לפי דיווחים בתקשורת הערבית, ארגון דאעש פוצץ את מסגד א-נורי, לו היה ערך רב עבור ארגון הטרור שכן הוא מסמל את ההשתלטות שלו על מוסול, כך פורסם ב-"ynet".

את נאומו הראשון של מנהיג דאעש אבו בכר אל-בגדדי, הוא נשא במסגד א-נורי בשנת 2014, אז הכריז על הקמת החליפות האסלאמית. ראש הממשלה העיראקי חיידר אל-עבאדי הגיב להתרחשות בסיפוק ואמר: "הפצצת המסגד מעידה על כניעתו של דאעש".

אל בגדדי - מקום הימצאו נותר בגדר תעלומה. צילום: רויטרס
מנהיג דאעש אל בגדדי נואם במסגד א-נורי. צילום: רויטרס

 

בשבעת החודשים האחרונים מתנהלת מלחמה קשה בין הצבא העיראקי לדאעש ברחובות מוסול, ששוחררה ברובה מידי ארגון הטרור הקיצוני. העיר מוסול בעיראק הייתה לעיר הגדולה ביותר עליה השתלט דאעש לפני שלוש שנים והיא הוכרזה כבירת החליפות האסלאמית, כך שאובדן האחיזה בה מהווה מכה אנושה לארגון.

בשבוע האחרון כוחות הצבא העיראקי התקרבו בצעדי ענק למסגד המזוהה כל כך עם דאעש, ובארגון הטרור חששו מ"תמונת ניצחון" שיפרסמו הכוחות העיראקיים ולכן העדיף להימנע מההשפלה שבכך ופוצץ את המסגד. א-נורי הוא מהמסגדים העתיקים בעיראק והוא הוקם בשת 1173.

מסגד א-נורי במוסול הבוערת. צילום: רויטרס
מסגד א-נורי במוסול הבוערת. צילום: רויטרס

 

סוכנות הידיעות של דאעש דיווחה מצידה כי מי שפוצץ את המסגד היו בכלל מטוסים אמריקנים, מה שהוכחש על ידי הקואליציה הבינלאומית בראשות ארה"ב. מאז ההכרזה של אל-בגדדי לפני שלוש שנים על הקמת החליפות, ארגון דאעש החריב אתרים היסטוריים וסימובוליים רבים בשטחים שכבש בעיראק ובסוריה.

 

ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם