סוף השבוע בפריים-טיים בערוץ 22 – שבעיית הזיהום בחיפה הוא נושא שאינו מתכוון לגעת בו, אלא באחריות המשרד להגנת הסביבה.
מי יהיה שם לדאוג שאחרי עשור של מאבק, שסוף סוף יצא מהזהות הסביבתית שלו והוכר בציבור הרחב, וגם בקרב מקבלי ההחלטות כבעיה בריאותית לאומית, הדו"חות והפרסומים לא יישארו על דפי הספרייה בטכניון – או במקרה הטוב יותר על דפי העיתונים – אלא יהפכו לתכניות להבראה שייושמו בשטח, מבלי שהדורות הבאים יצטרכו להתחיל את המלחמה שלנו מחדש? מי יהיה שם לדאוג שילדי חיפה יוכלו לראות בעירם עתיד בריא ונקי של ממש, כזה שהורים מודאגים בו לא יצטרכו בו לעטות על פני ילדיהם מסכות אב"כ בהפגנות כדי להמחיש עד כמה הם מפחדים בזמן ששרי הממשלה ישנים טוב טוב בלילה?

הכותבת היא דוברת ארגון 'מגמה ירוקה'.
20 News

20 News