"זה יכול להיות מפתיע שגינויים לפיגוע שהיה בבית הכנסת 'עץ חיים' בפיטסבורג הגיעו ממדינות מרחבי המזרח התיכון", כך כותב ג'ייסון גרינבלט, שליח הממשל האמריקאי למזרח התיכון, במאמר שפרסם אתמול בלילה (שלישי) באתר של רשת החדשות 'פוקס ניוז'.

גרינבלט, בנם של מהגרים יהודים מהונגריה, כותב במאמר את התובנות שלו בעקבות הבעת תנחומים שפרסמו מדינות ממזרח התיכון, כולל כאלו המזדהות רשמית עם ארגוני טרור, בעקבות הטבח שחוותה הקהילה היהודית לפני כחודש וחצי.

"הודעות התנחומים והגינויים ממשיכים להסתובב בראשי. אני מודע היטב לכך שכמה מהצהרות נאמרו למטרות פוליטיות בלבד".

זוכרים את קורבנות הטבח בפיטסבורג. טראמפ ורעייתו. צילום: רויטרס

 

במאמר מונה השליח האמריקני מדינות שהעבירו רשמית הודעת גינוי כמו מצרים, ירדן, עומאן, וסעודיה הנחשבות מתונות יותר שעימם יש לישראל קשרים רשמיים או מתחת לפני השטח, לצד מדינות קיצוניות יותר כמו טורקיה וקטאר. בנוסף גם ארגונים המזדהים רשמית עם טרור נגד יהודים הביעו תנחומים, כמו ארגון החמאס שגינה את הירי לבית הכנסת והביע "תנחומים עמוקים למשפחות הקורבנות, מתוך רצון להתאוששות מהירה של הפצועים מהמעשה הנורא הזה".

עוד הוא הזכיר הרשות הפלשתינית, "שמחרימה אותי ואת כל ממשל טראמפ" וציין את תגובתה הרשמית: "מגנים את פעולת הטרור שהכוונה לבית כנסת יהודי בפיטסבורג". גרינבלט הזכיר כי זו בדיוק אותה רשות, "שממשיכה לתגמל טרוריסטים ובני משפחותיהם ואינה מגנה התקפות טרור פלסטיניות נגד ישראלים".

"ממשיכים לתגמל טרוריסטים". יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. צילום: פלאש 90

 

בשלב זה כותב השליח למזרח התיכון, "הגיע הזמן שכולם יכירו בכך שתקיפה ביהודים באמריקה אינה שונה מהתקפה על יהודים בכל מקום בעולם, כולל בישראל"

הוא תקף את המדינות שהזכיר בכך שלא גינו את החמאס בשבוע שעבר בעצרת הכללית של האו"ם, "גם לאחר שנים של התקפות של חמאס באמצעות פיגועי התאבדות, חטיפות, רקטות, טילים וסוגים אחרים של אלימות נגד ישראלים"

עוד הוסיף, "קשה לקדם את השלום, כאשר הקהילה הבינלאומית לא יכולה אפילו להתאחד כדי לגנות ארגון טרור".

גרינבלט מספר במאמר כיצד הוא נפגש עם פלסטינים רבים חרף חילוקי הדעות בינם לבין ממשל טראמפ' הוא ציין כי רובם מבקשים שהפגישות יהיו דיסקרטיות מחשש לחייהם. עוד אמר כי הוא מקיים את הפגישות על מנת לאפשר להם לחלוק את תפיסת עולמם' הערותיהם וביקורתם.

הוא הביא מקרה שבו פלסטיני עימו נפגש מספר פעמים. אחת הפגישות התקיימה אחרי טבח היהודים בבית הכנסת בפיטסבורג, אותו פלסטיני גינה מיד בתחילת המפגש את הרצח ומסר תנחומים לקהילה היהודית. "הוא התנהג כ'מענטש', אדם ישר", כתב גרינבלט וסיים את המאמר שלו בברכה המפורסמת, "God Bless Americ".

גרינבלט הוא עורך דין יהודי אמריקאי שומר מצוות, בוגר ה'ישיבה יוניברסיטי' ואף למד בעברו בישיבת הר עציון בישראל.

 

אורן רפאל

אורן רפאל