ראש הממשלה נתניהו אוהב לומר כי הממשלה הנוכחית היא הטובה ביותר להתיישבות וכי הוא ישמור על יהודה ושומרון. דו"ח חדש שפרסם שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב, מראה כי הדברים רחוקים מכפי שתיאר אותם נתניהו. על אף ההכרזות על בנייה ביהודה ושומרון ובירושלים בסדרי גודל של אלפים, החלה בנייה של 46 יחידות דיור בלבד, זאת על אף שפורסמו מכרזים בעבור בנייה של 3,200 יחידות דיור.

רה"מ בנימין נתניהו וראש עיריית מעלה אדומים בני כשריאל בסיור בעיר. צילום: קובי גדעון, לע"מ
רה"מ בנימין נתניהו וראש עיריית מעלה אדומים בני כשריאל בסיור בעיר. צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

בישיבת מועצת הביטחון של האו"ם, בה התמקדו בהכרזת נשיא ארה"ב טראמפ על ההכרה בירושלים, חשף עוד מלדנוב כי בשנה הזו לא הוכרז אף זוכה בשום מכרז – לראשונה מזה שבע שנים. עוד עולה כי על אף שבישיבות עם ראשי ההתיישבות לפיהם השיג הסכמה אמריקאית לבנייה בכל יהודה ושומרון, בין עם בגושי ההתיישבות ובין אם מחוץ להם, כ-80% מהבנייה שהוכרזה רוכזה ב"אזורים מרכזיים בהם קיימת אוכלוסייה ישראלית", בעוד רק חמישית ממנה יועדה ל"מקומות מבודדים, עמוק בתוך הגדה המערבית הכבושה".

המכרז היחיד שבו נמצא זוכו והחלו בבנייה של כ-46 יחידות דיור הוא המכרז במעלה אדומים. מכרז זה הוא חלק מתכנית הדגל של משרד האוצר, מחיר למשתכן. מכרז נוסף שאושר הוא מיזם בנייה להקמת 130 יחידות דיור מוגן בשכונת "הר חומה". עם זאת, מכרז זה, שהוקם בשכונה שהוקמה בכהונתו הראשונה של נתניהו בשנות ה-90', פורסם בעבר ואינו נכלל בשנה האזרחית הנוכחית.

ההתיישבות במעלה אדומים. צילום: יונתן סינדל/פלאש90
מסתכם ב-46 יח'"ד? ההתיישבות במעלה אדומים. צילום: יונתן זינדל, פלאש90

 

מה קרה ל-3,105 יחידות דיור אחרות? ובכן, הם נדחו, פעם אחר פעם. אחת הסיבות לכך נגרמת לא רק כתוצאה מסיבות מדיניות, אלא כיוון שמנהל מקרקעי ישראל מפרסם את המכרזים באופן חסר. כתוצאה מכך, ועל אף הצהרותיהם של נתניהו ושר הביטחון ליברמן, 3,000 יחידות הדיור עליהן הוכרז באלפי מנשה, אורנית, אפרת, בית אריה, ביתר עילית, גבעת זאב, יתיר, כפר אלדד, נופים, נוקדים(שם גר ליברמן עצמו), קרני שומרון, שבי שומרון ושילה, מעולם לא יצאו לדרך.

בניסיון להבין במה זכתה דווקא מעלה אדומים שזכתה לקבל אישורי בנייה, פנינו אל העירייה. בשיחה שערכנו עם ראש העיר בני כשריאל, הוא סיפר: "יש לנו תכניות בנייה של 5,000 יחידות דיור, לא רק את הבנייה הקפיאו, אלא גם את התכנון. אנחנו רוצים לבנות ומוכנים, רק שיאשרו". עוד נודע ל"חדשות 20" כי בינואר הקרוב צפויה מועצת התכנון העליונה של יהודה ושומרון להתכנס לישיבה נוספת בה צפויה לאשר יחידות בנייה נוספות, בהן גם מאות דירות במעלה אדומים עצמה.

מועצת יש"ע: "המספר אבסורדי"

ממועצת יש"ע נמסר בתגובה: "מספר יחידות הדיור שהותחלה בנייתן השנה הוא אבסורדי. לא ייתכן שניתנים אישורי בנייה, אך הם נתקעים בגלל סחבת ביורוקרטית חסרת פשר. אמנם המדינה אכן פרסמה ידיעות על מכרזים לכ- 3,000 יחידות הדיור שאושרו, אך לא הכינה את החומרים הנדרשים וממילא הקבלנים לא יכלו לגשת למכרז.

"אנחנו דורשים ממשרד השיכון ומרשות מקרקעי ישראל לעשות כל שנדרש בכדי שקבלנים יוכלו לגשת לכל המכרזים הקיימים ביישובי יהודה, שומרון ובקעת הירדן עוד השנה. אנו מחכים לראות את הטרקטורים ואת צוותי הבנייה מתחילים לבנות בכל היישובים".

לשכת רה"מ: "הנתונים המלאים יפורסמו והם ידברו בעד עצמם"

מלשכת רה"מ נתניהו נמסר בתגובה: "הנתונים שפורסמו אינם נכונים. ממשלת הליכוד בראשות נתניהו בונה אלפי יחידות דיור בכל רחבי יהודה ושומרון. ב-2017 הונפקו למעלה מ-2,500 היתרי בנייה. עוד 3,000 יחידות דיור נמצאות בתהליך שיווק. הנתונים המלאים יפורסמו והם ידברו בעד עצמם. אין ולא תהיה ממשלה טובה יותר להתיישבות ביהודה ושומרון".