העיתון הצרפתי "לה מונד" פרסם אתמול (א') כי המוסד הישראלי רקם שיתוף פעולה עם רשת הביון הצרפתית על מנת לדלות מידע על הנשק הכימי המיוצר בסוריה. לאחר תקופה, המוסד ניסה להפוך את אנשי הביון הצרפתי לסוכנים כפולים ע"י מתן שוחד ומתנות.

מגדל אייפל פריז מנדי הכטמן פלאש 90
אילוסטרציה. צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

לפי הדיווח, שיתוף הפעולה התרחש בין השנים 2010 ל-2012.  הסוכנים תכננו להוציא את המידע מאזרח סורי ששהה בצרפת והיה מעורב בפיתוח הנשק עבור שלטונו של בשאר אסד העריץ הסורי.

תחילה, אחד הסוכנים נשלח לאימוני ירי במפרץ הפרסי. לאחר מכן, הוא הגיע עם משפחתו לחופשה בישראל. לפי הערכות, בזמן שהסוכן שהה בישראל אנשי המוסד בירושלים הציעו לו להפוך לסוכן פול ולפתות אותו ע"י הענקת טובות הנאה בניגוד לחוק. כמו כן, אחד מהסוכנים צולם כשהוא סועד בארוחת שבת בביתו של נציג המוסד בצרפת, מה שהגביר את החשד כי נחצו הקווים האדומים בקרבה בין הסוכנים הצרפתים לבין המוסד הישראלי.

 

הפעילות הופסקה כשאנשי הביון הצרפתי החלו להתלונן  על תפקודו של ראש המוסד בפריז. לאחר תלונותיהם של אנשי הביון הצרפתי, ראש המוסד בצרפת ועובד בשגרירות הישראלית הוחזרו לארץ והפעילות הופסקה.

המידע נחשף במסגרת חקירתו של ברנרד סקווארסיני, ראש מועצת הביטחון הלאומי בצרפת בתקופה המדוברת. ברנרד סקווארסיני חשוד כי הוא השתמש למטרות אישיות במידע מסווג שהחזיק במסגרת תפקידו.

ברנרד סקווארסיני אמר בחקירתו: "שירות הביטחון הפנימי הודיע לו כי ספק שירותים התרועע באופן קרוב ביותר עם סוכנים לשעבר שהופעלו במסגרת פעולות משותפות עם המוסד וכי זה כנראה ניסיון של המוסד לחדור לשירות הביון הצרפתי".

אלעד שור

אלעד שור